Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Zimní knížka pro Lucinku

Doporučujeme, Vintage 9.3.2016

Hravé texty a nádherné ilustrace Zimní knížky pro Lucinku si v době jejího prvního vydání získaly srdce nejen holčiček nosících jméno Lucie, ale i mnoha dalších dětí. Není divu, svou interaktivitou tahle okouzlující obrázková kniha předběhla dobu. Přesto ji dnes lze sehnat jen v antikvariátech. Narazíte-li na ni, neváhejte.

knizka-pro-lucinku

Knížky pro Lucinku vznikly v minulém století dvě. První, „letní“, s růžovou obálkou, spatřila světlo světa v roce 1973. O pět let později vyjelo z tiskárny volné pokračování: Zimní knížka pro Lucinku. Oba díly napsala Milena Lukešová a ilustrovala Jana Sigmundová.

Dnes bude řeč především o Zimní knížce. Jednak na rozloučenou s letošní zimou, jednak proto, že právě tuhle jsem před třiceti lety dostala od rodičů. A následně dlouhé roky prohlížela a četla, četla a prohlížela, čímž jsem z ní vyrobila salátové vydání a loni tedy Prckovi radši sehnala v antikvariátu fortelnější výtisk. A co myslíte? Sklidil velký úspěch!

knizka-pro-lucinku_in_4

Líbí se mi, co všechno autorky dokázaly provést s textem. Je sice v zásadě prozaický, ale natolik sladěný s vizuální stránkou knížky, že často tvoří součást ilustrace (sněhové vločky, schody).

Na předčítajícího rodiče poeticky uspořádaný text a nespočet drobných her se slovy kladou vyšší nároky, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že pokročilejší předčítač se s tím snadno popasuje, v nejhorším případě sem tam řádek vynechá. Nebojte se, až si dítě za pár let bude v knížce číst samo, vychutná si to do posledního slovíčka a slabiky o to víc.

knizka-pro-lucinku_in_5_zoom

Je to tak – knížka se hodí jak pro dvouletá batolata, kterým rodič předčítá hravý text a ukazuje nespočet obrázků, tak pro slabikující prvňáčky. Bavit bude všechny. Je to v podstatě obrázková encyklopedie, ze které si malý čtenář vždycky něco odnese. „V živém, v podstatě příběhovém postupu se děti setkávají s rozmyslně rozloženými reáliemi. Poznatky z příběhu netrčí, jsou součástí umělecké fikce,“ uvádí dr. Vladimíra Gebhartová, autorka mnoha školních čítanek a dlouholetá přítelkyně Mileny Lukešové, jež dnes spravuje její odkaz.

„I nauková věc musí být pro malé dítě především živá knížka, mít hrdinu, prostředí, atmosféru,“ napsala pak o Knížce pro Lucinku sama Milena Lukešová, mistryně práce s poetickou zkratkou, v publikaci Čeští a slovenští spisovatelé knih pro malé děti (1980, Albatros). Lukešová byla podle pamětníků tichá a introvertní dáma, ale pro děti uměla psát tak jako málokdo. A byla to právě ona, kdo v 60. letech z pozice vedoucí redaktorky rozjel v Albatrosu edici První čtení. V roce 2006 byla oceněna Zlatou stuhou za celoživotní dílo – to už ovšem žila u syna Igora v Bostonu. Ale psát nepřestala. O dva roky později, během návštěvy rodné Chocně, Milena Lukešová upadla… Zemřela v litomyšlské nemocnici.

knizka-pro-lucinku_in_5

Autorka něžných ilustrací Jana Sigmundová, držitelka několika (i mezinárodních) ocenění, zemřela o tři roky později. Přesné datum ale nikdo nezná – skonala osamělá ve svém pražském bytě a protože neměla žádné příbuzné, nikdo o tom dlouho nevěděl… Těžko si představit smutnější konec ilustrátorky, jejíž obrázky v knížkách těšily tolik dětí i jejich rodičů.

knizka-pro-lucinku_in_6

Zimní knížka pro Lucinku vypráví o holčičce, kterou tatínek přivezl z Prahy k babičce na zasněžený venkov. I s kocourem Dominikem. Prožijí několik dní plných sáňkování, stavění sněhuláka, pečení vánočky. Jestli jste v dětství jezdili na vesnici k babičce, pak vás díky formě, jakou je příběh zpracován, neuvěřitelným způsobem vtáhne do děje. Skoro jako byste slyšeli staré kukačky v síni, posadili se na rozvrzaný gauč, ucítili těsto na lívance a ruce si zahřívali o přezdobený buclatý hrneček s růžičkami. Husákovým dětem tu bylo předloženo v knižním balení sakumprásk všecko, s čím se u svých babiček na vsi potkávaly.

knizka-pro-lucinku_in_7

Tuhle pasáž má Prcek nejradši, je tu totiž traktor a krávy. Má to štěstí, že tohle všechno má u babičky a dědy taky. I on s nimi chodí krmit a dojit, nasype jim do žlabu a nechá si telaty ožužlávat nohavice.

knizka-pro-lucinku_in_8_zoom

Moc se mi líbí, jak Jana Sigmundová celou knížku nakreslila. Ale tyhle něžné okaté krávy, ty jsem měla ze všech ilustrací vždycky nejradši.

knizka-pro-lucinku_in_8b

V závěrečné části knížky se z telegramu dozvídáme hlavní důvod návštěvy u babičky – Lucince se zatím v Praze narodil bratříček…

knizka-pro-lucinku_in_9

Ale to ještě není finále! Následuje totiž pozoruhodná sekce nazvaná Obrázkový slovníček – zvlášť u menších dětí se těší velké oblibě. Ukazují si a pojmenovávají věci na obrázcích, co všechno potřebuje malý sourozenec ke koupání, co babička prostírá na stůl, co si Lucinka obléká…

knizka-pro-lucinku_in_11

Pravda, tohle je už dost retro. Zavinovačky z krajkou byly vytlačeny těmi na sucháč, košilku na knoflíky už na miminu léta nikdo neviděl a poslední oteplovačky do zvonu roztrhal strýc Jarda… Je to ale, na druhou stranu, jedinečná příležitost k tomu, abychom potomkům nad obrázky vyprávěli o tom, jak jsme byli malí.

knizka-pro-lucinku_in_10

Škoda, že se nakladatelství Albatros v novém tisíciletí už na tuhle historii nepodařilo navázat. První, „letní“, Knížka pro Lucinku, sice v roce 2013 znovu vyšla, jenže málokdo si toho všiml, protože se tak stalo s úplně jinou obálkou a v menším formátu. Prodává se kvůli tomu podle mých informací bohužel opravdu špatně.

knizka-pro-lucinku_new

Jsem ale přesvědčená, že kdyby obálka zůstala původní, z knížky by byl bestseller. (O něco větší úspěch naštěstí u rodičů zaznamenala další společná publikace obou autorek – Jak si uděláme zeměkouli, již malém formátu a rovněž s jinými ilustracemi nedávno vydal Portál.)

knizka-pro-lucinku_all

Zimní knížka pro Lucinku zatím na své znovuobjevení čeká. Kdyby ji někdo vydal tak jak byla, dám za její úspěch ruku do ohně. No, třeba se někdy dočkáme.

 

 

5 Odpovědi to “Zimní knížka pro Lucinku”

 1. Zdenka na 11.3.2016 @ 8:09

  Jééé. Nejdřív jsem si na tu modrou nemohla vzpomenout. Ale já ty ilustrace znám! Takže … někde v rodině je! Budu pátrat. Růžovou máme doma a se synem si v ní moc rádi listujeme. A kdyby obě vyšly znova, ve stejném formátu, tak je berem všema deseti, děti jsou dvě, kniha doma jen jedna 😀

 2. Jé, když jsem viděla fotku přebalu, hned jsem si je vybavila z dětství. Milovala jsem je, byly perfektní. Zkusím je někde doma prohledat, ale nevím, jestli ještě dohledám… Škoda, že nebyly vydány znovu ve stejné podobě, myslím, že dceři by se taky líbily.

 3. Káča na 11.3.2016 @ 10:21

  tu růžovou máme půjčenou od tchýně, hleděla jsem na to jako na zjevení 😉
  čistá nádhera.

 4. Zuzana na 19.4.2016 @ 18:34

  Přiznám se, knížky jsem neznala. Koupila jsem to nové vydání a je opravdu půvabné, práce s textem zakompnovaným do ilustrací mě baví a dcerka si knížku užívá. Děkuji za úžasný tip.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino