Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

O jabloňce. Detektivní příběh o tatínkovi s postřikem

Doporučujeme, Vintage 16.3.2015

V době, kdy se mi narodil syn, jsem si ze svého dětství pamatovala v podstatě jen jedno jediné leporelo. O jabloňce Heleny Zmatlíkové a Eduarda Petišky. Doma jsme ho sice nenašli, ale naštěstí pořád ještě vychází – 60 let od prvního vydání. A tak jsem Jabloňku dotáhla z knihkupectví domů ještě dřív, než dítě oslavilo první narozeniny.

O jabloňce, vydání z roku 2013.

O jabloňce, vydání z roku 2013.

Na obrázek, který jste vídali jako děti, můžete sice zapomenout, ale ve chvíli, kdy ho znovu uvidíte, se to všechno okamžitě vrátí. Pak začnete číst a zjistíte, že ta slova vlastně znáte zpaměti. „Byla jednou jedna bílá zahrádka…“ Mám ráda ten pocit, když otevřu dětskou knížku, podívám se na obrázky a úplně cítím, jak mi v mozku vyjíždí ze zadních pozic desítky let starý vjem a jásavě se spojuje s tím současným.

Byla jednou jedna bílá zahrádka...

Byla jednou jedna bílá zahrádka…

Nepočítám-li menší leporela s kratičkými texty, O jabloňce se stalo první regulérní leporelovou knížkou, u které prcek vydržel sedět, poslouchat a dívat se na obrázky od začátku až do konce. (Zhruba ve 14 měsících věku.)

V textu jsem našla jeden překlep - chybějící uvozovky v druhém úseku přímé řeči. Snad si to Albatros pro následující dotisk opraví.

V textu jsem našla jeden překlep – chybějící uvozovky v druhém úseku přímé řeči. Snad si to Albatros pro následující dotisk opraví.

Na Jabloňce se mi z pozice předčítající matky líbí i to, že na všechno, o čem zrovna čtete, můžete zároveň i ukázat prstem. (Zdá se to jako samozřejmost, ale praxe je jiná.) Jen jeden obrázek mi dělal potíže – ten, na němž tatínek postřikuje stromy. V textu se hovoří i o Martínkovi a pejskovi. Martínka jsem si ale musela „půjčovat“ na vedlejší stránce a pejsek chyběl úplně. Až naprostou náhodou jsem přišla na to, jak to s tím obrázkem nejspíš bylo.

Martínek se rozhlíží, pejsek štěká, ale čtenář je nevidí

Martínek se rozhlíží, pejsek štěká, ale čtenář je nevidí

Jednou, když jsem se probírala starými leporely v holešovickém antikvariátu v Dělnické, objevila jsem uprostřed vysokánského komínku na pultě i O jabloňce. Páté vydání, z roku 1979. Ale s obrázky nebylo něco v pořádku. Byly stejné, ale přece jen jiné… Maminčina sukně se lišila vzorkem, dřevěný vozík barvou a podobně. Když jsem nalistovala stránku s postřikujícím tatínkem, zůstala jsem oněměle zírat. Pod stromem totiž seděli a tatínkovi dělali společnost jak Martínek, tak pejsek.

Původní tříčlenná sestava.

Původní tříčlenná sestava.

Proč by taky neseděli – v roce 1954, kdy O jabloňce vyšlo poprvé, lidé o chemických postřicích ještě mnoho nevěděli: Helena Zmatlíková tatínka nakreslila obutého v sandálech a sadařským kloboučkem na hlavě. Od osmdesátých let už ovšem nové ilustrace odrážejí posun k DDT absencí kohokoli bez patřičných ochranných pomůcek.

Začala jsem pátrat po důvodu překreslení ilustrací. Napadlo mě, že je Helena Zmatlíková třeba na příkaz „shora“ musela předělat tak, aby věrně odrážely pokrok. To tehdy nebylo neobvyklé. Ale nikdo o okolnostech, které v osmdesátých letech provázely vznik nových obrázků, nic nevěděl. „V archivu máme pouze jednu verzi ilustrací, což může nasvědčovat faktu, že se původní originály ztratily,“ usuzoval i Ivan Zmatlík, ilustrátorčin syn.

Porovnání obou verzí.

Porovnání obou verzí.

Klíč k odpovědi jsem našla úplnou náhodou. A samozřejmě opět v antikvariátu. V regálu Aurory ve Spálené leželo vydání z roku 1985. A když jsem do něj nahlédla, zjistila jsem, že všechny obrázky jsou původní, až na jeden. V tom okamžiku bylo jasné, že k žádné ztrátě ilustrací nedošlo.  Tenhle zkrátka vadil a musel pryč.

Ve vydání z roku 1985 je tatínek s postřikem jedinou novou ilustrací. Všechny ostatní jsou původní.

Ve vydání z roku 1985 je tatínek s postřikem jedinou novou ilustrací. Všechny ostatní jsou původní.

Shodou okolností jsem tento objev učinila krátce poté, co jsem se náhodou na jednom z kurzů Naučmese.cz seznámila s Alexandrou Horovou, výtvarnou redaktorkou Albatrosu, jenž O jabloňce vydává. Poprosila jsem ji o pomoc a jí se skutečně podařilo najít pamětníka, který věděl!

„Odpovědným redaktorem vydání, kde se změnily obrázky, byl velmi pečlivý redaktor, který byl i vášnivým zahrádkářem,“ napsala mi Alexandra Horová. Tento redaktor se s Helenou Zmatlíkovou dohodl, že by bylo dobré ilustraci překreslit tak, aby lépe odpovídala realitě. Tak spatřil světlo světa obrázek tatínka s ochrannými pomůckami.

Jenže, jak si můžete všimnout, rozdíl 30 let se odrazil nejen v zahrádkářství. Ilustrátorka za tu dobu poněkud změnila styl kresby, a proto nová ilustrace mezi ty původní nezapadla tak, jak by bylo třeba. Celkový dojem nebyl kompaktní. Do 7. vydání, které vyšlo v roce 1989, tedy Helena Zmatlíková překreslila i všechny zbývající obrázky.

Kterou verzi leporela máte doma vy? Starší, nebo aktuální? A jak se vám líbí?

 

 

13 Odpovědi to “O jabloňce. Detektivní příběh o tatínkovi s postřikem”

 1. Parádní detektívka … musím se doma podívat, kterou verzi vlastníme my! Díky za to 😉

 2. Ty novější obrázky snad vůbec od Zmatlíkové být nemůžou. Zdá se mi to spíš jako hodně nepovedená reprodukce. My máme u babičky tu původní verzi a ve větě, že pejskové mají raději kostku cukru, přeškrtla tužkou cukr a přepsala to na maso.)

 3. Skvělé pátrání:-) Miluju tuto knížku, jako dítě jsem ji neměla, znám ji až teď od kamarádky. Jako bazarová koupě teď čeká ve skříni na nějakou vhodnou příležitost k darování.

 4. To je fantastický príbeh, ďakujem! (I keď sprvu som predpokladala nejaký ten ideologický zámer ako za starých čias 50tych rokov, keď z nejakej fotky politických predstaviteľov postupne daní politickí predstavitelia mizli, nahradení fľašou minerálky či jednou z jedlí, okolo ktorých sa fotili…). Fakt, že to bol spôsobené redaktorom záhradníkom odborníkom je teda vlastne happy endom. 🙂

 5. Milá Lucie, Tvé pátrání mě nadchlo. Nejlpší na něm je, že se Ti podařilo opravdu objevit odpovědi. Sláva antikvariátům 🙂

 6. Andrea na 9.10.2015 @ 22:19

  Naše nejoblíbenější leporelo, které si čteme každý večer před spaním. Syn 18.měsíců, ukáže všechny detaily na obrázku, včetně pantů u oken na prvním obrázku 🙂
  Krásné ilustrace, jednoduchý příběh. A teď jsem si přečetla i něco z její historie…..děkuji!

 7. Kateřina na 7.4.2017 @ 21:34

  To je výborné! Díky za napínavý příběh :). Nedávno jsem z nostalgie nové leporelo koupila kamarádčině holčičce do USA, protože jsem ho spolu s leporelem Kam se schoval nůž měla moc ráda. Koukala jsem na ilustrace a zdálo se mi tak stejné, ale přece jiné. Nakonec jsem usoudila, že to bude tím, jak je knížka nová a neosahaná! A ono to bylo překreslením, to mě nenapadlo… Hádám, že jsem měla verzi vydanou před rokem 1985, i když si leporela pamatuji i z toho, jak jsme je četli i s bráchou narozeným o 10 let později… a myslím, že příběhy jsou i v Martínkově čítance. Nebo v Alenčině? Musím to někde pohledat!

 8. Marcela na 5.3.2018 @ 12:19

  Parádní detektivní práce 😀 my máme doma přesně to 5. vydání z roku 1979, ještě po nás, a teď z ní čerstvě čtu synovi. Je krásné, jak se ty knihy dědí z generace na generaci 🙂 V knize jsem viděla nové vydání, i jsem si myslela, že ji domů koupím, a tuto budeme mít u babičky … ale jsem ráda, že máme tu původní! Při bližším a pozornějším podívání je rozdíl v obrázcích znatelný.

 9. Jirka na 30.1.2019 @ 6:52

  Dobrý den, máme doma 1.vydání z roku 1954, ale už za ty roky dostala dost zabrat…

 10. Dobrý den. Úžasné. Mám 5. vydání 1979.
  Ještěže tak. Mám i z knihovny to nové a byla jsem překvapená a zklamaná.
  Začala jsem hledat info a našla. Děkuji za tento článek.
  Oboje je (C) 1970, což mě zmátlo.

  Díky díky

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino