Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Dědeček a sedm loupežníků. Velký poklad pro malé houbaře

Vintage 21.9.2015

Leporelo, které vám dnes chci ukázat, mne okouzlilo v knihovně už před mnoha měsíci. Vyšlo jen jednou jedinkrát. Před 45 lety. Od té doby ticho po pěšině. Taková škoda! A když je teď ta houbová sezóna…

dedecek-a-sedm-loupezniku

Autoři tohoto počinu jsou vskutku prvoligoví: Ilustrace vytvořil Karel Franta, držitel vyznamenání OSN Grand Prix Unicef, a verše pocházejí z pera Jiřího Havla, výjimečného autora dětských knih, který loni oslavil 90. narozeniny a stále ještě tvoří. Tento tandem společně vytvořil mimo jiné proslulou dětskou trilogii Veselé noty, Malovaný svět a Než zazvoní potřetí. Nad leporelem se ovšem sešli jen jednou – jejich Dědečka a sedm loupežníků vydala v roce 1970 Mladá fronta. Poprvé a naposledy.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_stempl

„Nedaleko kráká vrána,

brzy jelen zatroubí…

Dědeček jde časně zrána

s kočkou Mindou na houby.“

Tohle leporelo je opravdu povedené. Moc se mi líbí pohádkový příběh i jeho ztvárnění. Karel Franta mimo jiné dokázal dodat loupežníkům tajuplné a trochu temné vzezření těch, co žijí v hloubi lesa. I když možná ještě víc mi připomínají Calverovy bandity ze Sedmi statečných… (Jestli vás tento výtvarník zaujal, doporučuji – zejména pro ty starší – Frantovu nádhernou Knihu komiksů, obsahující i legendárního Malého Vinnetoua.)

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_3

A autor textu, Jiří Havel? Můj oblíbenec, se kterým jste si mohli před několika měsíci na blogu přečíst rozhovor. V leporelu Dědeček a sedm loupežníků nádhernými verši vypráví pohádku o tom, kterak dřímajícího dědečka v lese oberou o brýle, fajfku i nožík lesní houboví skřítci. Děda si je pak splete s houbami a odnese je domů, aby si na nich pochutnal. Sedmero provinilců zachrání kočka Minda. A zvládne přitom zařídit i vrácení uloupených věcí jejich majiteli.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_4

„Jako rodák z Jizerských hor jsem se s houbami setkával od dětství, kdy byly lesy ještě zdravé, husté, plné lesních plodů a romantiky. Při psaní jsem podvědomě myslel na svého tatínka, dobrého znalce hub, který s námi podnikal výpravy do okolních lesů vždy ještě za tmy. K leporelu Dědeček a sedm loupežníků mám zvláštní vztah, protože se na jeho vzniku podílel svými nápady ilustrátor Karel Franta,“ vysvětlil exkluzivně pro Dětská leporela.cz Jiří Havel.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_9

Tohle leporelo sháním od chvíle, co jsem se jím donekonečna kochala v knihovně v Mikulandské. Zatím jsem ho v žádném antikvariátu neulovila. Jestli vám někomu leží Dědeček a sedm loupežníků nevyužití doma, napište mi!

 

 

  

4 Odpovědi to “Dědeček a sedm loupežníků. Velký poklad pro malé houbaře”

 1. Jiří Bäuchel na 25.10.2015 @ 15:50

  Děkuji Vám za tip na lepolero „“Dědeček a sedm loupežníků“.Leporelo jsem, i když to nebylo zrovna jednoduché sehnal v relativně dobrém stavu.
  Zároveň jsem zakoupil i leporelo: Co si houby povídají v háji od autorů : Jiří Havel, Bohumil Vančura, rovněž mohu doporučit.
  Za jakýkoli další tip na „houbové“ leporelo budu rád.
  Děkuji

  • Daniela Parkanova na 13.11.2017 @ 22:08

   Dobrý den,
   snažím se sehnat knihu Co si povídají houby v háji, ale zatím marně. Nemáte, prosím, nějaký tip kde ji koupit?
   Děkuji

 2. Pavlina P na 11.11.2015 @ 0:43

  Dobry den,

  Nevim, zda se jedna o aktualni nabidku ani v jakem stavu leporelunje, ale nasla jsem ho tady:

  http://eshop.mlha.gr/mlha/eshop/1-1-Detske-knihy/0/5/6155-Dedecek-a-sedm-loupezniku-Jiri-Havel

  Dle Vaseho popisu se nam moc libi, ale pro Vas je to vetsi srdcovka, tak davame moznost koupe Vam

  S pozdravem

  Pavlina p

  • Dobrý den, Pavlíno,
   moc děkuju! Ale vypadá to dost zničené, tak počkám na další šanci 🙂
   Každopádně díky, že jste si vzpomněla!

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino