Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Dědeček a sedm loupežníků. Velký poklad pro malé houbaře

Vintage 21.9.2015

Leporelo, které vám dnes chci ukázat, mne okouzlilo v knihovně už před mnoha měsíci. Vyšlo jen jednou jedinkrát. Před 45 lety. Od té doby ticho po pěšině. Taková škoda! A když je teď ta houbová sezóna…

dedecek-a-sedm-loupezniku

Autoři tohoto počinu jsou vskutku prvoligoví: Ilustrace vytvořil Karel Franta, držitel vyznamenání OSN Grand Prix Unicef, a verše pocházejí z pera Jiřího Havla, výjimečného autora dětských knih, který loni oslavil 90. narozeniny a stále ještě tvoří. Tento tandem společně vytvořil mimo jiné proslulou dětskou trilogii Veselé noty, Malovaný svět a Než zazvoní potřetí. Nad leporelem se ovšem sešli jen jednou – jejich Dědečka a sedm loupežníků vydala v roce 1970 Mladá fronta. Poprvé a naposledy.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_stempl

„Nedaleko kráká vrána,

brzy jelen zatroubí…

Dědeček jde časně zrána

s kočkou Mindou na houby.“

Tohle leporelo je opravdu povedené. Moc se mi líbí pohádkový příběh i jeho ztvárnění. Karel Franta mimo jiné dokázal dodat loupežníkům tajuplné a trochu temné vzezření těch, co žijí v hloubi lesa. I když možná ještě víc mi připomínají Calverovy bandity ze Sedmi statečných… (Jestli vás tento výtvarník zaujal, doporučuji – zejména pro ty starší – Frantovu nádhernou Knihu komiksů, obsahující i legendárního Malého Vinnetoua.)

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_3

A autor textu, Jiří Havel? Můj oblíbenec, se kterým jste si mohli před několika měsíci na blogu přečíst rozhovor. V leporelu Dědeček a sedm loupežníků nádhernými verši vypráví pohádku o tom, kterak dřímajícího dědečka v lese oberou o brýle, fajfku i nožík lesní houboví skřítci. Děda si je pak splete s houbami a odnese je domů, aby si na nich pochutnal. Sedmero provinilců zachrání kočka Minda. A zvládne přitom zařídit i vrácení uloupených věcí jejich majiteli.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_4

„Jako rodák z Jizerských hor jsem se s houbami setkával od dětství, kdy byly lesy ještě zdravé, husté, plné lesních plodů a romantiky. Při psaní jsem podvědomě myslel na svého tatínka, dobrého znalce hub, který s námi podnikal výpravy do okolních lesů vždy ještě za tmy. K leporelu Dědeček a sedm loupežníků mám zvláštní vztah, protože se na jeho vzniku podílel svými nápady ilustrátor Karel Franta,“ vysvětlil exkluzivně pro Dětská leporela.cz Jiří Havel.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_9

Tohle leporelo sháním od chvíle, co jsem se jím donekonečna kochala v knihovně v Mikulandské. Zatím jsem ho v žádném antikvariátu neulovila. Jestli vám někomu leží Dědeček a sedm loupežníků nevyužití doma, napište mi!

 

 

  

4 komentáře to “Dědeček a sedm loupežníků. Velký poklad pro malé houbaře”

 1. Jiří Bäuchel na 25.10.2015 @ 15:50

  Děkuji Vám za tip na lepolero „“Dědeček a sedm loupežníků“.Leporelo jsem, i když to nebylo zrovna jednoduché sehnal v relativně dobrém stavu.
  Zároveň jsem zakoupil i leporelo: Co si houby povídají v háji od autorů : Jiří Havel, Bohumil Vančura, rovněž mohu doporučit.
  Za jakýkoli další tip na „houbové“ leporelo budu rád.
  Děkuji

  • Daniela Parkanova na 13.11.2017 @ 22:08

   Dobrý den,
   snažím se sehnat knihu Co si povídají houby v háji, ale zatím marně. Nemáte, prosím, nějaký tip kde ji koupit?
   Děkuji

 2. Pavlina P na 11.11.2015 @ 0:43

  Dobry den,

  Nevim, zda se jedna o aktualni nabidku ani v jakem stavu leporelunje, ale nasla jsem ho tady:

  http://eshop.mlha.gr/mlha/eshop/1-1-Detske-knihy/0/5/6155-Dedecek-a-sedm-loupezniku-Jiri-Havel

  Dle Vaseho popisu se nam moc libi, ale pro Vas je to vetsi srdcovka, tak davame moznost koupe Vam

  S pozdravem

  Pavlina p

  • Dobrý den, Pavlíno,
   moc děkuju! Ale vypadá to dost zničené, tak počkám na další šanci 🙂
   Každopádně díky, že jste si vzpomněla!

Komentář

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino