Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Král Kulajda a drak Barborák are not dead!

Vintage 9.2.2015

Před několika týdny jsem si v knihovně užasle prohlížela oboustranné leporelo se dvěma pohádkami. Jeho autor je tak známý a oblíbený, a samo leporelo natolik okouzlující, že člověku vůbec nešlo na rozum, proč ho už nikdo nikdy podruhé nevydal. Ale naštěstí to není tak úplně pravda. Seznamte se s dvěma poklady z dílny Zdeňka Milera: drakem Barborákem a králem Kulajdou!

 

drak-barborak_crop

Tohle skládané leporelo, které nabízí z každé strany jednu originální pohádku, vyšlo v roce 1974. Ilustrace Zdeňka Milera doprovází text Hany Doskočilové – tato dvojice pak  nezřídka spolupracovala i na knížkách a leporelech o oblíbeném Krtkovi. (Máme doma například po textové stránce velmi povedeného a v těchto dnech právě aktuálního Krtka a zimu.)

Drak Barborák vypráví o porybném Honzovi, který se rozhodl zachránit kapry ve vysychajícím rybníce. Vydal se tedy k prameni, kde zjistil, že na něm drží packu právě drak Barborák. Jak jejich konfrontace dopadla? Nechte se překvapit!

ztraceny-kral-kulajda_in

Druhá pohádka, Ztracený král Kulajda, se stala mou srdeční záležitostí. Král večer debužíroval, ráno se přehmátl a během chvíle bylo celé království vzhůru nohama…

Ta výpůjčka v knihovně byla pouze prezenční, takže jsem jen smutně doufala, že na mě Kulajda s Barborákem třeba časem vykouknou v některém z antikvariátů a současně nebudou v posledním stadiu rozkladu – abych je mohla předložit potomkovi.

Ale pak jsem jednou v knihkupectví na Budějovické z přihrádky se zlevněnými dětskými knihami vytáhla tohle. Kulajda a Barborák jako bilderbuch!

2-vesele-pohadky

Kde se tam vzali? Zjistila jsem, že v roce 2008, tedy po více než 30 letech od prvního vydání, se v Albatrosu pokusili draka Barboráka a krále Kulajdu vzkřísit. Jenže narazili na několik zádrhelů. Znovu vydat leporelo v původním formátu nebylo možné z finančních důvodů. Výroba by byla příliš drahá. A na výrazně zmenšenou podobu, v jaké dnes vychází například Vařila myška kašičku Heleny Zmatlíkové, Šťastně dojeď, dlouhý vláčku Kamila Lhotáka nebo Broučci na pouti Ondřeje Sekory, Zdeněk Miler nepřistoupil. „Ony by ty obrázky ve zmenšené verzi asi nedopadly dobře,“ vysvětluje Šárka Krejčová, někdejší šéfredaktorka Albatrosu. „Autor obrázků souhlasil s návrhem vydat tyto dvě pohádky jako knížku, tak jsme je tak vydali.“

2-vesele-pohadky_in_5

Jak se ukázalo v praxi, nebylo to ideální řešení. Čtenáři se o knihu neprali. Z mého pohledu obrázky ani tady příliš nevyniknou, protože jsou do jednoho uprostřed přepůlené vazbou. I když připouštím, že leporelo zmenšené na polovinu by taky stálo za starou belu.

Těch dvou vtipných pohádek je každopádně škoda. Jako útlá knížka v produkci posledních let zapadly. „Ne každý Zdeněk Miler se dobře prodává,“ říká k tomu Šárka Krejčová. „Šest let kniha na skladě – to je nejvyšší čas ji vyprodat, aby uvolnila místo spoustě novějších.“

2-vesele-pohadky_in

A s tím souvisí dobrá zpráva nakonec, máte-li zájem o to, aby se Barborák a Kulajda stali součástí knihovničky vaší ratolesti: Knížku za výprodejovou cenu docela snadno seženete. Pokud ji chcete levněji, než za 161 korun, za něž jsou  2 veselé pohádky k sehnání v e-shopu Albatrosu (kde si ale můžete stáhnout krátkou ukázku ve formátu pdf), zkuste například Kosmas, ti ji mají za akčních 89 Kč. Za stejnou cenu knihu najdete i v regálech u Dobrovského, v jeho e-shopu pak za 78 korun. Wow.

2-vesele-pohadky_in_2

Raději byste původní formát, tedy leporelo? To já taky. Ale věřte, že reedice hned tak nebude. Jestli vůbec někdy bude… Takže nezbývá než pátrat v antikvariátech. Čas od času se Barborák s Kulajdou v některém objeví. Držím nám palce.

3 komentáře to “Král Kulajda a drak Barborák are not dead!”

  1. to je uzasny tip, dakujem!

  2. to je uzasny tip, dakujem!

Komentář

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino