Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

Vintage 1.3.2016

Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 
ema-naopak_tulip

Emu Naopak vydal v roce 1986 Albatros. A v podstatě každý, koho znám a komu ji tehdy rodiče koupili, ji po celých těch třicet let opatruje a odmítá dát z ruky.

ema-naopak_in_2

Švédská ilustrátorka a spisovatelka Gunilla Wolde se díky tomuto počinu nesmazatelně zapsala do srdcí celé generace českých dětí.  „Než ale mohlo dojít k reedici, přišel rok 1989 a všechno začalo být trochu jinak – zmatky, ,džungle´týkající se autorských práv a vzniku stovek nakladatelství, z nichž mnohá si dělala, co chtěla bez skrupulí a bez ohledu na pravidla,“ vzpomíná bývalá šéfredaktorka nakladatelství Šárka Krejčová. „Než jsem odešla z Albatrosu, chtěla jsem, abychom knihu znovu vydali, ale už jsem to nestihla.“ Nejen tedy, že první vydání Emy v češtině zůstalo tím jediným, ale k českému čtenáři se nikdy nedostaly ani další knížky, které Gunilla Wolde o holčičce Emě napsala.

ema-naopak_in_3a

ema-naopak_in_3b

Ema Naopak je určena pro předškolní děti a vtipně zobrazuje jejich každodenní radosti i starosti. Vstávání, oblékání, stavění z kostek, hru se sourozencem, večerní koupání či ukládání se ke spánku. Těží z toho, že každé dítě se dokáže zničehonic proměnit tak, jako Ema: Zatímco jednou se ráno oblékne jedna dvě, druhý den to rezolutně odmítne, stane se Emou Naopak a dělá naschvály. Kalhoty si natáhne na hlavu, vlasy si místo česání rozcuchá do podoby vrabčího hnízda…

ema-naopak_in_5

Když dětem tuhle hru na „naopak“ ukážete v knížce o Emě, určitě je zaujme – a jistě najdete nejednu pasáž, kterou dobře znáte z každodenního provozu u vás doma. My se sestrou jsme si Emu Naopak před lety prohlížely pořád dokola a nikdy nás nepřestala bavit.

ema-naopak_in_8

Při té smůle, že Ema v češtině vyšla jen jednou, jsme ale vlastně měli docela štěstí: Aby nebyla knížka úplně tenounká, neobsahuje jen titulní příběh, ale ještě jeden: Ema spravuje hračky. (V originále vycházely samostatně.)

ema-naopak_in_hracky

Gunilla Wolde napsala a ilustrovala celkem sedm knížek s Emmou coby hlavní hrdinkou. Ale jako dětská autorka se ve Švédsku nejprve proslavila sérií knížek o chlapečkovi jménem Totte. Jejich prostřednictvím přibližovala maličkým dětem běžné činnosti (Totte jde ven, Totte peče koláč, Totte si uklízí pokoj). Pro inspiraci nemusela chodit daleko, měla tehdy doma ideální předobraz: synka Pera.
ema-naopak_in_hracky_3

Po pár letech ale došlo také na knížku o návštěvě zubaře. Jak Gunilla vysvětlila na svém oficiálním webu, Totte se jí tentokrát nehodil – potřebovala trošku jiný typ ilustrací a nechtěla náhle měnit styl, jakým kreslila Totteho. A proto vymyslela novou edici a novou postavičku – holčičku o něco starší než Totte. Tak se zrodila Emma. Česky Ema, anglicky Betsy, německy Katrin… Ve Švédsku se Emma zakrátko stala stejným fenoménem jako Totte.

ema-naopak_in_hracky_2

Některé z knížek Gunilly Wolde byly přeloženy i do 14 cizích jazyků. „Dostávám dopisy až zdaleka, například z Kanady,“ napsala o tom na svých stránkách autorka. „Píší je čtenáři, kteří v dětství zbožňovali mé knížky, a teď, když jsou dospělé, mi sdělují, jakou radost jim udělalo, když po letech objevili své oblíbené postavy, Emmu a Totteho, na mém webu. A ten je přitom ve švédštině! Moc mě to těší.“

ema-naopak_in_hracky_11

Gunilla Wolde zemřela loni na jaře. Bylo jí 75 let. Její knížky se na eBay prodávají za mnohonásobek původní ceny. Také českou Emu Naopak je téměř nemožné z druhé ruky sehnat. Možná by v Albatrosu mohli udělat nám všem radost a pokusit se, třicet let od prvního vydání, o druhé. Co myslíte?

UPDATE 21.3. 2016: „Dnes jsme knihu definitivně schválili, takže můžu slíbit, že ji vydáme letos na podzim s původními ilustracemi autorky a v nové, moderní grafické úpravě. Je to skvělá kniha, nesmírně zábavná, a já jsem nesmírně rád, že znovu vyjde, “ napsal mi Petr Eliáš, šéfredaktor Albatrosu.


8 komentářů to “Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3”

 1. Este keby ju chceli vydat aj v slovencine. To by bolo uz uplne top! 🙂

 2. Tahle knížka je opravdu skvělá! Bohužel jsme ji doma jako malí neměli, ale zapůjčila mi ji pro moji dvouletou dceru kamarádka. Museli jsme ji asi dva měsíce číst každý večer před spaním. Zkoušela jsem sehnat i jiné knihy od stejné autorky v angličtině přes Amazon a cokoli od ní jsou vskutku ceněné kousky. Takže skvělé zprávy, že vyjde u Albatrosu znovu. Nešlo by ještě zařídit i zbylé díly? Kvalitního překladatele ze švédštiny seženu 🙂

  • Lucie

   Taky bych za ty další byla moc ráda, Petro! Třeba zrovna za ten díl o Emě u doktora. Jestli bude mít nové vydání úspěch, třeba to v Albatrosu zváží.

 3. Magda na 1.9.2016 @ 8:44

  Chci Vám všem jen říct, že kniha byla nyní znovu vydána v nakladatelství Albatros Media. Takže kdo po ní touží, neváhejte ji koupit.

 4. játu ještě mam že se Ema koupe a Ema naopak si hraje v bahně

 5. Magda na 7.6.2017 @ 7:40

  Dobrý den, jen Vás chci informovat, že dnes vyšla další kniha Emy a to Ema ve školce.

Komentář

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino