Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Petr Horáček: Moje první česká knížka vyjde v Pinwheels

Doporučujeme, Rozhovory 14.5.2017

Loni na konci léta mi zazvonil telefon. Volal autor celosvětově populárních dětských knížek Petr Horáček, toho času na návštěvě rodné Prahy: „Prosím tě, já mám chvilku času a chtěl bych se jít podívat do toho dětského knihkupectví, o kterém jsi psala na blogu. Ale nevím, kde to je…“ Dala jsem mu přesnou adresu a tušila, že se mu v Pinwheels určitě bude líbit. Ale vůbec by mě tehdy nenapadlo, co všechno z téhle návštěvy vzejde.

DSC_0906 crop

Zbytek znám jen z vyprávění. Tereza Booth stála za pultem svého krámku, kde prodává ty nejkrásnější české i zahraniční knihy pro děti, když se otevřely dveře a v nich stál sympatický muž. „Dobrý den, já jsem Petr Horáček.“ Tereza se z toho překvapení chvíli vzpamatovávala, pak Petrovi udělala flat white a protože v Británii, kde Petr žije a tvoří, studovala ilustraci, hodinu si vyprávěli o dětských knihách. To setkání se stalo výchozím bodem báječné spolupráce, jež už za pár měsíců vyvrcholí první knížkou určenou primárně českým dětem, která pod hlavičkou Pinwheels Petrovi v Česku vyjde.

Koho jako prvního napadlo, že byste společnými silami mohli vydat knihu?

PETR: Myslím, že nás to napadlo tak nějak oba zároveň. Tereza mi totiž říkala, že by ráda jednu z mých knih vydala, ale bylo nám oběma jasné, že by pro ni bylo hodně komplikované kupovat práva ze zahraničí. Začínat tímhle, když nejste zavedené nakladatelství, není vůbec snadné. Ale já jsem si uvědomil, že bych mnohem raději tu knížku dělal s člověkem, který má knížky rád a přistupuje k nim s nadšením, než s nějakým nakladatelstvím, které už vydalo knih spoustu, ale vlastně především hledá cestu, jak vydělat. Líbila se mi ta myšlenka začít s někým, kdo taky začíná. Ale Tereze jsem to neřekl, nechal jsem si to chvíli zrát v hlavě.

TEREZA: A pak Petr přišel s tím, že má jednu knížku, kterou mu nikdo nechce vydat.

PETR: No, to zní trochu blbě, ale je to prostě nápad, který v mém nakladatelství v Británii nevzali.

Proč?

PETR: Protože je to knížka o trpaslíkovi. Vymyslel jsem ji už strašně dávno, asi před pěti nebo šesti lety. Jenže zahradní trpaslík, to je něco, co v Anglii a v Americe v podstatě vůbec neznají. A v nakladatelství se k tomu postavili tak, že bychom museli změnit hlavní postavičku knížky. Ale mně se to líbilo tak, jak jsem to vymyslel a rozhodl jsem se, že to nechci měnit. Nakonec jsme tedy vydali něco úplně jiného a trpaslík putoval do šuplíku.

IMG_6128

A loni jste tedy do toho šuplíku na popud Terezy sáhl.

TEREZA: Cítila jsem se trošku provinile, protože Petr měl zrovna v tu dobu tolik práce, že vůbec nevěděl, jestli to zvládne.

PETR: Ale ta knížka prostě dozrála a řekla si o to, aby byla konečně hotová. A já jsem ji chtěl vydat s Terezou, protože kromě toho, že pracuje s knížkami, se věnuje ilustraci a viděl jsem, že jí můžu věřit. Často se stává, že v nakladatelstvích pracují lidé, kteří umí s počítačem a tím to končí. Jenže ono je potřeba, aby ten člověk měl i nějaké výtvarné cítění a zkušenost. Předpokládal jsem, že když budu na knížce dělat s někým, kdo sám ilustruje, mohli bychom si rozumět. A my jsme s Terezou zjistili, že se díváme na stejný dokument, že Terezina máma má narozeniny ve stejný den jako ta moje…

TEREZA: A jezdili jsme stejným autem, prodali jsme ho a teď se nám po něm stýská… Jo, a minulý týden jsme poslouchali stejnou audioknihu.

PETR: Tak to by bylo, abychom se nedomluvili!

Už víte, jak se bude knížka jmenovat?

PETR: Dlouhá cesta. Je o zahradním trpaslíkovi, jehož posláním je stát v zahradě. Ale jemu to nestačí a jednou se prostě vydá na cestu. Přejde zahradu, projde brankou, přejde přes pole, projde lesem, vyleze na kopec, sleze z hory a navštíví ta nejúžasnější města, o kterých vždycky jen slýchával. A kdo se bude dívat pozorně, ten si všimne, že trpaslík cestou sází kytky. Kamkoliv dojde, tam zasadí květinu – a to místo se stane o maličko hezčím. Když trpaslík odchází ze zahrady, je to mladý kluk. Postupně stárne a na konci knížky je to starý pán s vousy a bílým obočím… Je to takový příběh života.

TEREZA: Myslím, že je to Petrova první vážná kniha. Takový moudrý příběh.

IMG_6136

Zásadní otázka: Jak jste daleko a kdy Dlouhá cesta vyjde?

PETR: Už je v podstatě hotová – obrázky jsou hotové, zbývá jen zeditovat text. A pak už jen vytisknout.

TEREZA: Vybrali jsme si tiskárnu, která tiskne například i knížky pro Baobab, mají s ní dobré zkušenosti. To je pro nás záruka kvality. Bylo by skvělé, kdyby se nám Dlouhou cestu podařilo vydat v září nebo v říjnu.

 

Těšíte se? My moc. Pro ty, kdo se už nemohou dočkat, tu mám na závěr jeden tip. Pusťte si v úterý 23. května večer magazín Víkend na Nově. Petr Horáček tam bude. A bude vyprávět mimo jiné i o Dlouhé cestě. A taky se podívejte na Petrův blog, kde najdete další ukázky ilustrací z Dlouhé cesty!

 

 

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino