Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Vánoční „čtení“ pro nejmenší děti

Recenze 22.12.2014

Chtěli byste ještě na poslední chvíli pořídit leporelo, s jehož pomocí byste batoleti přiblížili Ježíška a vánoční svátky? Pak jste sami sebe postavili před nelehký úkol, věřte mi. Několik možností ale přece jen existuje.

 

vesele-vanoce_krtek

V každém lépe vybaveném knihkupectví seženete leporelo Veselé vánoce. Poprvé vyšlo před deseti lety a jeho velkou devizou je nejen známá postavička Zdeňka Milera, ale také verše Jiřího Žáčka.

vesele-vanoce_krtek_in_6

Pravdou zůstává, že Žáček napsal tuny lepších básniček, než je tahle, ale v konkurenci ostatních autorů a „autorů“ jde stále o slušný nadprůměr. Nacpal tam navíc jak dárky a stromeček, tak i pečení, jmelí, kapra, koledy… Jen těch kamarádů mohlo být méně. (Vypomoci si tímhle slovem čtyřikrát, to je v mých očích už dost na hraně.)

vesele-vanoce_krtek_in_9_kamaradi
vesele-vanoce_krtek_in_kamaradi
vesele-vanoce_krtek_in_2_kamaradi
vesele-vanoce_krtek_in_6_kamaradi

Ale mile mě překvapilo pár celostránkových ilustrací, které leporelu moc sluší. Patrně jde o z nouze ctnost, protože ilustrace na šířku by se na stránku s textem při použitém layoutu nevecpala.

vesele-vanoce_krtek_in_4

 

Jenže náš prcek se už Krtka nějak přesytil a na další leporelo s ním se nechytá. (Vydrží u těch několika, která čteme už přes rok, ale zrovna minulý víkend na něj prarodiče zkusili nové a bohužel nepochodili.)

Kdo by rovněž nechtěl Krtka, nechť se zkusí poohlédnout po velkém hledacím leporelu Co se děje o Vánocích od Anne Suess, které vydal Knižní klub. Já mám pro tuhle ilustrátorku slabost od doby, kdy jsem v Levných knihách ulovila za 69 korun krabičku s třemi jejími hledacími leporely v kapesním formátu z nakladatelství Schwager & Steinlein. (Už ji nemají, výše zmíněná situace se odehrála tuším někdy na jaře.)

co-se-deje-o-vanocich

Takže když jsem v prodejně Neoluxor v paláci Quadrio uviděla tenhle vánoční počin, vzala jsem ho na milost, i když v něm děti jedí párek v housce a rodič je nucen popasovat se při vyprávění i se Santa Clausem, kterého se na jednom místě překladatelka dokonce pokouší vydávat za Mikuláše.

co-se-deje-o-vanocich_back_detail

Na druhou stranu si v tomhle leporelu můžete nejlépe ukázat to, co dítě zažívá s vámi: vánoční trh, přípravy na Štědrý večer, společné rozbalování dárků, zpívání koled s pianem nebo krmení sýkorek. Vlastními slovy, s přihlédnutím k reáliím u vás doma, můžete vyprávět a ukazovat. Naši ratolest Co se děje o Vánocích zaujalo, hlavně modrý dárek s červenou mašlí, který rozbaluje holčička na obrázku níže. Zřejmě proto, že rozbalování dárků je – v dětských očích – na tom celém to nejlepší…

co-se-deje-o-vanocich_in_3

Nevíte, co si vybrat? Představovali byste si spíš text a obrázky znázorňující narození Ježíška a Betlém? Chápu a prozradím vám tajemství: Existuje jedna hodně stará, ale docela pěkná knížka. Jmenuje se K Ježíšku a její autorkou není nikdo jiný než Marie Fischerová – Kvěchová.

obálka leporela K Ježíškovi

V nakladatelství Paseka sice loni vyšla v podobě klasické vázané knížky, ale trváte-li na fortelnějším formátu, který batole hned nerozškube, hledejte ji v antikvariátech. V minulosti totiž existovala i jako leporelo. (Pod názvem K Ježíškovi.) Vydání z 90. let (nakladatelství MiS) v pěkném stavu lze koupit zhruba za 150 korun.

k-jeziskovi_in_4

 

k-jeziskovi_in_8

 

ukázka z leporela K Ježíškovi

Můj názor? Budete muset prckovi vysvětlit, kdo je fráter či dráteník a co jsou štědrovničky. Což ve dvou letech dost možná nepobere. A ve třech či čtyřech už zase nutně nepotřebuje leporelový formát, takže můžete koupit tu nejnovější knížku od Paseky. Ať tak nebo tak, dokážu si představit, že se K Ježíšku / Ježíškovi stane součástí rodinných vánočních tradic. Šťastné a veselé všem!

  

Jedna odpověď to “Vánoční „čtení“ pro nejmenší děti”

 1. Krtek u nas ted hraje prim, takze toho musim mit. „Co se deje o Vanocich“, tam mi vadi ten Santa – hned na te uvodni strane. Uvnitr tusim uz neni, ze? Jinak je to pekne, ale kvuli te titulce se na to asi vyprdnu. „K Jeziskovi“ vypada moc dobre. Porozhlednu se po tom. Ja letos planuji koupit „Ježíšek“ od Hany Skálové.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino