Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Vánoční „čtení“ pro nejmenší děti

Recenze 22.12.2014

Chtěli byste ještě na poslední chvíli pořídit leporelo, s jehož pomocí byste batoleti přiblížili Ježíška a vánoční svátky? Pak jste sami sebe postavili před nelehký úkol, věřte mi. Několik možností ale přece jen existuje.

 

vesele-vanoce_krtek

V každém lépe vybaveném knihkupectví seženete leporelo Veselé vánoce. Poprvé vyšlo před deseti lety a jeho velkou devizou je nejen známá postavička Zdeňka Milera, ale také verše Jiřího Žáčka.

vesele-vanoce_krtek_in_6

Pravdou zůstává, že Žáček napsal tuny lepších básniček, než je tahle, ale v konkurenci ostatních autorů a „autorů“ jde stále o slušný nadprůměr. Nacpal tam navíc jak dárky a stromeček, tak i pečení, jmelí, kapra, koledy… Jen těch kamarádů mohlo být méně. (Vypomoci si tímhle slovem čtyřikrát, to je v mých očích už dost na hraně.)

vesele-vanoce_krtek_in_9_kamaradi
vesele-vanoce_krtek_in_kamaradi
vesele-vanoce_krtek_in_2_kamaradi
vesele-vanoce_krtek_in_6_kamaradi

Ale mile mě překvapilo pár celostránkových ilustrací, které leporelu moc sluší. Patrně jde o z nouze ctnost, protože ilustrace na šířku by se na stránku s textem při použitém layoutu nevecpala.

vesele-vanoce_krtek_in_4

 

Jenže náš prcek se už Krtka nějak přesytil a na další leporelo s ním se nechytá. (Vydrží u těch několika, která čteme už přes rok, ale zrovna minulý víkend na něj prarodiče zkusili nové a bohužel nepochodili.)

Kdo by rovněž nechtěl Krtka, nechť se zkusí poohlédnout po velkém hledacím leporelu Co se děje o Vánocích od Anne Suess, které vydal Knižní klub. Já mám pro tuhle ilustrátorku slabost od doby, kdy jsem v Levných knihách ulovila za 69 korun krabičku s třemi jejími hledacími leporely v kapesním formátu z nakladatelství Schwager & Steinlein. (Už ji nemají, výše zmíněná situace se odehrála tuším někdy na jaře.)

co-se-deje-o-vanocich

Takže když jsem v prodejně Neoluxor v paláci Quadrio uviděla tenhle vánoční počin, vzala jsem ho na milost, i když v něm děti jedí párek v housce a rodič je nucen popasovat se při vyprávění i se Santa Clausem, kterého se na jednom místě překladatelka dokonce pokouší vydávat za Mikuláše.

co-se-deje-o-vanocich_back_detail

Na druhou stranu si v tomhle leporelu můžete nejlépe ukázat to, co dítě zažívá s vámi: vánoční trh, přípravy na Štědrý večer, společné rozbalování dárků, zpívání koled s pianem nebo krmení sýkorek. Vlastními slovy, s přihlédnutím k reáliím u vás doma, můžete vyprávět a ukazovat. Naši ratolest Co se děje o Vánocích zaujalo, hlavně modrý dárek s červenou mašlí, který rozbaluje holčička na obrázku níže. Zřejmě proto, že rozbalování dárků je – v dětských očích – na tom celém to nejlepší…

co-se-deje-o-vanocich_in_3

Nevíte, co si vybrat? Představovali byste si spíš text a obrázky znázorňující narození Ježíška a Betlém? Chápu a prozradím vám tajemství: Existuje jedna hodně stará, ale docela pěkná knížka. Jmenuje se K Ježíšku a její autorkou není nikdo jiný než Marie Fischerová – Kvěchová.

obálka leporela K Ježíškovi

V nakladatelství Paseka sice loni vyšla v podobě klasické vázané knížky, ale trváte-li na fortelnějším formátu, který batole hned nerozškube, hledejte ji v antikvariátech. V minulosti totiž existovala i jako leporelo. (Pod názvem K Ježíškovi.) Vydání z 90. let (nakladatelství MiS) v pěkném stavu lze koupit zhruba za 150 korun.

k-jeziskovi_in_4

 

k-jeziskovi_in_8

 

ukázka z leporela K Ježíškovi

Můj názor? Budete muset prckovi vysvětlit, kdo je fráter či dráteník a co jsou štědrovničky. Což ve dvou letech dost možná nepobere. A ve třech či čtyřech už zase nutně nepotřebuje leporelový formát, takže můžete koupit tu nejnovější knížku od Paseky. Ať tak nebo tak, dokážu si představit, že se K Ježíšku / Ježíškovi stane součástí rodinných vánočních tradic. Šťastné a veselé všem!

  

Jedna odpověď to “Vánoční „čtení“ pro nejmenší děti”

  1. Krtek u nas ted hraje prim, takze toho musim mit. „Co se deje o Vanocich“, tam mi vadi ten Santa – hned na te uvodni strane. Uvnitr tusim uz neni, ze? Jinak je to pekne, ale kvuli te titulce se na to asi vyprdnu. „K Jeziskovi“ vypada moc dobre. Porozhlednu se po tom. Ja letos planuji koupit „Ježíšek“ od Hany Skálové.

Komentář

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino