Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Pojďte s námi na houby aneb Rostou!

Recenze 10.9.2015

Můj synovec odmalička doprovázel dědu s babičkou do lesa na houby. Chodil teprve do školky, ale už naprosto přesně věděl, která je jedlá, a která jedovatá. Vzpomínám si, že jsem mu tehdy darovala k Ježíšku dětský atlas hub Houbeles Pictus, protože leporelo, o kterém vám chci napsat, v té době ještě neexistovalo. Takže jestli máte doma podobně nadšeného mykologa okolo 3 let, zkuste mu pořídit Pojďte s námi na houby!

pojdte-s-nami-na-houby
Pojďte s námi na houby je jediné „houbařské“ leporelo, které v knihkupectvích najdete. Vyšlo předloni a na to, že jde o první leporelový počin autora textu i ilustrátorky, vůbec není špatné!

pojdte-s-nami-na-houby_in_8

Andreu Popprovou už z Dětských leporel možná znáte, psala jsem o jejím počinu Kam se ztratila rolnička. Rolničce ale předcházelo právě leporelo Pojďte s námi na houby. „Je to moje první leporelo,“ říká Andrea. „Předtím jsem ale už napsala a namalovala několik klasických dětských knížek. Mimo jiné i tři s příběhy holčičky Lucky a jejích brášků Jendy a Martínka. Čekání na Vánoce, Jaro je tu a Pavoučí prázdniny. A právě Pavoučí prázdniny, které vyšly na jaře 2012, úzce souvisí se vznikem houbičkového leporela.“
pojdte-s-nami-na-houby_in_6
Andrea Popprová totiž tuto knížku, v níž je i jedna kapitola věnovaná houbaření, představovala dětem a jejich rodičům během speciální dílničky na známé lodi Tajemství, kotvící na vltavském nábřeží. Dětí jako smetí, celý den se nezastavila. „Jaké bylo moje překvapení, když se mi dva dny nato ozvala redaktorka z Albatrosu. Byla na dílničce se svou dcerkou, knížku Pavoučí prázdniny si odnesly domů a jelikož se jim moc líbila, měla zájem o to, abychom společně také něco vytvořily,“ vzpomíná Andrea. To něco, co ze spolupráce vzešlo, bylo právě leporelo Pojďte s námi na houby.
pojdte-s-nami-na-houby_in_7
Střih. Mezitím biolog Radomír Socha nabízí nakladatelství velkou knížku říkadel o houbách a zvířatech. Albatros se rozhoduje spojit jeho texty s obrázky Andrey Popprové. „Z celé té sbírky říkadel byly vybrány některé básničky o houbách, které vyšly v leporelu,“ vysvětluje Radomír Socha.
pojdte-s-nami-na-houby_in_10
Socha se mykologii v (dětské) literatuře dlouhodobě věnuje – vedle odborných mykologických příruček loni vydal například i Pohádkový atlas hub (Grada) a co nevidět vyjde jeho Vesele o zvířátkách a houbách. Ze všech básniček, které v leporelu najdete, má autor nejradši tu o holubinkách. Napsal o nich totiž dvě odborné knihy a tvrdí: „Jsou to nádherné houby – skutečné květy lesa.“
pojdte-s-nami-na-houby_in_4
Na verších je sice poznat, že Socha není profesionální básník, na druhou stranu už jsem za uplynulé dva roky viděla kvanta rádobyrýmů, které zdaleka nedosahovaly jeho úrovně.
pojdte-s-nami-na-houby_in_3
My s Prckem máme nejradši stránku o liškách. Nejen, že nás baví liška bystrouška vzadu mezi stromy, ale hlavně: Děda, kterého zde Andrea Popprová nakreslila, vypadá přesně jako ten náš!

A co vy? Houbaří vaše děti? Jestli to máte do lesa daleko, vytiskněte si alespoň tyhle omalovánky z blogu Z lesa, které jsem nedávno objevila. Jsou parádní!

  

2 komentáře to “Pojďte s námi na houby aneb Rostou!”

  1. Koupila jsem dceři loni, když jí nebyla ani 2 roky. Vydržela si prohlížet se mnou i sama třeba cestou v autě a když s námi pak šla na houby, skutečně některé podle obrázků poznala! 🙂 Básničky taky neurážejí. Mě se ale hlavně líbily ilustrace, takže jsme od Popprové koupili následně všechno, co vyšlo. Káťa loňský podzim (to jí byly 2 roky 3 měsíce) se mnou prošla celé Čekání na Vánoce a od října už otravovala s dokola zpívanou Zelená se louka, na té louce chvojka…. Takže za nás Popprová fakt válí, se třemi knížkami o Lucce se dá plus mínus prožít celý rok, vyrábět, povídat si o zvycích, svátcích atd. A myslím, že i dlouho vydrží a jen tak se neokoukají.

    • 🙂 Tak to je přímo konzert pro autora číst takové pochvaly!!!! Moc díky, jsem ráda, že se líbí nejen houbičkové leporelo, ale i příběhy s Luckou.
      Pozdravy i pro čtenářku a zpěvačku Káťu!
      Andrea Popprová

Komentář

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino