Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

O slonovi, který se bál výšky

Recenze 25.4.2015

V uplynulém týdnu byly vyhlášeny výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2014, v jejíž nominacích bylo i jedno z nejzajímavějších leporel, která loni vyšla: O slonovi, který se bál výšky. Nebo snad máte v knihovničce jiné leporelo s ilustracemi vytvořenými kamenotiskem? 

o-slonovi-ktery-se-bal-vysky

Velkoformátové leporelo s tradiční plátěnou vazbou pochází ze stáje nakladatelství Běžíliška, zaměřeného výhradně na kvalitní publikace pro děti. Autorem textu je osvědčený kmenový Robin Král, zatímco ilustrátorka Anastasia Stročkova zaujala nakladatele během klauzur na UMPRUM, kde studuje.

Technika litografie mladé umělkyni učarovala. A to dokonce natolik, že když se jí nepovedlo zapsat si tento předmět v rámci studia, poprosila zakladatele školní litografické dílny, docenta Mikoláše Axmanna, o dovolení, aby i přesto mohla objevovat, co všechno kámen dokáže. „Tak jsem chodila do dílny a v rohu si kreslila zvířátka,“ vzpomíná Anastasia.„Příběh vyvstal sám z různých mých fascinací – například prostředím cirkusu, kde jsou jako v pohádkách možné věci, které jinde ne. Fascinuje mě i podstata závrati. Často se mi zdá sen, že jedu výtahem do neuvěřitelně vysokých poschodí.“  Postupně ilustrátorce pod rukama vznikl slon, jenž se tolik bojí, že ho krotitel bude nutit skákat ve výškách, až se rozhodne utéct z cirkusu, který je mu domovem. Jak jeho putování dopadne, se můžete dočíst právě v leporelu, které na základě ilustrací vzniklo.

o-slonovi-ktery-se-bal-vysky_in

Cirkus je město zázraků a divů.
Zpívá tu lachtan, hřímá lev
přes rudozlatě naježenou hřívu.
Lidem tu srdce rozčilením tluče,
když ve výškách se skáče přes obruče.

„Robin Král původní příběh zveršoval báječně,“ myslí si Anastasia Stročkova a já s ní souhlasím. Zato se přiznám, že k jejím obrázkům v leporelu jsem si hledala cestu dlouho. A to i přesto, že jsem je zaznamenala už několik měsíců před tím, než O slonovi, který se bál výšky vyšlo. Anastasia totiž na popud kamarádky poslala své litografie do tradiční Illustrators Exhibition – velké mezinárodní výstavy mapující aktuální trendy v ilustraci. Ta je každoročně součástí knižního veletrhu v Bologni a po jeho skončení díky spolupráci s JBBY (Japanese Board on Books for Young People) putuje po japonských muzeích umění. Loni se přihlásily přes 3000 ilustrátorů a odborná porota vybrala Anastasii a jejího slona mezi 75 nejlepších.

o-slonovi-ktery-se-bal-vysky_in_2

Zřejmě nejsem sama, kdo potřebuje víc času. „Ještě si to nikdo nekoupil, je to takové ponuré,“ krčila rameny prodavačka v hračkářství v centru Prahy, když jsem se jí na leporelo s kamenotiskovými obrázky s cenovkou 350 Kč zeptala. „Měli jsme tři a už nám tu zbývá jen jedno,“ potěšila mě ale naopak mladá žena za pultem krámku o pár ulic dál.
„Já si nemyslím, že by ty ilustrace byly tak náročné, je to určené spíš pro předškolní děti,“ vysvětluje ilustrátorka, že tohle leporelo není tak úplně pro batolata. „Ti starší s tím nemají problém. Například děti kamarádek byly nadšené a můj malý bráška se do příběhu ponořil a odhalil všechny pointy. Asi je rozdíl, k čemu je kdo vedený po vizuální stránce. A taky otázka vkusu, který má samozřejmě každý jiný.“
o-slonovi-ktery-se-bal-vysky_in_3
V soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2014 se leporelo O slonovi, který se bál výšky mezi první tři oceněné neprodralo. Možná sklidí větší úspěch v právě nadcházejícím klání o Zlatou stuhu, jejíž nominace budou vyhlášeny příští týden. Právě Zlatou stuhu už vlastní slonův starší sourozenec, netopýr Ferdinand. (O leporelu Ferdinande! jsem psala už loni.)

Ať to ale dopadne jakkoli, doporučuji ilustrátorčin blog, kde si můžete prohlédnout průřez jejím dílem. A komu by to nestačilo, ten se může jít až do 10. června podívat na výstavu Městosvět, kde Anastasia prezentuje své ilustrace ze subtilní knížečky Nezbedný semafor. Jsou z trochu jiného soudku než slon Artur, u kterého jsem měla trochu obavy, aby v něm dvouleté dítě vůbec slona rozpoznalo. Tady je tramvaj opravdu jasná tramvaj, která zaujme i batole. To by bylo leporelo! Tak třeba někdy příště…

Jak se kamenotiskový slon líbí vám a vašim dětem? Myslíte si, že se hodí i pro ty nejmenší?

 

 

 

Jedna odpověď to “O slonovi, který se bál výšky”

 1. Anonymní na 26.4.2015 @ 23:43

  Má ráda knížky z nakladatelství Běžíliška nebo Baobab, jen mi přijde, že jsou spíš pro věk 3+, tak k nim pomalu spějeme a objevujeme jejich kouzlo. A ke slonovi se určitě taky dostaneme 😉 Martina

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino