Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Nejlepší leporela o mašinkách

Recenze, Vintage 8.4.2015

Snad každý z průvodčích spěšného vlaku Jordán už zná našeho prcka: nejdřív se vrhne do náruče mámě a pak zuřivě mává soupravě odjíždějící dál na Tábor. Má slíbeno, že ho brzo vezmu do Prahy s sebou. Teorie už z literatury načerpal až až. Dovolte, abych vás seznámila s naším „mašinkovým arzenálem“.

o-masince-zofince_o-vesele-masince_stastne-dojed_masinka_2

Největším evergreenem je bezesporu O veselé mašince, a to zdaleka nejen u nás doma. Pecka z roku 1961 se prodává tak dobře, že se na ni před několika lety v Albatrosu pokusili navázat. Veselá mašinka je ale jen jedna. Zdeněk Miler s Janem Čarkem odvedli výjimečnou práci.

o-vesele-masince

U nás jsme vlivem tohoto leporela dosáhli až takového levelu, že jsme dítě večer ukládali ke spánku se slovy „Už je noc, už je tma, na trať svítí světýlka…“ a poté, co se nám ho podařilo zpacifikovat, jsem seděla u postýlky a v šeru zpaměti deklamovala celou Mašinku. Podruhé, potřetí… Dokud syn neusnul.

Přestala jsem s tím teprve nedávno, a to jen proto, že Mašinka s rozvojem řeči potomka už neplnila uspávací funkci. Jakmile jsem totiž spustila, prcek aktivně převzal iniciativu. Začal básničku odříkávat sám a spánek dlooouho nikde. Ale musím přiznat, že se mi stýská. „Telegrafních drátů linky, z porcelánu konvalinky…“ Geniální Jan Čarek patří mezi mé nejoblíbenější autory a je to mimo jiné i díky této pasáži.

o-vesele-masince_in

 

o-vesele-masince_in_2

V těsném závěsu za veselou mašinkou jede vláček z dílny Josefa Hiršala a Kamila Lhotáka. Šťastně dojeď, dlouhý vláčku je ještě starší než O veselé mašince, vyšlo poprvé v roce 1953. Jde o jedno z mála nádherných dětských leporel, kterého si v okamžiku jeho reedice všiml i celostátní tisk – to je hlavně zásluha redaktorky Kláry Kubíčkové, která, jak matně tuším, doma taky nějakou tu ratolest má.

„Jednoduchá básnička předává nenásilně zvučnou rytmiku češtiny, verše klapou v souzvuku s drnčícím vlakem na kolejích, nesnaží se o žádné krkolomnosti, přesto nejsou banální. (Podívejte, to jsou věci! Vagon veze šelmy v kleci, lev si hoví za mříží, tygr si nás prohlíží.) Klasika, která strčí do kapsy všechny vymakané současné pípající, hrací a cinkající knižní vymoženosti pro děti,“ napsala v MF DNES Kubíčková.

stastne-dojed-dlouhy-vlacku

„Trošku jsem se toho bála, protože je to opravdu retro. Absolutní retro,“ říká bývalá šéfredaktorka Albatrosu Šárka Krejčová. Kvalitní autoři si ale naštěstí své čtenáře našli a leporelo se dotiskuje. Šárce Krejčové se po vydání Šťastně dojeď, dlouhý vláčku dokonce ozval majitel originálů ilustrací a nezištně nabízel jejich zapůjčení, aby v nakladatelství mohli vydat leporelo v původním formátu. Ten byl totiž mnohem velkorysejší než v případě současné reedice, která vznikla naskenováním šedesát let starého prvního vydání z archivu Albatrosu. Ale protože vedle technických mantinelů hrály velkou roli i finanční možnosti, velký formát ani teď nebude.

Rozkládací leporelo začíná lokomotivou, pokračuje uhlákem a rozmanitými vagonky vezoucími brambory, cihly, auta… U mého syna má největší úspěch stránka s traktorem. Vlak a traktor v jednom, no neberte to! A navíc tam ještě v rohu letí letadlo. O Kamilu Lhotákovi se totiž obecně ví, že dopravní prostředky miloval – a na tomhle obrázku si to opravdu užil.

stastne-dojed-dlouhy-vlacku_in

O malém, ale na současné poměry vydařeném leporelu Mašinka jsem se zde už zmiňovala. Je stručné, milé, dětem se dobře drží, má srozumitelné a docela vtipné ilustrace.

masinka

Mašinku Mášu můžete s klidem předložit už ročnímu pišišvorovi, nebude ho nudit. (Vás možná ano, až ji budete nuceni předčítat podesáté za sebou, ale aspoň se tam nerýmuje stylem kráva – tráva.)

masinka_in

A tohle je můj největší poklad: O mašince Žofince – leporelo jako z říše snů pro matky s dětmi cestující po trati S9, tzn. z Benešova do Prahy. „U Čerčan je semafor, u Čerčan je most…“ Autor textu Vladimír Janovic totiž v Čerčanech prožil dětství, pak bydlel v Benešově, kam chodil na gymnázium, a proto trasu dobře zná. Přestože po maturitě vystudoval matematiku, svět literatury nikdy neopustil. Pracoval jako redaktor, psal prózu i poezii, mimo jiné překládal básně z italštiny. O mašince Žofince je ale jeho jediným leporelem – vzpomínkou na dětství, prožité za 2. světové války u čerčanského nádraží.

o-masince-zofince

O mašince Žofince se na rozdíl od tří předchozích leporel nedá sehnat zrovna snadno. Leporelo vyšlo poprvé a naposledy v roce 1984 a podle různých ohlasů na internetových fórech odhaduji, že si ho tehdy oblíbily i děti, které vlakem přes Čerčany nejezdily… Ale kdo hledá (v antikvariátech), časem najde – stejně jako jsem našla já.

o-masince-zofince_in

 

o-masince-zofince_in_2

 

o-masince-zofince_in_3

 

o-masince-zofince_back

Je jasné, že na cestu do Prahy si se synátorem tohle leporelo rozhodně budeme muset vzít do batohu. Pojedeme totiž přes Čerčany, Pyšely i Mirošovice stejně jako skřítek Žbrdlík a mašinkou Žofinkou.

Jezdíte s dětmi vlakem? Čtete si o nich? Nebo oboje?

 

 

15 Odpovědi to “Nejlepší leporela o mašinkách”

 1. u nas sme tiez mali obodbie ked som O vesele masince recitovala snad aj zo spanku. na kazdom semafore sme si opakovali "na cervenou pozor dat, ihned zastavit a stat!". tomu vravim skvele vychovne leporelo =D

 2. Máme Veselou mašinku a Šťastně dojeď dlouhý vláčku. Obojí je u nás v kurzu. Dlouhý vláček jsem si vytipovala na internetu a když jsem pak sháněla v knihkupectví překvapilo mě, jak je kniha malinká… Ale zbožňuju ji! 🙂

 3. Anonymní na 16.4.2015 @ 9:46

  Syn má O veselé mašince taky moc rád, ale já jí coby dítě četla asi až sama a nelíbila se mi pasáž "Mařenka je kterápak? Mařenka má důlek v líčku… Andulička také tak"- vždycky jsem si říkala, proč to píšou tak složitě a vlastně nic neřeknou, když je na obrázku jedna tmavovlasá a druhá blonďatá.
  Dlouhý vláček je skvělý, syn je na něj ještě malý, ale až doroste, určitě se mu bude líbit.
  Eva

 4. O vesele masince mame! ale dcera ji zatim neprisla na chut 🙂

 5. Tento blog je take prijemne miesto! U nas vesela masinka vobec, ale vobec nefunguje – a uz viem preco. Mame ju v prebasnenu do slovenciny, a je to kostrbaté a nepresvedčivé. Sprievodkyne dve vlak má // Marienku a Anku // ktorá že je Marienka? // Tá má v líci jamku // a klieštikmi cvaká, // takisto aj Anka. Tu sa ma vždy syn spýtal, Mami, že čo? Môžeš mi to vysvetliť? Čeština je jednoducho ľahká a plynie, slovenčina duní a rázne kráča. Asi si zabezpečíme český originál.

  • Ano ano, Mařenka a Andulička byly u nás doma dlouho nejoblíbenější stránkou tohoto leporela vůbec! Netušila jsem, že slovenský překlad by mohl být až tak kostrbatý – slovenštinu mám ráda a naopak mi vždycky připadala taková měkčí… Škoda veliká.

 6. O Veselé mašince a Šťastně dojeď, dlouhý vláčku máme a Žíža je naprosto miluje <3

 7. Dobrý den. Vyrostl jsem na Mašince Žofince ale už ji nemůžu nikde najit , ani v antikvriatu , mohl bych poprosit o naskenovani nebo jen fotky stránek. Chtěl bych ji vyprávět synovi ale z hlavy už to všechno nedám dohromady. Děkuji.

  • Jitka na 2.1.2019 @ 12:09

   já mám O mašince Žofince v počítači vyfocenou, můžu ti ji poslat, když mi pošleš meil.

   • Radislava Jindrová na 28.7.2019 @ 19:59

    Dobrý den, chci Vá poprosit o zaslání naskenované Mašinky Žofinky.Svého času jsem ji četla synovi a nebylo lepší pohádky.Miloval ji a recitoval kde komu.Dnes ji pro vnučku nemohu nikde sehnat.Velmi ráda se budu revanšovat.Děkuji a moc.Jindrova

   • Slavka na 4.8.2019 @ 12:45

    Dobrý den, chci Vá poprosit o zaslání naskenované Mašinky Žofinky.Svého času jsem ji četla synovi a nebylo lepší pohádky.Miloval ji a recitoval kde komu.Dnes ji pro vnučku nemohu nikde sehnat.Velmi ráda se budu revanšovat.Děkuji a moc.Jindrova
    pav2la@seznam.cz

 8. Markéta na 30.7.2018 @ 11:57

  z těchto knížek máme taky všechny, a všechny oblíbené. Hlavně Žofinka, to je opravdu poklad, taky se mi jí povedlo ulovit v antikvariátu. Už jen proto, že pocházím ze Senohrab, Pyšely, Mirošovice, Zlenice, Čerčany, vše okolní vesnice 🙂

 9. Jitka na 2.1.2019 @ 12:02

  Já ji dostala jako malá holka, přes Čerčany nejezdím, bydleli jsme tenkrát v Hradci K. Ale dodnes si pamatuju téměř každé slovo. Co bych za ni dala…

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino