Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Malé červené autíčko. Rozpohybované tak, že by Kubašta nevěřil vlastním očím

Recenze 12.1.2015

Leporela z edice Malé červené autíčko na první pohled vypadají, jako by neuměla do pěti počítat. Kdybych si jich náhodou nevšimla v knihovně, dodnes bych nevěděla, jakými všemožnými způsoby se dají rozhýbat obrázky. Žasněte spolu se mnou!

Malé červené autíčko má několik předností: Příjemný formát – ani příliš malý, ani nepohodlně velký. Jednoduchý příběh – ani hloupý, ani přehnaný. Nesnaží se rýmovat! (Hurá. Lepší jednoduchá próza, než poezie děj se co děj.) A hlavně: Jedny z nejinteraktivnějších ilustrací, jaké jsem kdy viděla! Jejich autorem je Brit Steve Augarde.

male-cervene-auticko-ma-nehodu_in_2a
male-cervene-auticko-ma-nehodu_in_2b

Každá další stránka znamená nové překvapení. Jaká vychytávka asi přijde tentokrát? Pohyblivý systém se zdaleka neomezuje jen na táhla s šipkami, využívá například i odklápěcí okénka, ale protože okénka teď v leporelovém světě prožívají boom, já jsem zahořela právě pro táhla. Posunují, zvedají…

male-cervene-auticko_in_2
male-cervene-auticko_in_2b

Malé červené autíčko u nás vydal Albatros, a to prostřednictvím soutisku s nakladatelstvím Mathew Price Limited, patřícímu jednomu z autorů leporela. Česky vyšly všechny čtyři díly. „Bohužel tyto soutisky jsou náročné nejen finančně, ale někdy je také těžké se dohodnout s majitelem/nakladatelem. Navíc prodeje nesplnily očekávání vedení, takže Albatros o dotiscích neuvažuje. Alespoň pokud vím,“ vysvětluje Šárka Krejčová, bývalá šéfredaktorka nakladatelství.

male-cervene-auticko-dela-taxi_in_2a
male-cervene-auticko-dela-taxi_in_2b

Leporelo se hodí spíš pro starší děti, zhruba okolo tří let. Nepochybuji o tom, že ukázněná dvouletá holčička se s ním taky dobře popasuje, ale můj synátor má ve svých dvou letech ještě silné puzení pohyblivé části leporela urvat.

male-cervene-auticko-dela-taxi_in_8a
male-cervene-auticko-dela-taxi_in_8b

A na závěr jedna smutná zpráva. Ačkoli nakladatelství nebylo s prodeji Malých červených autíček podle slov Šárky Krejčové příliš spokojeno, v e-shopu Albatrosu už v tuto chvíli najdete jen Malé červené autíčko dělá taxi a Malé červené autíčko a sníh. (Sem tam se nějaké z nich objeví i v knihkupectvích, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že většinou nebývá v dobrém stavu.) Pro ostatní díly bohužel budeme muset do knihovny. Je to velká škoda, ale co naděláme.

Co vaše děti a pohyblivé obrázky?

Zbožňují je? Trhají?

Nebo oboje?

  

4 Odpovědi to “Malé červené autíčko. Rozpohybované tak, že by Kubašta nevěřil vlastním očím”

 1. To je krásný leporelo! Moje děti pohyblivý obrázky milujou.. máme ještě po mně Perníkovou chaloupku a Dlouhý, Široký a Bystrozraký…bohužel už mnou krapet zrasené, takže spousta táhel už nějak netáhne…

  • Toho Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého jsem měla taky, přesně si teď vybavuju ty obrázky! Ale nepochybuju o tom, že jsem se na nich vyřádila a u rodičů už je nenajdem, protože z nich moc nezbylo…

 2. To vypadá krásně. Připomíná mi to Malého prince v podobném vydání 🙂

 3. Tak to je sranda….já jsem kolem něj několikrát procházela, bez povšimnutí, nějak mě ta hlavní stránka nezaujala a přitom….taková krása uvnitř. Moc děkuji za tip! Radka

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 11 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 6 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino