Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Malé červené autíčko. Rozpohybované tak, že by Kubašta nevěřil vlastním očím

Recenze 12.1.2015

Leporela z edice Malé červené autíčko na první pohled vypadají, jako by neuměla do pěti počítat. Kdybych si jich náhodou nevšimla v knihovně, dodnes bych nevěděla, jakými všemožnými způsoby se dají rozhýbat obrázky. Žasněte spolu se mnou!

Malé červené autíčko má několik předností: Příjemný formát – ani příliš malý, ani nepohodlně velký. Jednoduchý příběh – ani hloupý, ani přehnaný. Nesnaží se rýmovat! (Hurá. Lepší jednoduchá próza, než poezie děj se co děj.) A hlavně: Jedny z nejinteraktivnějších ilustrací, jaké jsem kdy viděla! Jejich autorem je Brit Steve Augarde.

male-cervene-auticko-ma-nehodu_in_2a
male-cervene-auticko-ma-nehodu_in_2b

Každá další stránka znamená nové překvapení. Jaká vychytávka asi přijde tentokrát? Pohyblivý systém se zdaleka neomezuje jen na táhla s šipkami, využívá například i odklápěcí okénka, ale protože okénka teď v leporelovém světě prožívají boom, já jsem zahořela právě pro táhla. Posunují, zvedají…

male-cervene-auticko_in_2
male-cervene-auticko_in_2b

Malé červené autíčko u nás vydal Albatros, a to prostřednictvím soutisku s nakladatelstvím Mathew Price Limited, patřícímu jednomu z autorů leporela. Česky vyšly všechny čtyři díly. „Bohužel tyto soutisky jsou náročné nejen finančně, ale někdy je také těžké se dohodnout s majitelem/nakladatelem. Navíc prodeje nesplnily očekávání vedení, takže Albatros o dotiscích neuvažuje. Alespoň pokud vím,“ vysvětluje Šárka Krejčová, bývalá šéfredaktorka nakladatelství.

male-cervene-auticko-dela-taxi_in_2a
male-cervene-auticko-dela-taxi_in_2b

Leporelo se hodí spíš pro starší děti, zhruba okolo tří let. Nepochybuji o tom, že ukázněná dvouletá holčička se s ním taky dobře popasuje, ale můj synátor má ve svých dvou letech ještě silné puzení pohyblivé části leporela urvat.

male-cervene-auticko-dela-taxi_in_8a
male-cervene-auticko-dela-taxi_in_8b

A na závěr jedna smutná zpráva. Ačkoli nakladatelství nebylo s prodeji Malých červených autíček podle slov Šárky Krejčové příliš spokojeno, v e-shopu Albatrosu už v tuto chvíli najdete jen Malé červené autíčko dělá taxi a Malé červené autíčko a sníh. (Sem tam se nějaké z nich objeví i v knihkupectvích, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že většinou nebývá v dobrém stavu.) Pro ostatní díly bohužel budeme muset do knihovny. Je to velká škoda, ale co naděláme.

Co vaše děti a pohyblivé obrázky?

Zbožňují je? Trhají?

Nebo oboje?

  

6 Odpovědi to “Malé červené autíčko. Rozpohybované tak, že by Kubašta nevěřil vlastním očím”

 1. To je krásný leporelo! Moje děti pohyblivý obrázky milujou.. máme ještě po mně Perníkovou chaloupku a Dlouhý, Široký a Bystrozraký…bohužel už mnou krapet zrasené, takže spousta táhel už nějak netáhne…

  • Toho Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého jsem měla taky, přesně si teď vybavuju ty obrázky! Ale nepochybuju o tom, že jsem se na nich vyřádila a u rodičů už je nenajdem, protože z nich moc nezbylo…

 2. To vypadá krásně. Připomíná mi to Malého prince v podobném vydání 🙂

 3. Tak to je sranda….já jsem kolem něj několikrát procházela, bez povšimnutí, nějak mě ta hlavní stránka nezaujala a přitom….taková krása uvnitř. Moc děkuji za tip! Radka

 4. Barbora Juhásová na 6.2.2022 @ 18:19

  túto sériu milujú nie len deti ale aj mamy…je mi veľmi ľúto, že som si tie momenty nenatáčala (to sú tie ktoré nechcete nčim prerušiť), nikde už tie knižky neviem zohnať a po 2 kidovy máme znefunkčnenú pohyblivosť (čo som vôbec nečakala lebo s tým prvým sa od mala dali čítať aj takéto knižky bez Obe deti mali obdobie kedy ich chceli čítať donemoty…a ja sa k nim intuitívne občas vraciam (má to blahodárny vplyv na moje emocionálne rozpoloženie) aj keď sú už mnohé stránky nefunkčné.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino