Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

Doporučujeme, Recenze 21.11.2018

Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

Jde o klasické knížkové leporelo o 12 stránkách. Andrea Popprová malovala tradičně akvarelem, ale když budete jen trošku pozornější, všimnete si, že (v souladu se svým zvykem) sem tam do obrázků přidala i něco dalšího, co jí zrovna přišlo pod ruku. Kousek látky s růžičkami na noční košilku lištičky, vínový hadřík se vzorkem na sukni maminky bachyně, bílou látku s plastickou strukturou pro „komiksové“ bubliny… Moc mě baví tyhle detaily v leporelu nacházet.

Leporelo přišlo na trh ve správnou dobu – v okamžiku, kdy už lesní školky a kluby nejsou ojedinělé, ale naopak, navštěvuje je velká spousta capartů na vesnicích i v Praze. Kdybychom měli nějakou lesní školku v dosahu, Prcek by tam chodil taky – je totiž vysloveně outdoorový typ. No, a teď si představte, že takovou školku mají i malá zvířátka v lese. Paní učitelkou je tradičně sova, což mě možná trochu zklamalo, je to takový stereotyp, ale budiž. Paní bachyni si jako pedagožku moc představit nedokážu.

Příběh je jednoduchý, nekomplikovaný. Zvířátka s paní učitelkou sovou si užívají procházku po lese, prohlížejí si vážku a chrobáka, ochutnávají lesní jahody a počítají bílé puntíky na muchomůrce… Ale znenadání je přepadne liják. (Komu se to na procházce v lese ještě nestalo?) Honem honem, utíkají se schovat zpět do školky, která sídlí v dutém dubu.

Svléknou si mokré kožíšky, dají je sušit a zatímco paní učitelka začíná číst pohádku, uvelebují se v pyžamech v postýlkách. Než pohádka skončí, všichni spí jako špalíci. Tahle stránka s postýlkami patří prý mezi ilustrátorčiny nejoblíbenější. A když se zblízka podíváte na peřinky, zjistíte, kolik půvabných ústřižků látek výtvarnice použila.

Když se zvířátka vzbudí, obléknou si suché kožíšky, ale… Tady něco nehraje! Ježeček má najednou liščí ocas, myška ježčí bodliny a divočáček se mamince, která si ho přišla vyzvednout, chlubí puntíky na hřbetě. „Ta hříčka s kožíšky mne napadla už před několika lety, ale teprve až díky možnosti udělat tohle leporelo jsem si s ní mohla jaksepatří pohrát,“ říká ilustrátorka Andrea Popprová.

A právě podle kožíšků Andrea před začátkem práce vybírala i konkrétní zvířátka, která do leporela namaluje. „První bylo prasátko a koloušek. Ti jsou nejdůležitější. A pak jsem přemýšlela nad tím, která mláďátka by do příběhu svým zbarvením zapadla. Malá liška je hezky oranžová, myška pěkně kontrastuje šedým kožíškem a tak dále,“ vypráví Andrea Popprová.

Děti tak na závěr leporela mohou přiřadit správná zvířátka ke správným kožíškům. Takovéhle úkoly měl Prcek vždycky moc rád. A když přijde pro kolouška tatínek jelen, už je všechno v pořádku. Tohle leporelo se Andree Popprové opravdu povedlo. Už jsem ho koupila i kamarádce, která má malé miminko. A věřím, že až pišišvor povyroste, tak se Lesní školka setká s patřičným úspěchem!

 

 

4 Odpovědi to “Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!”

 1. Anciik5135 na 29.11.2018 @ 23:52

  V knize nejsou ustrizky latek a strukturovane bubliny s texty..

 2. Take knizku mame a je krasna.

 3. Jedním slovem : NÁDHERA! Jen víc takových knížek. Autorka Andrea Popprová má geniální nápady a nezaměnitelný rukopis. Jsme z knížky doma nadšeni. Ještě pořídím její „Pojďte s námi na houby“.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino