Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Jedeme! Čtyřikrát jinak a nad očekávání skvěle

Recenze 26.1.2015

Rebo překvapilo. Vydalo edici Jedeme, sestávající ze čtyř malých leporel s docela hezkými ilustracemi a jednoduchým textem, která příjemně padnou do malé ručky a nezruinují rodičovu peněženku. U nás doma jsme začali Mašinkou – syn ji dostal, když mu bylo něco málo přes rok. A na několik týdnů se stala jeho jednoznačnou favoritkou.

jedeme_all

Mašinka Máša se u nás v podstatě nezastavila. Takže ve chvíli, kdy jsem si ji od syna společně s ostatními vypůjčila na focení, už nesla zřetelné stopy každodenního aktivního provozu. Zpracování ilustrátorky Gill Guile, kterou jsem do té doby neznala, mě nadchlo. Ta ženská dobře ví, jak udělat líbivou dětskou ilustraci. Ale navíc je místy docela vtipná!

Úvodní dvoustrana Mašinky.

Úvodní dvoustrana Mašinky. Nemá sílu jako červená lokomotiva, není tak rychlá jako modrá lokomotiva a už vůbec není tak veliká jako obří zelená lokomotiva…

Vedle toho vítám, že se tady nikdo nesnažil amatérsky rýmovat. Rodič mnohdy ocení jednoduchý přiléhavý text víc než krkolomné pokusy zapasovat slabiky k sobě děj se co děj.

Po Mašince jsem zakoupila Traktůrek. A syn zareagoval jak nejlépe mohl: Brzy ho neustálým prohlížením odrbal natolik, že jsem při nejbližší příležitosti radši skočila pro ještě jeden, než se vyprodá celý náklad (člověk nikdy neví, leporelo už je na trhu tři roky) a budu nahraná.

Obálka leporela Traktůrek z edice Jedeme!

Traktůrek nezklamal, i tady jsem se usmívala nad ilustracemi – člověk skoro slyší horlivé kdákání slípek upalujících za traktorem. Text má opět jasnou linku, tentokrát střídání ročních období. Jednoduchý, na nic si nehraje, a i písmo, kterým je vytištěný, patří mezi ty lepší. Vídám leporela s fontem působícím dojmem, že jde o ten první, který padl grafikovi do myši. V mnohých případech bývá různě kostrbatý, nezdravě často v leporelech narážím na Comic Sans a jemu podobné noční můry profesionálních art direktorů.

První dvoustrana leporela Traktůrek.

Všimněte si tvarovaných okrajů leporela. Zřejmě to nebude hlavní smysl, ale díky nim se dítěti knížka snadněji drží a otvírá. Syn si v ní už v roce bez problémů listoval.

Dvojstrana leporela Traktůrek s motivem zimy.

Nedalo se nic dělat, při příští návštěvě knihkupectví jsem si nesla k pokladně Bagřík i Buldozer. O tom, jak doma uspěli, svědčí snad nejlépe fakt, že když tohle píšu, automaticky mi naskakují v paměti první věty. „Kdepak malý bagřík, ten se práce nebojí. Hloubí v zemi jámu. Všichni se diví, jak je jáma hluboká…“ Nebudu vás napínat, bagřík hloubí rybník pro kačenky. Pro kačenky, které Guile opět s humorem sobě vlastním ztvárnila rozkošnicky se cachtající ve výsledku bagříkova snažení na poslední dvoustraně.

Leporelo Bagřík.

 

Dvoustrana leporela Bagřík.

 

Poslední dvoustrana leporela

A ano, ještě poslední: Buldozer. Jeho příběh (buldozer pracuje na zahradě) mi připadal ze všech nejslabší. Ale ve srovnání s konkurencí je to pořád lepší průměr.

Dvoustrana leporela Buldozer.

Všechna tato leporela mají navíc ještě jednu výhodu. Do konce ledna probíhají v e-shopu Rebo padesátiprocentní slevy. To znamená, že každý ze zmíněných kousků stojí 35 korun. Nekecám.

Za sebe bych doporučila hlavně Mašinku. Proč? Mašinka Máša totiž není nejsilnější, nejrychlejší ani největší, ale zvířátka s ní jezdí nejraději…

 

  

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino