Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Jak to žije na farmě

Recenze 24.8.2015

„Traktor! Je tam traktor,“ zajásala jsem v knihkupectví nad novinkou Jak to žije na farmě a koupila ji synovi. Česko je po Británii a Itálii teprve třetí zemí, kde toto okénkové leporelo vyšlo. A jaký sklidilo úspěch u nás doma?

Nejde o zdaleka první leporelo z této edice nakladatelství Svojtka, které máme, jak ostatně patrno z úvodní fotky. (V originále se jedná o sérii Peep Inside… londýnského Usborne Publishing, již Svojtka přebírá.) Prcek si v poslední době interaktivní knížky s okénky oblíbil. U Kdepak bydlí zvířátka už se mu dokonce podařilo urvat list leknínu. Ale ostatní odklápěcí části zatím drží, takže jsem bez obav sáhla i po Farmě.

Prcek nadšen. Hned ten večer jsme si leporelo společně prohlédli, odklopili všechna okénka a prozkoumali každý průhled skrz. Texty jsme v podstatě ponechali bez povšimnutí. Jsou tam totiž jen proto, aby se neřeklo. Nenápadité, nudně popisné. Žádný rým ani vtip. Troufám si tvrdit, že i hodně unavený rodič zvládne z hlavy své ratolesti nad leporelem povědět to, co je v něm napsáno. Že si „kozy pochutnávají na seně a slepice zobají zrní“.

Ruská ilustrátorka Olga Demidova se dětské ilustraci věnuje už nějaký ten pátek. V současné době žije ve Sankt Peterburgu a její fanoušci už se nemohou dočkat knížky o dcerce Julia Caesara, která jí zanedlouho vyjde v prestižním nakladatelství Oxford University Press.

Následující den, když jsem vařila oběd, došlo na podrobnější prohlížení za asistence mého muže. „To je divný plasátko,“ slyším do kuchyně. „To je kravička, Martínku. Ale fakt divná. Luci?!“ Jdu na to hodit oko a musím souhlasit, zvířata mají na druhý pohled opravdu dost netradiční čumáky. Ale jinak se mi ilustrace Olgy Demidovové docela zalíbily. Traktor umí každopádně parádní.

"Stroj na balení sena"? To asi ne...

„Stroj na balení sena“? To asi ne…

Za to, že autoři textu nepoznají lis na kulaté balíky od baličky, Demidovová nemůže. To na obrázku totiž není „stroj na balení sena“, nýbrž stroj na lisování sena. Teprve hotové slisované balíky, které z něj padají, je možné za pomoci baličky (která vypadá úplně jinak) obalit do speciální fólie a tak v podobě senáže uskladnit na zimu. To ví i náš Prcek, který strávil polovinu léta u dědy na poli.

Ale farmářský obchod v závěru mi spravil náladu, protože vousatý prodavač vypadá přesně jako statkář Karel ze sousední vsi, od kterého si tu všichni široko daleko kupujeme brambory.

Edice Peep Inside…, kterou Svojtka přebírá od londýnského nakladatelství Usborne, obsahuje vedle čtyř leporel již překlopených do češtiny i u nás zatím nevydaná Jak to žije uvnitř hraduKdo bydlí v zahradě a Jak žili dinosauři. Dokážu si představit, že minimálně ta dvě posledně jmenovaná by si i u nás našla své příznivce…

 

  

7 Odpovědi to “Jak to žije na farmě”

 1. Krystyna Kunderová na 2.9.2015 @ 13:26

  Wow, to vypadá úžasně. Naše malá miluje všechno co se týká zvířátek a traktory jsou taky na vrcholu :-D. Jenže se bojím, že by všechny ty okýnka moc dlouho nevydržely. Tak koupit jedině do zásoby a vytáhnout až bude dost velká 🙂

 2. Magdík na 10.9.2015 @ 19:45

  Knížku o ZOO máme taky doma a mrně ji miluje 🙂 nejvíc dostávají zabrat ruce gorily 😀

  • Zoo nemáme, ale na ty ruce gorily jsem tedy teď zvědavá, budu se muset podívat někde v knihkupectví 😉

 3. iKarkulka na 10.9.2015 @ 19:46

  No jo, naši kluci ji minule vytáhli v knihkupectví a hrozně ji chtěli. Já jsem mrkla na ty divné čumáky a řekla jsem, že ji koupíme jindy. Ale čím víc o ní přemýšlím, tím víc ji asi chci 🙂 I s těmi pár „chybkami“. Od Svojtky pár odklápeček máme, v každé mi něco vadí (asi to nečeské prostředí), ale naši kluci je milují. Tak asi tak 🙂

 4. UPDATE: Kdo bydlí v zahradě už vyšlo taky.

 5. Souhlasím s předchozím komentářem. Nevím, kdo to kontroluje z hlediska správnosti. Koupila jsem pro děti knížku o lese. Katastrofa. Chyba na chybě. Smutné, když někdo nepozná dřeviny od sebe a nestydí se to publikovat. Texty neodpovídají obrázkům. Smutné pokoukání a možná i trochu ohrožující pro malé čtenáře.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino