Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Ferdinande! aneb Netopýři s navigací

Recenze 22.11.2014

Během uplynulého roku jste ve vybraných knihkupectvích mohli narazit na pozoruhodné leporelo podivného formátu, stažené gumičkou. Není to jen knížka – můžete si z ní i postavit domeček. Podívejme se na Ferdinande! blíž. Stojí za investici tří stokorun?

Ferdinande!
Ferdinande!

Ferdinande! je prvním leporelem, které vyšlo v malém nakladatelství Běžíliška. A že Běžíliška nabrala hned na začátku správný směr, potvrdilo mimo jiné letos v květnu i prestižní ocenění Zlatá stuha české sekce IBBY.

Nápad s domečkem sice není tak neotřelý, jak by se mohlo zdát – v roce 2012 už Běžílišku předběhli v nakladatelství Naše kniha s drobným počinem Kaštánkův domeček -, ale dobře posloužil záměru odlišit se na první pohled od záplavy mainstreamové produkce.

Domeček zepředu.
Leporelový domeček zepředu.

Na druhý pohled se ovšem leporelo liší taky. A to kvalitními ilustracemi a zejména příběhem několika netopýrů, kteří pátrají po ztraceném kamarádovi, vtipně podaným Robinem Králem. Jeho rýmování je tak neotřelé a svěží, že může bez problémů konkurovat i těm nejlepším z branže. „Robin má tenhle dar odmalička, jeho texty se prostě výborně čtou a neomrzí,“ říká František Havlůj, autorův kamarád a zároveň majitel Běžílišky. Právě on byl tím, koho napadlo dát dohromady Robina Krále s ilustrátorkou Andreou Tachezy a začít přemýšlet nad leporelem, které by fungovalo zároveň i jako prostorová skládačka.

„František mne oslovil e-mailem a mně se to, co měl v plánu, moc líbilo,“ vzpomíná Andrea Tachezy na začátek spolupráce s Běžíliškou. „Netopýra jsem nikdy dřív nekreslila, nebo možná někde maličkého letícího, ale rozhodně ne jako hlavní postavu knihy. Je to sympatické zvířátko a nevybavuji si, že bych znala jinou knížku o děti o netopýrech.“

Ferdinand ve špajzu
Ferdinand ve špajzu

Ferdinande! patří k nejdražším leporelům na trhu. Stojí 350 korun (Kosmas.cz ho má za 315, ale pod tři stokoruny se nedostanete nikde). To není zrovna málo. Jak se Ferdinande! prodává? „Trochu jsem se bál, že to bude horší,“ líčí Havlůj, civilním povoláním vědec v Ústavu jaderného výzkumu (!), který dotuje provoz svého nakladatelství z vlastních skromných prostředků. „Myslím, že nám pomohlo ocenění Zlatá stuha. A taky se najde čím dál tím víc rodičů, kteří jsou ochotni zaplatit i trochu vyšší cenu, pokud za ni dostanou odpovídající kvalitu. V dalších letech fungování doufáme v podporu například z grantů Ministerstva kultury. Vzhledem k tomu, že fungujeme bez ambice na zisk, půjdou získané prostředky nejen na trochu důstojnější honoráře autorů, ale především na snížení prodejní ceny.“
 

Vytáhnem tě zase zpátky, máme háčky, kladky.
Vytáhnem tě zase zpátky,
máme provaz, háčky, kladky.

Zatímco Andrea Tachezy není na poli leporel nováčkem (v Mladé frontě vydala už před pěti lety Koukej, kouzlo! a v nakladatelství Axioma Když jsem já sloužil), Robin Král zde debutoval. Sice se literatuře pro děti věnuje už delší čas (Šimon chce být krotitelemZ Kroměříže do PařížePísničky na hraní), ovšem Ferdinand je jeho prvním leporelem. Na začátku října mu ale u Běžílišky shodou okolností vyšlo další – O slonovi, který se bál výšky.

„Vždycky mě bavilo psát básničky a písňové texty, a to jak pro děti, tak pro dospělé,“ přibližuje Robin Král, který v současné době vyučuje tvůrčí a literárně teoretické předměty na Konzervatoři Jaroslava Ježka. „U obou žánrů jsem měl ostatně inspiraci přímo v rodině, babička a dědeček (Ilona Borská a Ivo Štukabyli spisovatelé a napsali společně několik krásných dětských knížek.“
 

ferdinande_in_3
Jupí! A jsme zase čtyři. Dobrá práce, netopýři!

Vzhledem k nelineární povaze leporela, která je daní za jeho 3D formát, je nezbytné, aby byly stránky očíslované. Ferdinande! navíc vede svého čtenáře i pomocí šipek. Upřímně řečeno, i přes tento servis je prohlížení leporela trochu komplikované. Nebo jsem prostě staromódní suchar, co má radši knížky, kterými se listuje zleva doprava.

To je jediný důvod, proč jsem si ještě tohle leporelo nekoupila. Je to paradox. Překáží mi jeho formát. Ten formát, díky kterému si ho všichni všímají. Ferdinande! je tak skvěle napsaný a nakreslený, že kdyby mělo podobu běžné leporelové knížky, v mých očích by mu k dokonalosti nechybělo vůbec, ale vůbec nic. Ach jo. Jdu si pro brejle a bačkory…

  

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino