Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Dětský atlas zvířat. Nádherný a za pár korun

Doporučujeme, Recenze 2.3.2015

Hledací leporela frčí. Jedním z nejhezčích, co doma máme, je rozhodně Dětský atlas zvířat Pavla Peciny. Od doby, kdy před osmi lety vznikl, si nachází stále nové a nové „čtenáře“. Není divu!

detsky-atlas-zvirat

V nakladatelství Axióma před dekádou vyšel Dětský atlas světa s ilustracemi Venduly Hegerové, v tuto chvíli už zcela vyprodaný.  „A nám poté navrhli, abychom vytvořili další leporelo stejného formátu s motivem zvířat z celého světa,“ vzpomíná ilustrátor Pavel Pecina, který už 12 let pracuje v tandemu s grafičkou Radkou Velebilovou. Pavel většinou vymyslí celou koncepci a ručně nakreslí několikavrstvé kresby tužkou, Radka pak ilustraci kompletuje a koloruje v počítači. Přesně tak tomu bylo i v tomto případě.

detsky-atlas-zvirat_in_3

„Nejdřív jsme vytvořili barevnou ilustraci prostředí a do ní jsme usazovali na předem určená místa hotová zvířata. Ke každé stránce tak vznikaly desítky velkých i malých kreseb,“ přibližuje postup práce Pecina. Snažil se vybírat charakteristická zvířata pro každé prostředí a vyvažovat zástupce všech tříd – savce, ptáky, ale i hmyz, nějaké ryby a plazy… A prý byl nešťastný, že se mu jich tam vešlo málo. Málo?! Dala jsem si tu práci a pokusila se je spočítat. Vážení, v Dětském atlasu zvířat je určitě 200 různých zvířat, možná ještě o něco víc!

detsky-atlas-zvirat_ovce_detail

„Nad některými zvířaty se občas někdo pozastavuje, ale bývají to spíš rodiče. Děti naopak stepokura, rypoše nebo hyenu přijaly naprosto přirozeně mezi zvířata, která znají. Hyena byla prý dokonce první slovo syna našich kamarádů,“ radují se autoři.

Mě tedy zarazila hlavně ta ovce, co vypadá jako beran. Ale Pavel s Radkou museli být na žádost nakladatelství v popiscích ke zvířatům struční, takže nemohli napsat, že jde o ovci tlustorohou – divokou horskou ovci, která se podobá spíš kamzíkovi… „Pro děti by to bylo zbytečně složité a také bychom stránky moc zahustili popisky. I když někdy to bylo těžké obejít a vyřešit pro děti srozumitelně,“ vysvětlují.

detsky-atlas-zvirat_in_navsi

Na mnoha místech v leporelu dostala prostor Pavlova rodná železnohorská krajina s konkrétními místy, pro která má slabost. „Celá stránka Na vsi je vlastně stylizované, ale skutečné místo,“ prozrazuje ilustrátor. A ten pejsek na motorce na úplném konci leporela? „To je naše milá puntíkovaná fenka Načka, která nám odešla nedlouho po vydání knížky.“

detsky-atlas-zvirat_back_detail_pes

Pavel a Radka, které najdete na jejich stránkách Ilustrování.cz, prý neustále dostávají na leporelo pozitivní ohlasy. „Dokonce se nám zdá, že v poslední době se ozývá ještě více lidí než dřív. Často leporelo někdo shání pro děti svých známých, protože ho má vyzkoušené na těch vlastních,“ neskrývají autoři radost.

Je to tak: Dětský atlas zvířat je nejoblíbenějším leporelem nejednoho prcka. Například i malého Vincenta, syna Kateřiny Singrové, která se před týdnem zúčastnila zdejší ankety. Vincent má prý nejradši stránku Na poušti. „Asi proto, že fenek malému připomíná babiččina jezevčíka,“ soudí Kateřina.

Leporelo má doporučenou prodejní cenu 199 korun korun, ale s překvapením jsem zjistila, že třeba u Dobrovského ho teď najdete s cenovkou 107 Kč! Taková nabídka se snad ani nedá odmítnout.

A kdo by ještě neměl dost, nechť si koupí březnový výtisk časopisu Sluníčko. Vyjde 13.3. a bude v něm Pavlova a Radčina nová vystřihovánka – malé zvířátkové leporelo!

 

  

10 Odpovědi to “Dětský atlas zvířat. Nádherný a za pár korun”

 1. Anonymní na 2.3.2015 @ 10:25

  Komu nevadí výprava do Holešovic, tak tady je ještě levnější (nakupuju u nich prakticky všechny knihy): http://www.dobre-knihy.cz/detsky-atlas-zvirat-d0096768-23307.html

 2. tu sa vzdy clovek dozvie kopu zaujimavosti. =)

 3. Anonymní na 3.3.2015 @ 6:57

  Vypadá moc hezky, jen já jsem trochu skeptická k vyobrazování (některých) zvířat jako lidí (na motorce, oblečení atd.). Ale to je asi moje osobní deformace a dítěti to nijak neuškodí, my jsme také vyrostli na personifikovaných postavičkách zvířátek :). Jen mi prostě přijde, když už "atlas" a jejich přirozené prostředí, tak by měla vypadat přirozeně, jako zvířata :). Jaký na to máte názor ostatní? 🙂 Díky. Eva

  • Anonymní na 3.3.2015 @ 11:47

   Přesně proto stále vaham,ale synovi se myslím bude líbit. A s reálnými obrázky ma také, tak to zkusim 😉 Martina

  • Ona většina zvířat je vyobrazena "normálně", nemějte strach. To je jen taková souhra náhod, že jsem nafotila zrovna ty antropomorfní pasáže 🙂

 4. Já ve čtvrtek objevila Atlas světa s ilustracemi Hegerové v sekáči. Nechala jsem ho tam….
  Ale nedalo mi to a tek jsem pro něj včera jela 😀 Je moc hezky udělaný.
  A teď jsem trochu nahlodaná, zda nekoupit i tento….
  (Taková malá deformace knihovnice z dětského oddělení 😀

 5. Děkuji za zajímavý tip, hned jsem ji u Dobrovského objednala a další den vyzvedla, líbí se mi ta směsice klasických a ne tolik známých zvířat.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino