Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Dětský atlas zvířat. Nádherný a za pár korun

Doporučujeme, Recenze 2.3.2015

Hledací leporela frčí. Jedním z nejhezčích, co doma máme, je rozhodně Dětský atlas zvířat Pavla Peciny. Od doby, kdy před osmi lety vznikl, si nachází stále nové a nové „čtenáře“. Není divu!

detsky-atlas-zvirat

V nakladatelství Axióma před dekádou vyšel Dětský atlas světa s ilustracemi Venduly Hegerové, v tuto chvíli už zcela vyprodaný.  „A nám poté navrhli, abychom vytvořili další leporelo stejného formátu s motivem zvířat z celého světa,“ vzpomíná ilustrátor Pavel Pecina, který už 12 let pracuje v tandemu s grafičkou Radkou Velebilovou. Pavel většinou vymyslí celou koncepci a ručně nakreslí několikavrstvé kresby tužkou, Radka pak ilustraci kompletuje a koloruje v počítači. Přesně tak tomu bylo i v tomto případě.

detsky-atlas-zvirat_in_3

„Nejdřív jsme vytvořili barevnou ilustraci prostředí a do ní jsme usazovali na předem určená místa hotová zvířata. Ke každé stránce tak vznikaly desítky velkých i malých kreseb,“ přibližuje postup práce Pecina. Snažil se vybírat charakteristická zvířata pro každé prostředí a vyvažovat zástupce všech tříd – savce, ptáky, ale i hmyz, nějaké ryby a plazy… A prý byl nešťastný, že se mu jich tam vešlo málo. Málo?! Dala jsem si tu práci a pokusila se je spočítat. Vážení, v Dětském atlasu zvířat je určitě 200 různých zvířat, možná ještě o něco víc!

detsky-atlas-zvirat_ovce_detail

„Nad některými zvířaty se občas někdo pozastavuje, ale bývají to spíš rodiče. Děti naopak stepokura, rypoše nebo hyenu přijaly naprosto přirozeně mezi zvířata, která znají. Hyena byla prý dokonce první slovo syna našich kamarádů,“ radují se autoři.

Mě tedy zarazila hlavně ta ovce, co vypadá jako beran. Ale Pavel s Radkou museli být na žádost nakladatelství v popiscích ke zvířatům struční, takže nemohli napsat, že jde o ovci tlustorohou – divokou horskou ovci, která se podobá spíš kamzíkovi… „Pro děti by to bylo zbytečně složité a také bychom stránky moc zahustili popisky. I když někdy to bylo těžké obejít a vyřešit pro děti srozumitelně,“ vysvětlují.

detsky-atlas-zvirat_in_navsi

Na mnoha místech v leporelu dostala prostor Pavlova rodná železnohorská krajina s konkrétními místy, pro která má slabost. „Celá stránka Na vsi je vlastně stylizované, ale skutečné místo,“ prozrazuje ilustrátor. A ten pejsek na motorce na úplném konci leporela? „To je naše milá puntíkovaná fenka Načka, která nám odešla nedlouho po vydání knížky.“

detsky-atlas-zvirat_back_detail_pes

Pavel a Radka, které najdete na jejich stránkách Ilustrování.cz, prý neustále dostávají na leporelo pozitivní ohlasy. „Dokonce se nám zdá, že v poslední době se ozývá ještě více lidí než dřív. Často leporelo někdo shání pro děti svých známých, protože ho má vyzkoušené na těch vlastních,“ neskrývají autoři radost.

Je to tak: Dětský atlas zvířat je nejoblíbenějším leporelem nejednoho prcka. Například i malého Vincenta, syna Kateřiny Singrové, která se před týdnem zúčastnila zdejší ankety. Vincent má prý nejradši stránku Na poušti. „Asi proto, že fenek malému připomíná babiččina jezevčíka,“ soudí Kateřina.

Leporelo má doporučenou prodejní cenu 199 korun korun, ale s překvapením jsem zjistila, že třeba u Dobrovského ho teď najdete s cenovkou 107 Kč! Taková nabídka se snad ani nedá odmítnout.

A kdo by ještě neměl dost, nechť si koupí březnový výtisk časopisu Sluníčko. Vyjde 13.3. a bude v něm Pavlova a Radčina nová vystřihovánka – malé zvířátkové leporelo!

 

  

10 komentářů to “Dětský atlas zvířat. Nádherný a za pár korun”

 1. Anonymní na 2.3.2015 @ 10:25

  Komu nevadí výprava do Holešovic, tak tady je ještě levnější (nakupuju u nich prakticky všechny knihy): http://www.dobre-knihy.cz/detsky-atlas-zvirat-d0096768-23307.html

 2. tu sa vzdy clovek dozvie kopu zaujimavosti. =)

 3. Anonymní na 3.3.2015 @ 6:57

  Vypadá moc hezky, jen já jsem trochu skeptická k vyobrazování (některých) zvířat jako lidí (na motorce, oblečení atd.). Ale to je asi moje osobní deformace a dítěti to nijak neuškodí, my jsme také vyrostli na personifikovaných postavičkách zvířátek :). Jen mi prostě přijde, když už "atlas" a jejich přirozené prostředí, tak by měla vypadat přirozeně, jako zvířata :). Jaký na to máte názor ostatní? 🙂 Díky. Eva

  • Anonymní na 3.3.2015 @ 11:47

   Přesně proto stále vaham,ale synovi se myslím bude líbit. A s reálnými obrázky ma také, tak to zkusim 😉 Martina

  • Ona většina zvířat je vyobrazena "normálně", nemějte strach. To je jen taková souhra náhod, že jsem nafotila zrovna ty antropomorfní pasáže 🙂

 4. Já ve čtvrtek objevila Atlas světa s ilustracemi Hegerové v sekáči. Nechala jsem ho tam….
  Ale nedalo mi to a tek jsem pro něj včera jela 😀 Je moc hezky udělaný.
  A teď jsem trochu nahlodaná, zda nekoupit i tento….
  (Taková malá deformace knihovnice z dětského oddělení 😀

 5. Děkuji za zajímavý tip, hned jsem ji u Dobrovského objednala a další den vyzvedla, líbí se mi ta směsice klasických a ne tolik známých zvířat.

Komentář

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino