Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Blue Penguin. Zimní novinka Petra Horáčka

Doporučujeme, Recenze 24.2.2016

Nejnovější knížka Petra Horáčka už vlastně není tak úplně nová, protože vyšla v listopadu. Je ale jedním z nejkrásnějších zimních čtení, jaké znám. A zároveň se těším i na to, že ji vytáhneme, až bude zas v srpnu na teploměru 37 stupňů. (Loni jsme žádné knížky se sněhovou vánicí neměli, takže jsme se museli ochlazovat pouštěním seriálu Pingu.)

blue-penguin_1

Ptáky maluje Petr Horáček obzvlášť rád. Vyžívá se v nich. A díky tomu tu po papuchalkovi Petrovi či huse Líze máme roztomilého tučňáka. To se takhle jednou narodil malý tučňák. Ale vypadal trochu jinak než ostatní malí tučňáci – byl totiž modrý. On sám na tom neviděl nic zvláštního, cítil se být tučňákem, tak co. Ale ostatní usoudili, že je nějaký divný a stranili se ho.

blue-penguin_in_3

Modrý tučňák tedy sedával sám a zpíval si. Zpíval písničku o velrybě, o které se mu za nocí zdávalo. Ta velryba ve snu připlula a odvezla ho do míst, kde si s ním ostatní hráli a nikdo se mu nepoškleboval. Horáček obdivuhodně znázornil tu osamělost uprostřed bezútěšného sněhu a ledu.

blue-penguin_in_5

Díky písničce se ale modrý tučňáček spřátelil s jedním zvídavým černým. Hráli si a zpívali spolu…

blue-penguin_in_6

Až si modrý tučňák uvědomil, že už není sám. A tak vymyslel novou písničku. Tahle už nebyla o osamění, nýbrž o přátelství. A byla tak hezká, že si ji přišli poslechnout i ostatní tučňáci a chtěli se ji naučit.

blue-penguin_in_7

Jednoho dne se ale sen stal skutečností. Připlula obrovská velryba (Mimochodem, vidíte ji tam pořád v tom měsíci? To je úchvatná záležitost.) a nabídla modrému tučňákovi, že ho vezme s sebou pryč. Všichni tučňáka přemlouvají, aby zůstal. Je přece jedním z nich… A on nakonec velrybě poděkuje a vysvětlí jí, že ta píseň, kterou zaslechla, už neplatí.

blue-penguin_in_9

„Vymyslel jsem to zrovna tady, když jsem tu byl před dvěma lety,“ řekl mi Petr Horáček uprostřed lesů za Prahou, když v říjnu, jako každoročně, přiletěl z Británie na prázdniny. „Moc mě to bavilo. I když ta knížka měla být původně hrozně smutná. Měla být o umírání.“

blue-penguin_in_10

Autor psal a maloval příběh modrého tučňáka asi rok. Prý vytvořil asi šestnáct verzí. „Ten příběh je o přátelství a o tom, jaké to je, být jiný. A přitom někam patřit,“ vysvětluje Horáček. V úplně první verzi modrý tučňák s bílou velrybou opravdu odjel. Jeho kamarád byl sice smutný, ale slíbili si, že přijde doba, kdy se zase setkají.

blue-penguin_in_11

„To bylo na nakladatele trochu moc. Dlouho jsme to předělávali,“ říká Petr Horáček. Ale přesto pořád neopouští myšlenku jednou vydat i tu „smutnou“ variantu příběhu obou kamarádů. Kniha Modrý tučňák je totiž pro Horáčka velmi osobní záležitostí. Autor ji věnoval svému nejlepšímu kamarádovi Richardovi. Richard už si bohužel Modrého tučňáka nepřečte – zemřel před pěti lety.

blue-penguin_in

My s Prckem máme Modrého tučňáka moc rádi. Možná jste si všimli, že právě on je tou knížkou na naší společné fotce. Být jiný než ostatní se totiž ve společnosti mnohdy stále ještě nepromíjí. Ale my bychom měli dětem ukázat, že odlišovat se – třeba nosit brýle, mít zrzavé vlasy nebo čokoládovou pleť –  je naprosto v pořádku. Že kdyby byli všichni tučňáci černí, neměl by je kdo naučit tu krásnou písničku o síle přátelství.

Myslím, že Petrovi Horáčkovi se zas jednou něco povedlo. Podobný názor měl i britský deník Independent, který Modrého tučňáka před Vánoci zařadil mezi deset nejlepších obrázkových knížek pro děti.

 

3 Odpovědi to “Blue Penguin. Zimní novinka Petra Horáčka”

 1. Zuzana na 11.4.2016 @ 9:51

  Máš tip, kde tuto knížku sehnat?

  • Lucie na 12.4.2016 @ 9:29

   Jasně, Zuzko, buď přes Bookdepository.com (poštovné se neplatí) nebo přes český eshop http://www.anglictina-hry.cz, tam jsou Horáčkem taky velmi dobře vybaveni.

   • Zuzana na 15.4.2016 @ 13:01

    Děkuju, na bookdepository jsem hledala, ale dost mě odradila cena a v tom českém e-shopu to bohužel není lepší:-( Ale i tak díky za tip, obchod jsem neznala, občas nakouknu, třeba se časem objeví nějaké akce.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino