Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Vánoční radost nejen pro chlapečky: TRAKTORY ilustrované Martinem Sodomkou!

Nezařazené 19.11.2020

Od chvíle, kdy jsem předloni v létě nastoupila do Albatrosu, jsem zhruba na každé druhé redakční poradě otravovala s tím, že potřebuju, abychom vydali něco o traktorech. Respektive Prcek potřebuje, že jo. Vlastně nevím, jestli už to se mnou nemohli vydržet, nebo se opravdu rozhodli, že taková kniha v edičním plánu nesmí chybět, ale každopádně loni kývli: „Uděláme knížku o traktorech.“ A pak mi řekli: „Nechceš si ji napsat?“

Přiznávám, že mě nemuseli ani moc dlouho přemlouvat. Tedy, aby bylo jasno – já jsem nikdy neuměla psát beletrii, nejsem schopná vyšvihnout na počkání povídku, o novele nebo románu nemluvě. Důvod je jednoduchý: já si totiž neumím vymýšlet. Ale populárně-naučná knížka, to je něco jiného. To je v podstatě novinařina, kterou jsem dělala patnáct let. Akorát že pro děti. Takže jsme brzy mohli začít hloubat, kdo bude Traktory ilustrovat. A to také nebyly žádné dlouhé debaty. Protože kdo je tady nejlepší ilustrátor, když přijde na stroje?

Jasně, Martin Sodomka. Martin Sodomka, u dětí i rodičů po zásluze oblíbený pro úspěšnou Edici technických pohádek. Jeho Jak si postavit auto máme koneckonců doma i my s Prckem. Tak jsem Martinovi napsala. A měla jsem štěstí, protože jsem se trefila zrovna do doby, kdy dokončoval autorskou knížku o fyzice (Mimoprostor a základy moderní fyziky) a potřeboval si od psaní trochu odpočinout. Takže uvítal, že tentokrát by měl „jenom“ ilustrovat.

„Na zakázce jsme se dohodli během mé dovolené, kdy jsme s mojí ženou putovali pěšky z Mnichova do Milána,“ vzpomíná Martin Sodomka. A jedním dechem přiznává, že traktory ho do té doby naprosto nezajímaly. „Vnímal jsem je asi jako vysavač nebo sekačku na trávu. Ale najednou jsem zjistil, že místo abych obdivoval alpskou krajinu, koukám po traktorech rakouských, pak švýcarských a nakonec italských zemědělců…“ A začalo ho to bavit.

Věděli jsme, že knížka bude mít dvacet dvoustran. Dvacet dvoustran, na kterých si ukážeme, co všechno traktory umí, když je třeba a když se jejich síla spojí s další zemědělskou technikou. Martin Sodomka spočítal, že jedna dvoustrana mu zabere týden. Takže 5 měsíců výtvarné práce. Tohle totiž není jen nějaké kreslení od oka, je potřeba pečlivě nastudovat plány každého ze strojů, který v knize figuruje.  „Kvůli kresbě trojstrany s průhledem traktoru jsem strávil celý den u jednoho kamaráda – podrobným studiem jeho Zetoru 50 z roku 1963,“ líčí Martin Sodomka. „A teď nekecám – chvíli jsem uvažoval, že bych si něco takového taky pořídil! Naštěstí nemám na traktor papíry. A taky jsem velmi rozumný a uvážlivý člověk, a tak jsem se rozhodl, že mi těch sedm veteránů, které už mám, stačí.“

Ano, trojstrana. Hned na začátku knížky najdete rozkládací trojstranu, na kterou jsme vážně pyšní. Myslím, že malí čtenáři si propracovaný pohled do „útrob“ traktoru opravdu užijí. Mně se ale možná ještě víc líbí pohled do současné kabiny. Kabina moderních traktorů vypadá totiž nesmírně pohodlně. Úplně jinak, než kabina Zetoru, kterou si pamatuju. A pamatuje si ji taky můj zadek, protože jsem v ní před lety absolvovala asi pětikilometrovou jízdu se zlomenou kostrčí a věřte mi, to je zážitek, který se vám navždy vryje do každé buňky v těle… Ehm. No nic, co tě nezabije, to tě posílí.

Původně jsme se s Martinem domluvili, že já vždycky napíšu kapitolku a on podle textu bude kreslit. Jenže se nám poměrně brzy začalo stávat, že jsem se zasekla nad jedním strojem, zatímco on zrovna našel perfektní podklady k nějakému jinému… Takže jsme knížku nakonec skládali dohromady tak, jak se nám zrovna chtělo. Vtipný okamžik díky tomu nastal například v kapitole Hnojení.

Já jsem totiž plánovala představit dětem klasické rozmetadlo hnoje. Jenže Martin objevil nějaké plánky kejdovače, zalíbily se mu… a tak mi poslal kejdovač. To by tolik nevadilo, vždyť ten se taky používá k hnojení. Jenže já jsem si v tu chvíli uvědomila, že existuje poměrně početná skupina lidí, kteří nevědí, co je to kejda. A že to tudíž asi nebudou vědět ani malí čtenáři. (Prcka nepočítám, ten mi nosí tyhle věci domů na holínkách už zhruba sedm let.) A že to tedy asi budu muset v knížce dětem nějak vysvětlit. Dost jsem se u toho tehdy před rokem zapotila… Zkrátka – jestli nevíte, jaký je rozdíl mezi hnojem, močůvkou a kejdou, dozvíte se to v Traktorech na stránce 17.

Po kejdě samozřejmě přišlo ještě pár dalších pasáží, kdy jsem si nevěděla rady. Jsem sice hrdou matkou nadšeného malého traktoristy, ale na některé detaily, jež jsou potřeba k tomu, aby (velký i malý) člověk pochopil, jak funguje celek, jsem se musela ptát odborníka. Konkrétně Prckova táty, který vyrostl na statku, takže s traktorem i sběrákem vám zacouvá na centimetr přesně tam, kam potřebujete, umí vyrobit kleště na kulaté balíky a když před lety odletěl do Francie na veletrh zemědělské techniky, přivezl domů foťák s třemi fotkami z pláže a dvěma sty detailními snímky různobarevného kovu. No uznejte, komu jinému zavolat, když potřebujete vysvětlit, proč má lesní kolový traktor všechny pneumatiky stejně velké?

Knížka je určená dětem zhruba od 5 let, ale mám pocit, že nadšenci jako Prcek si ji užijí klidně už o rok dřív. A taky si myslím, že na své si přijdou i hraví dospělí – minimálně díky vtipné figurce „panáčka jezeďáčka“. Ten provází čtenáře celou knížkou a vymyslel si ho Martin Sodomka sám, stejně jako název a logo celé edice Síla motorů. „Byla to krásná práce, opravdu jsem si to užil a snad je to na těch kresbách vidět,“ doufá Martin. Nevím jak vy, ale já to tam teda vidím!

Tak jo. Jestli jste právě získali pocit, že se letos pod stromečkem bez Traktorů neobejdete, z čehož bych samozřejmě měla velkou radost, doporučuju koupit si je třeba TADY. To je totiž oficiální albatrosí e-shop, knížku má za dobrou cenu a vaše peníze pofrčí přímo k nakladatelství, což je v dobách koronaviru hodně potřebné, protože jenom díky tomu budou moct vyjít i další knížky. A když tam při objednání do konce listopadu zadáte speciální kód KNIHYDETEM, budete mít dopravu úplně zdarma.

Ale hlavně budu ráda, když mi napíšete, jak se vašim dětem Traktory líbí. A taky by mě zajímalo, jaké stroje byste v edici Síla motorů chtěli vidět příště… Třeba hasiče? 😉

3 Odpovědi to “Vánoční radost nejen pro chlapečky: TRAKTORY ilustrované Martinem Sodomkou!”

 1. Kniha je krásná a rozhodně bude jednou v naší knihovně.
  a jako další? rozhodně a jednoznačně Lokomotivy – ale jen ty naše, české.

 2. KHAMMIXAY054 na 4.1.2021 @ 4:57

  Thank you!!1

 3. Ondra Mareček na 4.8.2021 @ 18:25

  Dobrý den, knížka je nádherná. Děkujeme za tento počin! Příště bychom chtěli vidět nákladní Tatry, to by bylo něco pro nás!

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino