Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

Listujeme 15.6.2016

Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

vis-co-ma-v-plince-mys_1

Že po textové stránce stojí za starou bačkoru. Přesto po Víš, co má v plínce myš? rodiče v internetových diskusích prahnou a je beznadějně vyprodaná. I když se podle mých informací nakladatel snaží zařídit dotisk, v nejbližší době bude knížka k sehnání jen z druhé ruky nebo v knihovnách.

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in

Nápad s bobky v plenkách oceňuji, ten není vůbec špatný. Rozhodně je to mnohem nápaditější než český pokus Kamarád nočníček, o kterém už jsem tu loni psala. Jenže v obou případech platí, že kdyby se autor nesnažil rýmovat, nadělal míň škody. Při předčítání vás čeká takové utrpení, že upřímně doporučuji se na to vykašlat a prostě si s dítětem vyprávět vlastními slovy, co na té které stránce ilustrace s odklápěcími plenkami vyobrazují.

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_2

 

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_2a

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_2b

 

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_3

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_3b

 

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_4

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_4b

 

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_5

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_5b

 

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_6

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_7

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_8Nevím, jak vypadá originální verze textu, kterou napsal sám ilustrátor knihy,  belgický výtvarník a držitel mnoha ocenění Guido Van Genechten. A ani netuším, kdo se skrývá za pseudonymem Hynek Vilém, jenž je autorem českého „přebásnění“. Ale jeho „si piš“ mne dodnes straší ve snu – a to už od doby, kdy jsme knihu s Prckem zkoušeli číst, utekl víc než rok.

vis-co-ma-v-plince-mys_1_in_9

A že by prohlížení knížky vedlo k odložení plen? Nevím jak jinde, ale dalo by se říct, že u nás mi na to tehdy Prcek hodil bobek. I když jsem se snažila, obrázek myšího trusu v nočníku ho nechával úplně chladným. Zato mě s oblibou zkoušel z barev jednotlivých nočníků, na kterých zvířátka na poslední dvoustraně trůní, a taky je počítal. No, aspoň něco.

A jakou máte s Víš, co má v plínce myš? zkušenost u vás?

12 Odpovědi to “LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?”

 1. Si piš! uch, ten text… myslela som, že je to len moje nedostatočné pochopenie českého jazyka. =)

 2. Míša na 15.6.2016 @ 13:20

  Včera jsem na tuto knihu náhodou narazila v knihovně a docela jsem zírala. Teda nevím, ale mě přijde prostě divná….vlastně hodně divná :).

 3. Hm, text žádná slává, ale pointa pěkná (dokud tedy céra nedomalovala myšce do plíny bobek, aby tam jako taky něco měla, aby jí to nebylo líto).

 4. neviem, mne ani ten napad nepride nejaky prilis originalny. tie hovienka mi az prilis pripominaju ehrlbruchoveho krtka…tato kniha podla mojho nazoru kazdopadne viac prispeje ku znalosti roznych druhov s prepacenim hovien nez k odplienkovaniu…to budete musiet poriesit inak 😉

 5. xarra246 na 16.6.2016 @ 1:15

  Takže teraz asi budeme za čudákov, no u nás táto kniha k odplienkovaniu pomohla veľmi 😀 + téma hovienok rozhodne zaujala. S textom súhlasím, nič moc, tiež som si vytvorila nejakú svoju verziu.

 6. A neprodala byste mi ji?
  Nebo někdo jiný, i poničenou, klidně s tím domalovaným hovínkem? 🙂
  Máme ji půjčenou z knihovny, už 2 měsíce, a brzy ji budeme muset vrátit…
  Sice co se týče nočníku, tak to s prckem též ani nehlo, ale má ji moc rád, každý den několikrát ji musíme zkouknout…

 7. Martina na 17.9.2016 @ 14:02

  Také bych koupila, pokud někomu neudělala radost 🙂 Pouze v pěkném stavu.

 8. Pro ty, kdo po knize stále touží, vyjde v září 2017 dotisk.

  Předobjednat lze formou přízpěvku na kampaň HIT HIT http://www.hithit.com/cs/project/3862/nove-ceske-vydani-knihy-vis-co-ma-v-plince-mys
  nebo na http://www.iumeni.cz

 9. Tereza na 12.2.2019 @ 12:14

  Ale detem se to libi…. A poznavani od ktereho zvirete je jaky bobek je super. Prebasneni na nic, ale sranda s prcky s tim je…. Vzdyt tolik tabu hovinko se najednou dostalo do knizky 😂 mi se to libi 😉 zkousim sehnat v Aj… Treba to tam bude lepsi 😊

 10. Prababička na 5.1.2022 @ 18:48

  Nevěřila jsem, že by kniha mohla pomoct, ale zmýlila jsem se. Naše tvrdohlavá holčička se tak naučila chodit na nočník a ještě dnes, ve čtyřech letech, si s oblibou prohlíží obrázky a komentuje, o co jde.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím? Že po textové stránce stojí za starou […]

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino