Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

LISTUJEME: Příběh života. Evoluce

Doporučujeme, Listujeme 3.9.2018

Už dlouho jsem věděla, že po úspěšných českých vydáních knih Animalium a Botanicum přijde na řadu i výpravné Dinosaurium. Ale jaké bylo moje překvapení, když jsem náhodou zjistila, že ho při jeho cestě na pulty knihkupectví ještě od dva týdny předběhne Příběh života. Evoluce! A zrovna ve chvíli, kdy se Prcek začal živě zajímat o to, jak vznikla naše planeta a život na ní. Ideální načasování!

Story of Life: Evolution mi padlo do oka už před mnoha a mnoha měsíci v dětském knihkupectví Pinwheels. Mělo podobu půlkilové bichle s 16 rozkládacími stranami. Netušila jsem, že existuje ještě druhá knížka s tímto názvem. Subtilní, ale zároveň osmdesátistránková. Ilustrovala taktéž Katie Scott. A právě tuhle knížku teď, čtrnáct dní před uvedením českého Dinosauria, vydal Albatros. „Příběh života je zajímavý doplněk ke knihám Animalium, Botanicum a Dinosaurium. Jak název napovídá, předkládá vývoj života na Zemi jako příběh, tedy chronologicky, čímž se od ostatních knih z řady Račte vstoupit do muzea liší. Má menší formát a poslouží jako šikovná příručka,“ říká Petr Eliáš, šéfredaktor Albatrosu.

Prcek knihu přijal s nepředstíraným zájmem. Začali jsme číst a protože mu bude teprve šest, snažila jsem se text mírně přizpůsobovat jeho věku a zkušenostem. Místo „nerosty“ jsem četla „kameny“ a místo „erupce“ raději „výbuchy“. To, že se živé organismy diverzifikovaly a že lidstvo obývá Zemi jen 0,0004 % doby její existence jsem vynechala úplně, abych potomka nezahltila něčím, čemu nerozumí.

I přes mou snahu to ale po pár stránkách dopadlo tak, že Prcek zavelel: „Už nečti. Budem si prohlížet vobrázky.“ A tak jsme listovali, on mi ukazoval číslice u jednotlivých ilustrací a zkoušel mě, jestli poznám dvojku nebo čtyřku… Ale během toho jsme si stačili ukázat i buňku, která propojuje všechen život na Zemi, čtrnáctimetrového Elasmosaura či obřího prehistorického příbuzného dnešních slonů a v neposlední řadě neandertálce.

Na zadní obálce knížky se dozvíte, že je pro děti od 6 let, ale mám-li být upřímná, pak se tento údaj týká jen dětí skutečně zapálených do pravěku a dinosaurů. A možná taky do chemie. Na stránce 14 se například mohou dočíst, že „Některé z těchto molekul se poté dále slučovaly a vyvinula se u nich také schopnost reprodukce pomocí složitých molekul DNA, RNA a proteinů – základních stavebních jednotek života.“ Nerada bych Prcka nějak shazovala, ale zas tak geniální, aby tohle pobral, podle mě není.

Ale to vůbec nevadí, Příběh života je tak krásně vypravený, že by byla škoda nemít ho v knihovničce už teď. Budeme se k němu opakovaně vracet. Taky se mi moc líbí formát – zatímco Animalium či Dinosaurium si do batohu k babičce fakt nestrčíte, Příběh života úplně v pohodě. Uvnitř je kniha ovšem svým uspořádáním v souladu se svými většími sourozenci – dělí se na čtyři galerie, v nichž se autorky zaměřují jak na chronologický popis jednotlivých období (prekambrium, kambrium, ordovik, silur…), tak na jejich představitele, z nichž si někteří vysloužili i svou vlastní dvoustranu. Například Tyrannosaurus Rex, Šavlozubec nebo obří Paraceratherium. Posledně jmenovaného tvora jsem, mimochodem, vůbec neznala – jde o největšího suchozemského savce, který kdy žil!

Je to zkrátka zase jeden nadčasový kousek do dětské knihovny. Malý čtenář se od prohlížení obrázků postupně přesune ke čtení popisků a pak i hlavních textů.

UPDATE:

Asi po týdnu, co jsme měli knihu doma, za mnou s ní přišel děda. „Víš, že je tam chyba?“ ptal se. Nevěděla jsem. Ale bohužel je to tak. V podstatě celá stránka výše je špatně. Země totiž nevznikla před 45 miliardami let, nýbrž před 4, 5 miliardy. Nejdřív jsem si myslela, že si obě autorky textu, Fiona Munro a Ruth Symons, nedaly záležet. Ale pak jsem zjistila, že k chybě došlo během překladu knihy do češtiny. „Chyba vznikla při přípravě českého vydání, v originále je číslo v pořádku,“ potvrzuje Petr Eliáš. „Text četlo před vydáním několik lidí a nikdo z nich si chybějící čárky bohužel nevšiml. Už o té chybě víme a patřičně nás mrzí, na tomto místě chybí čárka zcela zásadně a má velký vliv na spoustu dalších informací. Teď už bohužel žádné uspokojivé a dostatečně efektivní řešení nenajdeme, ale v dotisku tenhle politováníhodný nedostatek určitě opravíme.“

 

 

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino