Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

LISTUJEME: Obejmi mě, prosím

Doporučujeme, Listujeme 11.3.2018

Tahle knížka pro předškolní děti vyšla už na podzim v nakladatelství Host. Ale protože mám pocit, že tak trošku zapadla – což způsobilo souběžné vydání bestsellerů Rok v lese, Zubr si hledá hnízdo (o kterém jsem psala) a Pod zemí / Pod vodou -, chci vám ji ukázat. Je totiž báječná a v naší knihovně už má své pevné místo.

Máte-li doma Rok v lese, nepochybně patříte mezi fanoušky ilustrátorky Emilie Dziubak. V češtině od ní loni vedle Roku v lese a knížky Nechci být princezna vyšlo právě Obejmi mě, prosím. Emilia je jednou z nejznámějších mladých polských ilustrátorek. Ilustrovala už desítky knih v Polsku i zahraničí. Chcete vidět, jak Emilia kreslí medvěda? Tady si můžete užít krásné video.

Obejmi mě, prosím napsal polský spisovatel Przemek Wechterowicz, který už za své knížky získal řadu ocenění. Bydlí a píše ve Varšavě a jeho texty jsou překládány do mnoha jazyků. Třeba konkrétně Obejmi mě, prosím už vyšlo ve čtrnácti zemích.

Knížka vypráví příběh jednoho dne medvědího táty a jeho synka. Ti se rozhodnou, že si udělají báječný den. A protože úplně nejbáječnější je, když můžete někoho pořádně obejmout, vrhnou se do toho. Začnou u pana Bobra, nevynechají ani slečnu Lasičku, starého pana Losa, paní Anakondu a dokonce Hajného (kterému ovšem nejdřív pro všechny případy zabaví flintu).

„Je to knížka, kterou jsem měla vyhlédnutou už dlouho, ale teprve vloni na ni v Hostu dozrál čas. Ostatně jako třeba na Zubra,“ vzpomíná redaktorka Hostu Eva Sedláčková. „Na téhle knížce se mi líbí, že je ,tatínkovská´ a vtipná.“

Medvědi mají úplnou pravdu. Objetí je důležitá věc. Zástupy lidí v čekárnách psychologů, poznamenané výchovou typu „studený odchov“, která frčela v minulém století, by mohly vyprávět. S objímáním v rodině je to totiž podobně jako s předčítáním. Nemělo by se končit úderem okamžiku, kdy se dítě naučí číst samo / vyroste z dupaček a přestane roztomile žvatlat.

Jsem si jistá, že náš Prcek si jednou stoprocentně nebude stěžovat na to, že se cítí „nedomazlený“. Už v prvních hodinách a dnech poté, co se narodil, jsem se rozhodla, že nedopustím, aby mé dítě v tomhle ohledu jakkoli strádalo. I dnes se každou chvíli tulí u jednoho z nás v náruči a aby toho náhodou nebylo málo, i čtení téhle knížky pokaždé zakončíme mohutným objetím.

Zaujala vás knížka? Ne nadarmo získala Literární cenu hlavního města Varšavy 2014 a v témže roce se dostala do prestižního výběru White Ravens! A závěrem pro vás mám jeden tip – oběma autorům v loňském roce vyšel další společný počin, The Secret Life of a Tiger. Snad se brzy dočkáme i českého vydání!

 

2 Odpovědi to “LISTUJEME: Obejmi mě, prosím”

 1. marcperlmichel na 16.3.2018 @ 22:21

  Mony, moc děkuji 🙂

 2. Souhlasím s Vámi, kniha je to nádherná a také se mi líbilo, že je “tatínkovská”. Má dcera se mazlit nikdy s nikým nechtěla, ale myslím, že je teď ráda, že jsem ji objímat naučila. A díky knize pochopila, že i táta se rád obejme, i když vypadá jako velký neohrožený a silný medvěd.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino