Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

LISTUJEME: Help! We Need a Title! aneb Nejvtipnější Tullet, jakého jste kdy viděli

Listujeme 29.8.2016

Tulletománie mě nijak zvlášť nezasáhla. Přiznávám, že nemáme doma ani Knížku, ani Barvy. Netvrdím, že nejsou hezké nebo že Hervé Tullet není kvalitní autor. Jenže já to prostě takhle mám. Když je něčeho všude plno, podvědomě se tomu vyhýbám.  A kdyby se teď začaly nosit rudé minisukně, just si oblíknu dlouhatánskou černou. No, ale pak jsem se šla podívat na nějaké knížky do Hamleys a tam měli tuhle záležitost.

help-we-need-a-title

Tulletovu hravou publikaci Help! We Need a Title! jsem si z Hamleys odvezla domů. A znovu a znovu se nad ní bavím. Vypráví o tom, jak to asi v knize může vypadat, když ještě není hotová. Nahrubo načrtnuté postavy si krátí čas pinkáním s míčem, dokud autor nevycizeluje zápletku a nevypiplá celek k dokonalosti. Jenže pak je překvapí nedočkavý čtenář…

help-we-need-a-title_in

help-we-need-a-title_in_1a

„Hele! Někdo na nás kouká!“

help-we-need-a-title_in_2„Kluci, pojďte se na něco mrknout! Jsou tu nějaký lidi! A otevřeli naši knížku!“

help-we-need-a-title_in_3

Postavičky v knize nevědí, co si počít. A tak volají na pomoc samotného autora, který zatím v ateliéru pracuje a pracuje.

help-we-need-a-title_in_4

help-we-need-a-title_in_5A tady začíná nejvtipnější část. Na scéně se objevuje sám Hervé Tullet. Jeden z nejvýznamnějších autorů a ilustrátorů dětských knih současnosti, který žije a tvoří v Paříži. Jeho knihy vynikají mírou interakce s malými čtenáři a tím, že dokážou děti zabavit na dlouhé hodiny. Ovšem pouze je-li knížka hotová! A to tahle, z jeho pohledu, není…

help-we-need-a-title_in_6

help-we-need-a-title_in_7„Jé, ahoj… Omlouvám se, ale tady nemůžete zůstat. Tahle knížka ještě není dokončená!“

help-we-need-a-title_in_8

Postavičky autora přemlouvají, aby zkusil vyšvihnout aspoň jednu krátkou pohádku, když už si čtenář jejich knížku vybral a otevřel…

help-we-need-a-title_in_9„Dobře, dobře, tak jednu. Jednu kratičkou pohádku. Ale pak už odsud zmizíte, jasné?“

help-we-need-a-title_in_story

Jenže ta jeho narychlo spíchnutá pohádka není nic moc. „Nic moc? Tak hele, jestli se vám to nelíbí, můžete si jít hledat pohádku někam jinam. Existuje přece spousta knížek, které už jsou hotové!!!“

help-we-need-a-title_in_10

help-we-need-a-title_in_11Ale než odejdete, ještě zhasněte lampičku… To mi připomíná našeho oblíbeného Jorgena Clevina a jeho kultovní knihu Jakub a Jáchym – tam Prcek taky moc rád dotykem prstíku na obrázek vypínače zhasíná Jáchymovi světlo, když jde spát.

help-we-need-a-title_in_13

Postavičky jsou ale naštěstí ke čtenáři o poznání vstřícnější a i když zjistí, že už nezbyly žádné stránky, alespoň se s ním mohutně loučí. A pak ještě následuje hravý „doslov“ o autorovi a jeho díle:

help-we-need-a-title_in_12

Jestli vás Help! We Need a Title! zaujalo, určitě si nenechte ujít tohle video britského nakladatelství Walker Books, kde Hervé Tullet svou originální knížku sám předčítá!

 

 

Jedna odpověď to “LISTUJEME: Help! We Need a Title! aneb Nejvtipnější Tullet, jakého jste kdy viděli”

 1. Hele ale ta Knížka od Tulleta je fakt dobrá. Koupila jsem ji Tarušce k Mikuláši a moc ji bavila. Nejdříve se divila, jak se ty puntíky pořád mění, a od druhé půlky knížky se pokaždé moc těšila, co nového tam bude. Spolupracovala dokonale. A když byl konec? Chtěla ťukat znovu. Ale vydrželo jí to jen do půlky, pak už zas byla děsně busy… 🙂

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino