Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Tappi a narozeninový dort. Mejdan roku!

Doporučujeme, Giveaway 5.5.2016

První knížky o vikingovi Tappim jsem si, díky krásné ilustraci Marty Kurczewske na obálce, všimla už loni na veletrhu Svět knihy. Jenže byla pro výrazně starší děti, než je Prcek, tak jsem ji zas položila zpět na pult. Ale teď je všechno jinak: Nakladatelství Host totiž začalo vydávat Tappiho i pro menší čtenáře!

tappi-a-narozeninovy-dort_2

Série Tappi a přátelé, určená dětem od 4 let, má od minulého týdne v češtině už dokonce dva zástupce. Ke knížce Tappi a první sníh, která vyšla koncem loňského roku, teď přibyl druhý díl: Tappi a narozeninový dort. První sníh jsem nějak prokoučovala, ale tuhle už máme a je nádherná! Zatímco v případě knížek pro starší děti byly ilustrace Marty Kurczewske uvnitř jen černobílé, předškoláci si užívají záplavu barev a vtipných postaviček nejen na obálce, ale na každé stránce.

tappi-a-narozeninovy-dort_in

Prcek se chytil hned. I když trochu jinak, než jsem si představovala… Jakmile totiž spatřil na obálce knihy sobíka Chichotka, nadechl se a zapáleně zapěl svou oblíbenou pecku „Zabil sém v lese jélénáááá“ (originál pro zájemce zde), kterou si z celého repertoáru kapely Jelen bůhvíproč oblíbil nejvíc, ač mu vytrvale (ne)nápadně vnucuju Nebe nad Prahou i Magdalenu

tappi-a-narozeninovy-dort_in_2

Kromě titulního příběhu o tom, jak Tappi slavil narozeniny (přečíst si ho můžete celý zde na issuu), si s dětmi v knížce vychutnáte devět dalších dobrodružství obyvatel Šeptajícího lesa s Tappim v čele. Jsou tam zvířátka, draci, skřítkové a dokonce trol… Polský spisovatel Marcin Mortka, živící se mimo jiné také jako tlumočník z norštiny, tuhle pohádku vycházející ze skandinávské kultury vymyslel moc pěkně. (Mimochodem, podle informací, které mám z nakladatelství, je Mortka také velkým milovníkem českého jazyka a kultury, takže jistě časem dorazí na návštěvu…)

tappi-a-narozeninovy-dort_in_3

Ale nemalý podíl na úspěchu Tappiho u malých čtenářů má už zmíněná ilustrátorka Marta Kurczewska. Právě její obrázky způsobily, že si knížek o dobrosrdečném vikingovi v nabídce polského nakladatelství Zelená sova všimla redaktorka brněnského Hostu Eva Sedláčková. „Když jsem se podívala na obálku, pusa se mi roztáhla do širokého úsměvu a hned jsem věděla, že tohle je knížka, kterou si chci přečíst,“ vzpomíná Eva Sedláčková. „A pak, když jsem si nechala přeložit ukázku, bylo jasné, že tohle je knížka, kterou si budou chtít přečíst nebo poslechnout i děti u nás.“

tappi-a-narozeninovy-dort_in_5

Eva podle svých slov v textu ocenila zejména výborně vykreslený vztah ústřední dvojice: „Dobrácký, stále dobře naladěný Tappi, který je vždy ochotný pomoci každému, kdo se ocitne v nouzi, versus bojácný, malý, neposedný rošťák – sobík Chichotek. To prostě funguje!“ Nás doma nejvíc baví vtípky typu promrzlý koktající bobr Rachotek a nenásilné výchovné momenty – jako když sobík Chichotek přenechá medvědovi Břicháčovi pro účely zimního spánku svůj oblíbený polštářek. (My, kdo takový polštářek máme, totiž dobře víme, co to je za oběť!)

tappi-a-narozeninovy-dort_in_6

„Knihy z této série obsahují, na rozdíl od těch ,velkých´, krátké uzavřené příběhy, což z nich dělá ideální čtení na dobrou noc,“ podotýká ještě Eva Sedláčková. A taky prozrazuje, že na podzim vyjde v češtině další díl: Tappi a podivuhodné místo. (V Polsku už jich spatřilo světlo světa šest.) „A víte, co je tím podivuhodným místem v Šeptajícím lese? Knihovna! To prostě na Tappim miluju, jeho zaujetí pro příběhy,“ dodává redaktorka.

tappi-a-narozeninovy-dort_in_7

A už jste viděli web Tappi.cz? Ten mě nadchl. Můžete tam dětem stáhnout parádní omalovánku, pexeso nebo si zahrát online hru s Chichotkem v hlavní roli. Kolikrát já už mu tam nabila čumák…

tappi-a-narozeninovy-dort_in_8

A to nejlepší jsem si nechala na konec. Domluvila jsem se s nakladatelstvím Host a právě teď a tady mohou hned tři z vás Tappiho a narozeninový dort vyhrát! Stačí mi do 10. května poslat na adresu lucie@knihydetem.cz odpověď na soutěžní otázku a být 10., 20. a 30. správná odpověď v pořadí. Jak otázka zní?

Kolik dětských knížek Marcina Mortky už v češtině vyšlo?

A) 4                  B) 2

Do předmětu e-mailu napište Tappi a nezapomeňte připojit adresu, na kterou knížku v případě výhry poslat. Na výhru není právní nárok, soutěž pořádáme pro radost vám i sobě. Potřebujete-li malou nápovědu, můžete ji najít třeba tady 😉

Držíme palce, jména výherců zveřejníme v polovině příštího týdne na našem Facebooku. A jestli už nějakého Tappiho máte, určitě mi napište, jak se u vás doma líbí!

 

5 Odpovědi to “Tappi a narozeninový dort. Mejdan roku!”

 1. Mirka Matušková na 5.5.2016 @ 21:17

  Odpověď b /dve knihy. Libila by se mi Tappi a narozeninový dort. Díky.

 2. Tappi nam dnes dorazil postou a bude to nase prvni setkani 🙂 Johanka se uz tesi a po precteni clanku se tesim i ja (i kdyz ja se tesim celou dobu 😀 )

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino