Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Zubr si hledá hnízdo. Skutečný podzimní poklad

Doporučujeme 27.10.2017

Zubr je náš nejmilejší úlovek z letošního Tabooku. Je to ideální knížka pro podzimní předčítání. Věděli jste například, kdo jsou to tukoni a co je jejich posláním? Zubra jsme zhltli hned první večer a moc se pobavili. Takže jsem neodolala pokušení kontaktovat autorku a vyptat se jí na podrobnosti.

Výtvarnici Oksanu Bulu sleduji na Instagramu od chvíle, kdy nakladatelství Host poprvé poodhalilo přípravy českého vydání Zubra. Její styl možná matky vyznávající Montessori nenadchne, ale mě si tenhle zubr vyhlížející jako „zemiak s nožičkami“, jak se na Tabooku vyjádřil tuším manžel Vik z Čítajme si spolu, omotal kolem prstu.

A nejen zemiak. Všimněte si třeba rozkošné myšky, která jen tak mimochodem probíhá okolo hned na začátku knihy. Ještě se s ní na následujících stránkách potkáte…

Oksana Bula je ukrajinská výtvarnice, návrhářka šperků, autorka a ilustrátorka dětských knih. Žije a pracuje ve Lvově. Zubr si hledá hnízdo (2016) je její první autorská kniha, za kterou již byla na Ukrajině oceněna. Zubr si hledá hnízdo vypráví příběh o jednom zubrovi, který se jednoho podzimního dne rozhodne, že by rád strávil zimu spánkem – přesně tak, jako třeba medvěd. Ten mu totiž vylíčil, že ho každoročně v brlohu ukládají ke spánku tukoni, kteří ho zas na jaře probudí.

Kdo jsou to tukoni? Dobří duchové lesa, jejichž svět autorka vytváří už několik let. (Pod stejnojmennou značkou vyrábí a prodává pohlednice, kalendáře a brože s jejich motivy.) Jsou různobarevní, pracovití a tak roztomilí, jak pletou zvířátkům teplé fusekle, vláčejí měkké polštářky a hřejivé deky… Jenže tukoni zubra odmítli. I kdyby ho uložili, stejně nevydrží spát tak dlouho, jak se má. Ten ale, fascinován představou, že by nemusel celou zimu mrznout venku, nechtěl opustit představu sebe sama chrnícího v teplém pelíšku. Začal tedy nějaký hledat.

Oksana Bula použila ke ztvárnění příběhu vodové barvy. Jak jsem už ale zmínila, již nějaký pátek předtím malovala tukony – kmen lesních stvoření, který se zrodil v její hlavě a který v knížce hraje zásadní úlohu. „Nestalo se to tak, že bych si řekla: ,Jé! Co kdybych namalovala takové příšerky a pojmenovala je tukoni?´Prostě ke mně přišli,“ vysvětluje Oksana. „Jsou pro mě jako dobří přátelé, o kterých s radostí píšu.“ Výraz „tukoni“ Oksana našla v jedné australské báji – byla to malá stvoření podobná lidem, která žila v lese. A pak zjistila, že toto slovo existuje i v jednom z jazyků amerických indiánů. V překladu znamená „vlk“ a to se Oksaně moc zalíbilo. Lesní tvor. „Slovo tukoni prostě ten kmen mých malých přátel perfektně vystihuje.“ Když pak výtvarnice uspořádala první výstavu obrázků svých tukonů, všichni se ptali: „Jé, nemáš knížku?“

Tehdy neměla, ale od loňska už ano. „Něco jsem psala a vůbec to nesouviselo s tukony. Najednou se na papíře objevilo maličké hnízdo. A pak veliký zubr. Přemýšlela jsem, co tam dělají, až jsem nakreslila toho obrovského bizona, jak leží v tom malém hnízdě. Ale čí to hnízdo vlastně je? Přesně jsem věděla, že tohle je konec nějakého příběhu. Otázka zněla, jaký bude jeho začátek. Ale ten příběh ke mně brzy přišel a pověděl mi o sobě víc,“ vzpomíná autorka.

Už víte, čí to bylo hnízdečko? Naštěstí se ale vyplnila předpověď tukonů, kteří říkali, že zubr dlouho spát nevydrží, a tak myš o svůj zimní pelíšek nakonec nepřišla.

Nutno dodat, že české vydání je díky péči zdejšího nakladatele možná ještě hezčí než originál – má třeba přenádherné předsádky, ke kterým redakci inspiroval jeden Oksanin obrázek na sociálních sítích. Budeme tedy doufat, že Zubr sklidí takový úspěch, aby v Hostu mohli brzy začít s podobným zápalem pracovat na druhé z Oksaniných knih pro děti: Medvěd nechce spát. Nejde o pokračování, nýbrž vlastně o ten stejný příběh, který je ovšem nahlížen jinýma očima. Už se ho nemůžeme dočkat!

 

 

2 Odpovědi to “Zubr si hledá hnízdo. Skutečný podzimní poklad”

  1. Moc hezká, malovaná knížečka, děkujeme za tip!

Komentář

  • Vánoční radost nejen pro chlapečky: TRAKTORY ilustrované Martinem Sodomkou!

    od na 19.11.2020 - 2 Komentáře

    Od chvíle, kdy jsem předloni v létě nastoupila do Albatrosu, jsem zhruba na každé druhé redakční poradě otravovala s tím, že potřebuju, abychom vydali něco o traktorech. Respektive Prcek potřebuje, že jo. Vlastně nevím, jestli už to se mnou nemohli vydržet, nebo se opravdu rozhodli, že taková kniha v edičním plánu nesmí chybět, ale každopádně […]

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino