Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Vombat Jirka. Nejkrásnější obrázková knížka na nočník

Doporučujeme 11.1.2017

Nočníkovou literaturu už nějaký ten pátek nepotřebujeme, ale bilderbuch Vombat Jirka je tak rozkošný počin, že jsem ho Prckovi zkrátka musela naježit. A setkal se s velkým úspěchem. Jak by taky ne!

vombat-jirka

Obrázkových knížek pro nejmenší, tzv. bilderbuchů, v Česku moc nevychází. Prý se tu špatně prodávají. V zahraničí jde naopak o naprosto běžný a oblíbený formát. Velké obrázky, méně textu. Ideální pro dvou- až čtyřleté děti. Velmi oceňuji odvahu nakladatelství Mladá Fronta se do bilderbuchu pustit. I když polovinu úspěchu téhle knížky podle mého zařídí atraktivní téma a tu druhou polovinu kvalitní autorky: Eva Papoušková a především ilustrátorka Galina Miklínová.

vombat-jirka_in_2Nejde zdaleka o první spolupráci obou zmíněných dam. Máme doma například jejich geniální knížku Kosprd a Telecí, oceněnou v roce 2014 Zlatou stuhou. „Se scenáristkou a spisovatelkou Evou Papouškovou se znám již léta,“ vysvětluje výtvarnice Galina Miklínová. Od zrodu jejich prvního společného projektu, seriálu O Kanafáskovi, už uplynulo šestnáct let. „Když mi Eva nabídla Kosprda a Telecí, naši první společnou knížku, přečetla jsem ji jedním dechem. Moc jsem se nasmála, už proto, že jsem v tu dobu vodila svou dceru do školky a situace, tak skvěle popsané v knížce, jsem znala víc než dobře,“ dodává Galina.

vombat-jirka_in_3

A po úspěchu Kosprda a Telecí přišel loni Vombat Jirka. Obrázková knížka o vombatím klukovi, který sedí na nočníku, sedí a sedí… a pořád nic. Kamarádi ho lákají, aby si s nimi šel hrát, ale on nemůže. Nejdřív musí udělat bobek. Na nočníku se brutálně nudí, což Miklínová vtipně vystihuje dvoustranami, na nichž Jirka během trůnění střídá ty nejkrkolomnější pozice, jaké si jen dokážete představit. „Můj tříletý syn umí celou knihu nazpaměť. A ty dvoustrany s nudou na nočníku miluje nejvíc,“ říká ilustrátorka.

vombat-jirka_in_8

„Na práci na knížce Vombat Jirka jsem se nesmírně těšila, a to ze dvou důvodů: dokončovala jsem právě celovečerní film Lichožrouti a po té dlouhé intenzivní práci na něm jsem se na ilustrování knih už úplně klepala. A také jsem jestě nikdy nedělala bilderbuch,“ přibližuje Galina Miklínová. A tak otevřela vyhledávač a nastudovala si vombata od hlavy až k packám.

vombat-jirka_in_14„Občas mi vytýkají monochromatičnost barev,“ podotýká Galina Miklínová. „Odpovídám: ,No, a koukli jste se někdy do nočníku?  Žádná pestrá paleta to taky není!´“ Ano, ta celostránková ilustrace, jak tři vombati zírají na dno nočníku, ta je moje nejoblíbenější.

vombat-jirka_in_10

vombat-jirka_in_11

A jak to s tím Jirkovým snažením nakonec dopadlo? Dobře. Povedlo se. Ale až poté, co mu tatínek pohrozil tasmánským čertem, který prý přijde a trůnícího Jirku kousne. A tady bych si dovolila malou připomínku. Tyhle „berličky“ používali při výchově naši (pra)rodiče a nemám pocit, že by činili správně. Představte si třeba, že byste seděli na záchodě, seděli a seděli a najednou by na vás někdo houknul: „Koukej přitlačit, jinak přijde Freddy Krueger!“ Strach působí projímavě, to všichni víme, stejně jako všichni chápeme, že tohle celé je nadsázka, ale přesto bych od zkušené a oblíbené autorky, jakou je Eva Papoušková, čekala něco víc než laciné vystrašení hlavního hrdiny příšerou.

vombat-jirka_in_12

vombat-jirka_in_13

Finále v podobě hnědé kostky je ovšem geniální. Vy jste věděli, že vombati produkují hranaté bobky? Já ne! Pointa – i přes to, co jí bezprostředně předcházelo – za jedna. Prcek se moc bavil a já taky.

vombat-jirka_in_15

A to je podle mě nejdůležitější. Zaujmout a pobavit dítě tak, že chce knížku prohlížet a číst znovu a znovu. S tátou, s babičkou, a ještě děda ji neviděl, tak honem… Vombat Jirka se po zásluze zařadil mezi nejpopulárnější čtivo v naší knihovničce.

Jedna odpověď to “Vombat Jirka. Nejkrásnější obrázková knížka na nočník”

  1. Třeba Baobab vydává spoustu takových knih – ani jsem netušila, že pro to existuje pojem Bilderbuch 🙂 i Meandr nebo Argo či Labyrint mají pěkných pár zářezů na tomto poli.

Komentář

  • Vánoční radost nejen pro chlapečky: TRAKTORY ilustrované Martinem Sodomkou!

    od na 19.11.2020 - 2 Komentáře

    Od chvíle, kdy jsem předloni v létě nastoupila do Albatrosu, jsem zhruba na každé druhé redakční poradě otravovala s tím, že potřebuju, abychom vydali něco o traktorech. Respektive Prcek potřebuje, že jo. Vlastně nevím, jestli už to se mnou nemohli vydržet, nebo se opravdu rozhodli, že taková kniha v edičním plánu nesmí chybět, ale každopádně […]

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino