Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Vombat Jirka. Nejkrásnější obrázková knížka na nočník

Doporučujeme 11.1.2017

Nočníkovou literaturu už nějaký ten pátek nepotřebujeme, ale bilderbuch Vombat Jirka je tak rozkošný počin, že jsem ho Prckovi zkrátka musela naježit. A setkal se s velkým úspěchem. Jak by taky ne!

vombat-jirka

Obrázkových knížek pro nejmenší, tzv. bilderbuchů, v Česku moc nevychází. Prý se tu špatně prodávají. V zahraničí jde naopak o naprosto běžný a oblíbený formát. Velké obrázky, méně textu. Ideální pro dvou- až čtyřleté děti. Velmi oceňuji odvahu nakladatelství Mladá Fronta se do bilderbuchu pustit. I když polovinu úspěchu téhle knížky podle mého zařídí atraktivní téma a tu druhou polovinu kvalitní autorky: Eva Papoušková a především ilustrátorka Galina Miklínová.

vombat-jirka_in_2Nejde zdaleka o první spolupráci obou zmíněných dam. Máme doma například jejich geniální knížku Kosprd a Telecí, oceněnou v roce 2014 Zlatou stuhou. „Se scenáristkou a spisovatelkou Evou Papouškovou se znám již léta,“ vysvětluje výtvarnice Galina Miklínová. Od zrodu jejich prvního společného projektu, seriálu O Kanafáskovi, už uplynulo šestnáct let. „Když mi Eva nabídla Kosprda a Telecí, naši první společnou knížku, přečetla jsem ji jedním dechem. Moc jsem se nasmála, už proto, že jsem v tu dobu vodila svou dceru do školky a situace, tak skvěle popsané v knížce, jsem znala víc než dobře,“ dodává Galina.

vombat-jirka_in_3

A po úspěchu Kosprda a Telecí přišel loni Vombat Jirka. Obrázková knížka o vombatím klukovi, který sedí na nočníku, sedí a sedí… a pořád nic. Kamarádi ho lákají, aby si s nimi šel hrát, ale on nemůže. Nejdřív musí udělat bobek. Na nočníku se brutálně nudí, což Miklínová vtipně vystihuje dvoustranami, na nichž Jirka během trůnění střídá ty nejkrkolomnější pozice, jaké si jen dokážete představit. „Můj tříletý syn umí celou knihu nazpaměť. A ty dvoustrany s nudou na nočníku miluje nejvíc,“ říká ilustrátorka.

vombat-jirka_in_8

„Na práci na knížce Vombat Jirka jsem se nesmírně těšila, a to ze dvou důvodů: dokončovala jsem právě celovečerní film Lichožrouti a po té dlouhé intenzivní práci na něm jsem se na ilustrování knih už úplně klepala. A také jsem jestě nikdy nedělala bilderbuch,“ přibližuje Galina Miklínová. A tak otevřela vyhledávač a nastudovala si vombata od hlavy až k packám.

vombat-jirka_in_14„Občas mi vytýkají monochromatičnost barev,“ podotýká Galina Miklínová. „Odpovídám: ,No, a koukli jste se někdy do nočníku?  Žádná pestrá paleta to taky není!´“ Ano, ta celostránková ilustrace, jak tři vombati zírají na dno nočníku, ta je moje nejoblíbenější.

vombat-jirka_in_10

vombat-jirka_in_11

A jak to s tím Jirkovým snažením nakonec dopadlo? Dobře. Povedlo se. Ale až poté, co mu tatínek pohrozil tasmánským čertem, který prý přijde a trůnícího Jirku kousne. A tady bych si dovolila malou připomínku. Tyhle „berličky“ používali při výchově naši (pra)rodiče a nemám pocit, že by činili správně. Představte si třeba, že byste seděli na záchodě, seděli a seděli a najednou by na vás někdo houknul: „Koukej přitlačit, jinak přijde Freddy Krueger!“ Strach působí projímavě, to všichni víme, stejně jako všichni chápeme, že tohle celé je nadsázka, ale přesto bych od zkušené a oblíbené autorky, jakou je Eva Papoušková, čekala něco víc než laciné vystrašení hlavního hrdiny příšerou.

vombat-jirka_in_12

vombat-jirka_in_13

Finále v podobě hnědé kostky je ovšem geniální. Vy jste věděli, že vombati produkují hranaté bobky? Já ne! Pointa – i přes to, co jí bezprostředně předcházelo – za jedna. Prcek se moc bavil a já taky.

vombat-jirka_in_15

A to je podle mě nejdůležitější. Zaujmout a pobavit dítě tak, že chce knížku prohlížet a číst znovu a znovu. S tátou, s babičkou, a ještě děda ji neviděl, tak honem… Vombat Jirka se po zásluze zařadil mezi nejpopulárnější čtivo v naší knihovničce.

Jedna odpověď to “Vombat Jirka. Nejkrásnější obrázková knížka na nočník”

 1. Třeba Baobab vydává spoustu takových knih – ani jsem netušila, že pro to existuje pojem Bilderbuch 🙂 i Meandr nebo Argo či Labyrint mají pěkných pár zářezů na tomto poli.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino