Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Včely. Největší a nejhezčí včelí encyklopedie

Doporučujeme 9.4.2017

Včely polského ilustrátora Piotra Sochy mě chytily za srdce dávno předtím, než vyšly v češtině. Loni jsem totiž v knihkupectví Pinwheels narazila na anglické vydání: The Book of Bees. Musela jsem se hodně ovládat, abych odešla domů bez něj. Ale když nedávno knihu vydal český Slovart, bylo vymalováno. Už je naše.

vcely_2

My, jakožto rodina včelaře, už máme v knihovně Ilustrované včelařství, Lumír včelaří i Včelikář. A Sochovy Včely teď téhle naší malé sbírce nasadily korunu. Jsou našlapané nejen nádhernými ilustracemi, ale i vyčerpávajícími informacemi o všem, co se tohoto užitečného hmyzu týká. Vzpomínám si například, jak jsme loni v létě s dědou řešili, jestli mají včely jeden nebo dva páry křídel. Sáhla jsem do knihovny pro Lumíra, ale odpověď jsme v něm nenašli. Ač jinak na tuhle knihu Anety Františky Holasové nedám dopustit, nákres včely byl velmi nejednoznačný (a působil na nás dojmem, že je jen zkopírovaný z Ilustrovaného včelařství). To Včely nenechají čtenáře na pochybách a hned pod anatomickým obrázkem vysvětlují, že: „Dva páry křídel vypadají jako jeden pár. To proto, že jsou navzájem pevně spojena pomocí malinkých háčků.“

vcely_back

Kniha Včely je totiž od začátku až do konce nápadem varšavského ilustrátora Piotra Sochy, ale s textem si nechal výrazně pomoci od Wojciecha Grajkowskeho. (V současné době spolu oba pánové pracují na druhé dětské knize, rovněž s přírodovědnou tematikou. Hotová by měla být snad začátkem příštího roku.) „Wojtek, který je doktorem biologie, dokáže i složité procesy popsat jednoduše,“ vysvětlil mi ochotně Piotr Socha, když jsem mu napsala e-mail. „Potkali jsme se, když už jsem měl pro knihu posbíránu spoustu informací z knih i internetu, ale viděl jsem, že nejsem připravený tu knihu napsat sám. Není to tak jednoduché.“

vcely_in_2

Zjevně to bylo správné rozhodnutí. Knihu Včely vydalo v originále kvalitní polské nakladatelství Dwie Siostry (mj. domovské nakladatelství bestselleru Mapy), k dostání je v tuto chvíli ve čtrnácti zemích a právě probíhají překlady pro Japonsko a Jižní Koreu.

vcely_in_3

„Tahle kniha je pro mě opravdu zásadní. Věnoval jsem ji rodičům, kteří čtyřicet let včelařili na farmě mé babičky poblíž Varšavy, kde jsem jako dítě trávíval prázdniny. Měli okolo třiceti úlů a já jsem jim prostřednictvím téhle knížky chtěl říct: ,Tolik jste se s těmi včelami nadřeli a ony vás tolikrát pobodaly, ale vaše práce byla opravdu důležitá,´“ poodhaluje pozadí vzniku knihy Piotr, jenž na ilustracích pracoval dva roky a snažil se, aby stylem připomínaly staré botanické atlasy.

vcely_in_4

Teprve během práce na knize zjistil, jak moc pozoruhodný je svět včel a jak málo o něm věděl: „Jako dítě jsem se jich bál, protože jsem čas od času dostal žihadlo, ale zároveň mne fascinovaly. A vztah mezi včelami a člověkem je unikátní. Dávají nám toho tolik. Zadarmo. Jen za trochu cukru rozmíchaného ve vodě. Med ale není tím nejdůležitějším, co včely dělají. Překvapilo mě, že mnohem zásadnější je jejich schopnost opylovat rostliny.“

vcely_in_6

Tohle všechno a ještě spoustu dalších věcí se z velkoryse zpracovaných Včel dozvíte. Piotr vám na půvabných a zároveň podrobných nákresech ukáže, jak včely bydlí, jak se rozmnožují, jak včelařili staří Egypťané, jak dávní Slované, jak vypadá medomet nebo proč existují pojízdné včelíny.

vcely_in_7

Jsem nadšená z toho, že autor v knize nezapomněl ani na současný trend: městské včelaření. V Praze totiž najdete v současnosti úly i na místech, kde byste to vůbec nečekali. Například na střeše obchodního centra na Chodově.

vcely_in_8

A na závěr vás nemůžu ochudit o informaci, že Piotr Socha je velikým milovníkem Prahy a obdivovatelem díla Oty Pavla, Jaroslava Haška, Jiřího Menzela, Miloše Formana a v neposlední řadě Bohumila Hrabala: „Asi před 25 lety, když jsem studoval na Akademii výtvarných umění ve Varšavě, jsem udělal cyklus ilustrací na téma ,Postřižiny´. Hrabal byl totiž jedním z mých oblíbených spisovatelů. A můj kamarád zase udělal ilustrace k Ostře sledovaným vlakům, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Oba dva jsme se tehdy vydali do Prahy, abychom se setkali s Hrabalem. Našli jsme ho U zlatého tygra. Byl trochu opilý a nechtěl se s námi bavit, ale potřásl mi rukou a já jsem byl nadšený.“ A ještě jedna perlička: Piotr Socha ze svých ilustrací k Postřižinám udělal výstavu. A na ní potkal svou budoucí manželku.

Česká kultura je zkrátka Sochova srdcovka se vším všudy. O to víc jsem ráda za to, že zde jeho Včely máme. Nechte je doletět i do vaší knihovny. Jsou báječné, stejně jako jejich autor.

 

 

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino