Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Vánoční knížka

Doporučujeme 21.12.2015

Vánoční knížka Terezy Říčanové patří mezi nejoblíbenější sváteční čtení určené menším dětem. Zamilovali si ji také rodiče a navzájem si Vánoční knížku hojně doporučují. Vznikla přesně před deseti lety. vanocni-knizka„Maškar, Melichar a Baltazar,“ vyjmenovává Prcek pokaždé, když mu padne zrak na obálku. Až na ten malý přeřek je to tak: Žádný Santa, žádné kýčovité postavičky, žádné zběsilé shánění dárků – v knížce dominují klíčové biblické postavy. A spolu s nimi současná šestičlenná rodina na českém venkově. K tomu jednoduchý text, jenž popisuje jak původ svátku, tak i to, jak se u nás slaví. vanocni-knizka_in_vecere2Tereze Říčanové se do Vánoční knížky podařilo s neobyčejnou lehkostí zahrnout jak vyprávění o původu svátku, tak i to, jak ho prožívá česká rodina, která se nenechala převálcovat konzumním mainstreamem. To vše odzbrojující optikou malého děvčátka, díky které se i dospělému čtenáři najednou zdá, že se vrátil o desítky let nazpět a upřímně se raduje z posledního a největšího okénka v adventním kalendáři.vanocni-knizka_in_oselVánoční knížka je inspirována životem autorčiny rodiny na vsi poblíž Pelhřimova. „Třeba sledujte, jaká jsme v různých knížkách měli auta. Dříve jsem nebyla moc dobrá v kreslení aut, takže možná nepoznáte, že to červené byla Škoda Felicie a modré Škoda Oktávie, kterou jsme ovšem z personálních důvodů museli vyměnit za Opel Zafira, který máme dodnes,“ glosuje Tereza Říčanová knižní odrazy své rodiny se čtyřmi dětmi. „Také si můžete všimnout, že já jako maminka mám jediná příbory u štědrovečerní večeře.“ I osel Filip z knížky má svou reálnou předlohu. „Filip je stále živ, zrovna má zánět kopyta a pase se na zahradě. Je tam jako v ráji, tráva je zelená a nešikanují ho velcí koně,“ prozrazuje autorka, která se v dětství ráda kochala Ladovými vánočními ilustracemi.vanocni-knizka_in_jezisekPříběh o narození Ježíška je do děje zakomponován coby vyprávění hlavy rodiny u štědrovečerního stolování. „Oblečeme se do svátečního a večeříme kapra a salát. Tatínek vypráví o Ježíšově narození. Jak se Bůh rozhodl, že pošle lidem na zem silného a statečného syna, aby je vysvobodil od smrti. A vybral si slečnu Marii, aby byla Ježíšovou maminkou…“vanocni-knizka_in_ozdobyKromě Vánoční existuje ještě Velikonoční, Kozí a Psí knížka. Mimochodem, za posledně jmenovanou byla letos Tereza Říčanová nominována na Zlatou stuhu. Většinu jich – a za velmi přijatelných 98 korun – mají například tady.vanocni-knizka_in_pulnocniTereze Říčanové už od vydání knížky její drobotina odrostla a pomalu nemá komu předčítat: „Z rozkošných dítek se stali rozkošní puboši a s nimi tyto aktivity naštěstí nemusím provádět. Ale máme ještě jeden dorost, tomu to čtu jako rodinnou historii.“

A co si na Štědrý den obvykle čtete s dětmi vy?

 

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino