Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Rok ve školce. Hledací leporelo pro všechny školkáčky!

Doporučujeme 24.5.2018

Rok ve školce jsem Prckovi přivezla z letošního Světa knihy. Říkala jsem si, že by se mu mohla líbit, protože do školky chodí už třetím rokem a taky si spolu rádi prohlížíme hledací sérii Jaro, Léto… od Susanne Rotraut Berner. Takže jsem byla zvědavá, zda ho zaujme i tahle novinka z nakladatelství Host. Jak Rok ve školce dopadl?

Jde o druhé leporelo z polské série Rok w…, která aktuálně čítá pět svazků. Každé leporelo přitom připravoval jiný ilustrátor. U nás zatím vyšel Rok v lese od Emilie Dziubak a na letošní říjen má nakladatelství Host naplánovaný Rok na farmě, ilustrovaný Magdalenou Koziel-Nowak. Vedle toho existuje v originále ještě Rok v říši pohádek a Rok ve městě. Rok ve školce ilustroval Przemyslaw Liput, který vyučuje animovaný film na Fakultě umění Pedagogické univerzity v Krakově.

Prcka zaujala hned první dvoustrana – představují se na ní všechny děti i s paní učitelkou a panem školníkem, takže jsme se tu zasekli na pěkných pár minut. Moc se mi líbí, že mezi dětmi najdete například dvojčata Andulku a Kristinku, holčičku tmavé barvy pleti jménem Nina nebo Dominika na vozíku, který touží být hercem. Vozík Prcka nijak nepřekvapuje, jezdí na něm náš soused Petr, který se před několika lety zranil na lyžích. Ale namítl, že vozíčkář asi nebude moci být hercem. Ale proč by ne? Ne že bych znala stáda postižených činoherníků, ale třeba takový Jan Potměšil… 

Nejvíc si ovšem Prcek oblíbil chlapečka Mirka, který rád jí. Museli jsme ho pak hledat na každé z následujících dvoustran. A opravdu, pokaždé jsme toho mlsouna objevili někde s nějakou dobrotou! A protože má leporelo 28 stran, zabavili jsme se opravdu na dlouho. Každý měsíc, který děti ve školce tráví, má svou dvoustranu – a tak jsme svědky focení na začátku roku, oslav Halloweenu, Vánoc, besídky pro prarodiče…

„Úspěch Roku v lese Emilie Dziubakové potvrdil, že máme v sérii pokračovat,“ říká redaktorka nakladatelství Host Eva Sedláčková s tím, že vydání dalších dílů plánovali už od začátku. „Rok v lese se už dlouho drží v žebříčku nejprodávanějších dětských knih podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Chyběl tam, jen když jsme knihu vyprodali a čekali na dotisk.“ 

Rok v lese také patřil mezi nejprodávanější hostovské publikace i na Světě knihy. Ale novinka Rok ve školce se nenechala zahanbit! V Hostu se rozhodli letos vydat dvě leporela z této série – jednu na jaře a druhou na podzim. Na Rok ve školce a jaro padla volba proto, aby si knížku mohli koupit ti, jejichž děti půjdou do školky už letos po prázdninách. „Představuji si, že by mohl fungovat jako taková vtipná, nenásilná příprava na to, co děti ve školce čeká,“ říká Eva Sedláčková. Na podzim pak přibude ještě už zmiňovaný Rok na farmě.

V leporelu najdete kromě scén ze školky taky jeden důležitý úkol: ukázat panu školníkovi Jandovi a jeho pejskovi Alíkovi cestu městem. A pozor na uzavírky a kolony! Nebudu lhát, pěkně jsme se u toho s Prckem zapotili, a to jsme přitom na hledání správných cest trénovaní díky úkolům v našem oblíbeném dětském časopise Puntík!

„Přijetí Roku ve školce bude určitě jiné, než u Roku v lese – nejen pro odlišný styl ilustrací, ale také kvůli užšímu tématu,“ vysvětluje Eva Sedláčková. „Rok v lese pořídí rodiče i dětem podstatně mladším, má tedy daleko větší záběr. Po Roce ve školce sáhnou spíš ti, jejichž děti chodí do školky nebo se chystají.“ A protože my v rodině aktuálně jednoho takového čerstvě přijatého do školky máme a příští týden má svátek, myslím, že dárek je naprosto jasný!

Prcek mu určitě ukáže mlsného Mirka, okatou Ninu, hodnou paní učitelku Květu, která se jmenuje stejně jako naše babička, a budou spolu donekonečna objevovat další a další detaily ze života dětí ve Sluneční školce…

 

 

4 Odpovědi to “Rok ve školce. Hledací leporelo pro všechny školkáčky!”

 1. Zdravim a diky za tip! Poridila jsem hned, jak jsem ji videla na instagramu. Syn ji dostal za to, ze zvladl zapis. Prislo mi to dost tematicke a chci ho pripravit na to, jak to chodi ve skolce. Mimochodem nase skolka je dost podobna te v knize – ma schody do herny/odpocivarny v patre 🙂
  U nas se zase hledaji „zlobive“ deti v cele se Simonou, Martinem a Robinem. Hlavne ta scena s indianskou obeti nas nenechava chladne…
  Vsem novoskolkackum drzim pesti!
  M.

 2. Vždycky jsem si myslela, že leporelo je taková ta skládačka harmoniková. Tohle, myslím, není (?) Díky za tip, líbí se mi.

  • Leporelo může mít několik formátů, důležité je, že má stránky z pevného kartonu, aby odolalo náporu nejmenších „čtenářů“. 🙂

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino