Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Říkačky o autech a strojích

Doporučujeme 22.5.2016

I když vyšly už loni na podzim, narazila jsem na Říkačky o autech a strojích úplnou náhodou v knihkupectví teprve před několika týdny. Ale jakmile jsem je otevřela, bylo jasné, že takovou pecku jsem už dlouho nedržela v ruce.

rikacky-o-autech

Autory Říkaček jsou dva dobří přátelé: logopedka Renata Škaloudová a výtvarník Pavel Koutský. Dokonale se doplňují. Mají podobný smysl pro humor a naplnili jím knížku až po okraj. Renata má dlouholeté profesní zkušenosti s dětmi s opožděným vývojem řeči – právě ony ji přivedly na nápad Říkačky o autech a strojích napsat. „Dva klienti, kteří mě inspirovali, dostali po vydání knížku s věnováním,“ vysvětluje Renata Škaloudová nad kávou v ateliéru kolegy Koutského na Kampě.

rikacky-o-autech_in_zoomV poradně totiž nepracuje jen s dětmi, které mají nějakou vadu řeči, ale i s těmi, které řeč zatím absolutně neupoutala. „Opožděné vývoje řeči jsou typické pro chlapečky, kterým jsou tři, tři a půl roku, a pořád nic. Nemluví. Mámy a tátové to těžce nesou, říkají mi ,vždyť my mu čteme!´, ale klukovi je to srdečně jedno. Jediné, co ho zajímá a co řekne, je třeba ,míchačka´. A právě pro tyhle děti je knížka určená.“ Zkušená logopedka, která dosud podobné říkanky šila dětem ve své poradně na míru, aby je rozmluvila, tak jednoho dne oslovila kamaráda Pavla Koutského s ideou vytvořit knížku plnou toho, co nemluvné chlapečky zajímá. A výtvarník, mimo jiné autor večerníčku Doktor Animo, který teď Prckovi často a s velkým úspěchem pouštím z iVysílání, rád souhlasil. „Kreslených filmů se dělá čím dál míň, na FAMU chodím učit jen jednou týdně… Tyhle ilustrace nejsou sice hned, člověk nad tím musí chvíli dumat, ale je to milá práce. A my hlavně rádi konáme dobro,“ usmívá se Koutský.

rikacky-o-autech_in_7

Nejde o jejich první knižní počin. Přesně před rokem oběma vyšla publikace Ohrožený břichomluvec (Wolters Kluwer) – logopedické pracovní listy k upevnění výslovnosti pro děti okolo deseti let. „Protože pro tyhle děti nic není,“ ozřejmuje příčiny vzniku společné prvotiny Renata. „A dělat s nimi ,trápí trápí babičku, že ztratila truhličku´, tím už dnes desetileté dítě nezaujmete.“ Čímž se dostáváme zpátky k Říkačkám o autech a strojích. Ty jsou sice cílené primárně na tříleté nemluvné chlapečky, ale zaujmou i ty, co hovoří až moc (jako náš mladý pán) a samozřejmě holčičky. Co si budeme povídat – jak ve čtvrtek jedou popeláři, stojí v oknech všichni špunti bez ohledu na gender. Moje neteř, okatá blondýnka, za nimi dokonce jednu dobu v doprovodu maminky propadající se studem pokaždé půl dne nadšeně chodila po vsi.

rikacky-o-autech_in_7_zoom

Ale díky tomu, jak Pavel Koutský propojuje vizuální a textovou stránku, si na své přijdou i dospělí. Mě tedy jeho červená rajčata se stopkou a další výmysly dostala. „Já jsem knížky nikdy moc nedělal, ale baví mě, když to prostě není oddělený text a k němu jeden obrázek,“ říká výtvarník. „Čím víc se to potkává, tím líp.“ Renata Škaloudová souhlasí: „Je to i pro mámu, tátu, babičku nebo dědu. Protože pokud má knížka vést ke společnému čtení, musí v ní být i něco pro ně, aby si to taky užili! Ty Pájovy fóry jsou úžasný.“ A logopedka přidává historku o tom, jak se asi třetí den po vydání šla inkognito podívat do knihkupectví Academia, jestli knížku mají. „Ješitně jsem se vyptávala obsluhy a paní prodavačka nadšeně zvolala: ,Tady, tady! To si vemte, to je dobrý! Já jsem na to na všechno přišla!´“

rikacky-o-autech_in_2

Prcek, který má veškerou anatomii dopravních prostředků důkladně nastudovanou, mě mimo jiné zaúkoloval, abych se Pavla Koutského optala, „ploč je to tak vysoký“. Zejména autobus a hasiči se mu nepozdávali. Ilustrátora dotaz absolutně nevyvedl z míry: „Jednak proto, aby se to vešlo do formátu. A taky je to dálkový autobus. Ty mají v zavazadlovém prostoru hodně kufrů, lidi toho s sebou vezou víc. Čím vyšší autobus je, tím dál jede. No a hasiči? Ti tam zas mají hodně vody.“ A je to!

rikacky-o-autech_in_5

Když už jsme se dotkli toho formátu, původně měl být trochu jiný. „Měla jsem představu leporela,“ říká Renata Škaloudová. „A věděla jsem, že leporela mohou dělat jen velká nakladatelství, protože jsou drahá na výrobu. Tak jsem prostě naslepo zavolala do Albatrosu…“ V nakladatelství se nápad líbil. Jen postupně nevzniklo leporelo, nýbrž regulérní knížka. A zřejmě to byl krok správným směrem, Říkačky se prodávají samy. „My jsme vlastně ani netušili, že děláme věc, která bude mít takový ohlas! Pro nás to byla taková příjemná oddechovka,“ dodává autorka textu.

rikacky-o-autech_in_6

Ač mluví o oddechovce, Renata Škaloudová vzápětí přiznává, že její úkol nebyl úplně snadný. Každou říkačku bylo nutné zrýmovat tak, aby dítě mohlo na samém konci doplnit název toho kterého vozidla. „Kdybyste viděla mou tašku! Nápady se musí zapsat hned, jak se dostaví, protože jinak se nedají udržet, takže jsem je psala na účtenky z hospody, na jízdenky na vlak, na pytlíky od pudinku…“ Přesto se našly stroje, které museli autoři z konečné podoby knížky vyhodit. „Třeba na jeřáb jsme dobrý rým nenašli,“ krčí rameny Pavel Koutský. Rým a rytmizace tu totiž hrají zásadní roli. „I tramvaj byla trošku ořech, protože s tou se rýmuje jen Havaj a šalmaj,“ směje se logopedka.

rikacky-o-autech_in_3_zoom

Prcka nadchla v neposlední řadě i kostra v podzemí pražského metra. Půl hodiny jsme si vysvětlovali, co je to za pána a kde se tam vzal. Ale jednoznačně největší úspěch paradoxně sklidila úplně poslední stránka – s odrážedlem. Nutno podotknout, že naše dítě někdy působí dojmem, že k tomu svému snad přirostlo. S rychlostí si tyká a když jdeme ven, bez běžeckých bot nemám šanci. A jak tak za ním zas jednou klušu, zaslechnu, jak si deklamuje: „Máma se to nedoví, že ujíždím dědovi.“ A po chvíli jsem si všimla, jak se snaží dosáhnout té polohy nohou, co má chlapeček v knížce. Pravda, klučina je sice nakreslený podle ilustrátorova vnuka Toníka, jenž svému dědečkovi prý taky věčně ujíždí, ale věřím, že takovouhle hypermobilitu nevykazuje. Prcek ovšem nabyl dojmu, že přesně takhle to má správně vypadat – takže jsme si ještě nádavkem museli povědět něco málo o realistické ilustraci (a výše zmíněná teorie o kufrech a vodě v útrobách vysokánských dvoustopých vozidel dostala tím pádem pěkně na zadek).

rikacky-o-autech_in_9

Na závěr mám pro vás další dva knižní tipy. Na Světě knihy jsem totiž zjistila, že Pavel Koutský loni vydal ještě jednu ultravtipnou věc, a to sešit Šotek a atlas zvířat v Edici ČT. Už jsme se nad ním s Prckem náramně pobavili! A taky se moc těšíme, až Renatě a Pavlovi vyjde v Albatrosu volné pokračování Říkaček. Víte, o čem budou tentokrát? „Zvířátek jsou všude mraky. Ale o rýži a o bramborách není nikde nic!“ poodhaluje Renata Škaloudová obsah druhého dílu, který ponese název Říkačky o dobrotách. Těšíme se!

 

7 Odpovědi to “Říkačky o autech a strojích”

 1. Daniela Matoušů na 23.5.2016 @ 14:53

  Naše naprosto nejoblíbenější knížka. Téměř každodenní večerní rituál. Říkačky si povídáme i venku, když jedeme s kočárem a někde třeba zahlídneme popeláře nebo sanitku 🙂 Je to skvělá kniha!

  • Jsem moc ráda, že se vám taky líbí, Danielo! Myslím, že kdyby vyšla dřív, Prcek by si ji v tom kočárkovém období taky maximálně užíval.

 2. Zuzana na 24.5.2016 @ 21:51

  Nejdřív jsem si u nadpisu říkala, ještě, že už jsou kluci velcí a nemusím řešit další knížku o autech. Ale po přečtení celého článku a shlédnutí ukázek si říkám, proč jsou ti kluci už tak velcí a dcerce jsou auta úplně jedno?! Je fakt povedená. Aspoň ji budu doporučovat nemluvným chlapečkům v okolí:-)

  • Doporučujte, Zuzano, já taky doporučuju! A třeba vaši dcerku zaujmou ty připravované Říkačky o dobrotách…

 3. lucie s. na 27.5.2016 @ 23:22

  zajimalo by me,kde je mozne knizku objednat.dekuji

 4. lucie s. na 27.5.2016 @ 23:25

  omlouvam se – vsechno v poradku – uz jsem nasla.dekuji

  • V pořádku 🙂 Já jsem knížku koupila přímo v e-shopu nakladatele, tedy albatrosmedia.cz.

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino