Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

První leporelo. Jaké vybrat?

Doporučujeme 22.7.2016

Mimino ještě ani nesedí a rodičem knihomolem už cloumá nedočkavost, kdykoli míjí výlohu knihkupectví. U nás tomu tak alespoň bylo. Jaká leporela jsou podle mého názoru pro začátek nejvhodnější a co „četl“ náš Prcek?

prvni-leporela_all

V tomto případě podle mě rozhodně platí, že méně znamená více. Prcek už leporelům pro nemluvňata sice odrostl, ale když kupuji nějaké jako dárek, snažím se alespoň přibližně držet následujících parametrů:

 1. Leporelo by mělo mít menší, „kapesní“ formát – dítěti se s ním musí v rámci možností pohodlně manipulovat, pár klepnutí hranou papundeklu do čela může malému čtenáři celý svět literatury pěkně otrávit 😉
 2. Je lepší, když má leporelo na každé stránce jen jeden objekt, na který může batole zaměřit pozornost.
 3. Vybírám pokud možno rozkládací typ vazby („harmonika„), dá se dobře rozložit před kojence, když „pase koníky“
 4. Pro maličké děti je ideální výrazná kontrastní barevnost – pastelové odstíny jsou naprosto nevhodné (například tato řada z nakladatelství Svojtka se mi zdá úplně mimo)
 5. Základem všeho jsou samozřejmě kvalitní autoři. (Tenhle blog jsem začala psát mimo jiné proto, že jsem zjistila, že obchody jsou plné leporel, která působí dojmem, že je ilustrovala nakladatelova milenka, popřípadě náhodný kolemjdoucí za paklík cigaret.) Ne, dětem to není jedno. Proč by se měly dívat na blbé ilustrace jen proto, že jsou ještě malé?
zviratka
zviratka_in

Náš potenciální knihomol nafasoval před třemi lety nejprve rozkládací Zvířátka od Josefa Lady. Stála šedesát korun a posloužila neuvěřitelně. Kupuju je znovu a znovu – jako dárky pro novorozené děti kamarádů. Kůň vypadá jako kůň, pes jako pes a mají zřetelné kontury. S Ladou jsou ty hodiny a dny, kdy člověk sedí a opakuje do zblbnutí batoleti, jak dělá holub, jak husa a jak kočička, jedna velká radost.

zviratka_all

zviratka-ze-statku_in_2

Ideální formát – kapesní a rozkládací – mají leporelka Zvířátka ze statku / z lesa / ze zoo od Venduly Hegerové, která vydala Naše kniha. (Na podzim jsem tu doporučovala jejich Kaštánkův domeček.) V době, kdy byl Prcek ještě takzvaně placatý (ležel, koukal a nikam nezdrhal), jsem je ještě neznala – velká škoda! „Od chvíle, kdy se mi narodila dcera, jsem o dětské ilustraci zjistila spoustu nových věcí,“ popisuje Vendula Hegerová (jejíž obrázky starší děti dobře znají například ze Sluníčka) svou zkušenost, kterou při kreslení zvířátek využila. „Předtím jsem si neuvědomovala, že malé děti potřebují černou linku – díky ní je pro ně obrázek srozumitelný. Viděla jsem, že Sofinku nejvíc zaujaly knížky, kde byly jasně dané obrysy.“

Od vydavatelky Hanky Jelínkové vím, že podobu všech zvířátek v leporelech konzultovala s odborníky – farmářkou i hajným. A když se jim zdálo, že zadek kozy je málo kozí, respektive moc kulatý, musela ho ilustrátorka kreslit znovu! „Zajíc by měl mít ty černé konce uší tak třikrát delší než teď, tesáky u vlka nejsou vidět, medvědům a srně bych zrušil ocásky…“ Tolik pro představu výběr z připomínek hajného Jirky, podle kterých se musela Vendula Hegerová řídit, aby zvířátka co nejvíc odpovídala realitě. Takový pečlivý přístup bohužel při tvorbě leporel pro batolata zdaleka není samozřejmostí. Ale vyplácí se. „Naše zvířátka už běhají i na Slovensku, právě jsme dotiskli slovenský statek a zoo a už podruhé české zoo, tak to vypadá, že se jim u dětí líbí,“ raduje se Hanka Jelínková.

what-is-black-and-white

what-is-black-and-white_in_2

what-is-black-and-white_in_4

A když jsme u těch osvícených, tenhle pán nemůže chybět: What is Black and White je jedna z prvních dvou knížek, které Petru Horáčkovi vyšly. Vynesly mu ocenění Newcomer 2001. Nejde sice o rozkládací záležitost, ale nemožnost leporelo rozložit tu bohatě vynahrazuje závěrečná zebra, která se jakoby kouzlem objeví a celou knížku vypointuje. „Nemám rád, když se z dětí dělají blbečci a někdo se snaží ošvindlovat knížky pro ně tím, že se prostě udělají barevné obrázky a k nim nesmyslné básničky typu Tam je tráva, tu je kráva,“ prohlašuje Petr Horáček a má naprostou pravdu. Jeho leporela tu bohužel v běžné síti knihkupectví neseženete, ale doporučuji e-shop Angličtina-hry.cz nebo sekci knížek v hračkářství Hamleys v Praze.

moje-prvni-leporelo

moje-prvni-leporelo_in_3

Moje první leporelo od Fragmentu má jednu velkou výhodu. Zrcátko! Vlastně dvě výhody – ještě průřezy. Výrazné obrazce se hodí pro nejmenší miminka, autoři dbají na kontrast a uvědomují si, že pastelové barvy nemají v leporelu pro tak malé děti místo. A víte co? Tohle leporelo je aktuálně ve výprodejích, takže zatímco dřív byste kvůli němu museli sáhnout do peněženky pro 149 korun, dnes za ně v některých e-shopech nedáte ani padesátikorunu.

zviratka-zmatlikova

zviratka-zmatlikova_in_3

Fragment vydává také Zvířátka v přírodě Heleny Zmatlíkové. Obrázky mě neoslovují tolik jako ty od Lady. A taky nevím, jak dělá liška a jak jelen. Ale  v okamžiku, kdy už by dítě všechna výše uvedená leporela nudila, sáhla bych i po tomhle. Je to rozkládací, příjemný kapesní formát, který se dětem snadno drží. A bohužel i snadno škube, ale leporela pro ty nejmenší jsou zkrátka, co se trvanlivosti týče, spíš spotřební zboží…

Tak co, vybrali jste? Než se rozhodnete, kterým leporelem uděláte radost nejbližšímu miminku ve vaší rodině, můžete si třeba ještě přečíst, co k prvnímu „čtení“ píše Vik na Čítajme si spolu. 

9 Odpovědi to “První leporelo. Jaké vybrat?”

 1. taketo clanky veru treba. hlavne pre pribuznych stratenych v knihkupectve.
  hanbim sa, ale od Ladu este nic nemame (snad okrem Co mi liska vypravela). a Horacek ma viac knih s tymto konceptom, nie? nejaku musim vybrat mrnatku =)

  • bc, od Lady určitě ještě Máme rádi zvířata!
   http://www.knihydetem.cz/listujeme/mame-radi-zvirata/
   Máš pravdu s tím podobným konceptem u Horáčka, vím o Time for Bed, kde se ze stránek na konci složí barevná peřina, nebo o Strawberries Are Red – tam se zas ve finále poskládá ovocný salát různých barev. Ale už to není ta (montessori) černobílá, no.

 2. Díky za celý blog, zprvu jsem nic takového nehledal, ale o to víc jsem radši, že našel! Popadlo mě zoufalství, když jsem coby prvorodič zjistil, že jediný slušný leporela, která se dají běžně koupit v knihkupectvích, jsou ta, která jsem četl před 30ti lety já. Dokonce jsem se vyděsil, že mi nostalgie zatemnila smysly, že jsem se stal z ničeho nic důchodcem. Vidím, že ale nejsem sám komu přijdou ilustrace soudobé tvorby na zvracení, texty bez nápadu, příběhy bez nitě. Studoval jsem kdysi na umprumce – ročně chrlí desítky skvělých ilustrátorů – kde všichni sakra jsou? Proč když je dnes možné svobodně studovat psaní se musíme spokojit s brakem? Takže u nás se čte Kuřátko a obilí a pod., Krtky máme u babičky, ale dítě si čte tak rádo, co dělat? Chtěl jsem nějaký pěkný leporela zařídit, ale teď jsem u vás objevil pár věcí, které jsem ještě v ruce neměl, tak díky za inspiraci, snad to zas na chvilku vydrží! Díky.

 3. Moc díky za prima blog! Nedalo mi to a hledala jsem, jak dělá jelen a liška. Jeleni troubjejí, zejména na horách ;)… myslivci upřesňují: „…Hlas zní jako „Aúúa, Aúúúa, Aúúa“. Mladý jelen začíná hlas jakoby na A, středně starý na E a starý na chrčivé Ö.“ A co se týče lišky, tak jsem si myslela, že to bude víc štěkot, ale zní to spíš jako hejkal :D. Zde link, kde je možné si liščí hlas poslechnout: http://www.rozhlas.cz/hlas/selmy/_zprava/liska-obecna–13441

 4. Michaela na 15.9.2016 @ 20:57

  Fajn su aj Pocitani a Zviratka od Fortuna libri ( http://www.fortunalibri.cz/index.php?catalogue=108&book=839 a http://www.fortunalibri.cz/index.php?catalogue=108&book=838) aj ked teda zasadne nesplnaju poziadavku „kapesniho formatu“. Pri paseni konikov sa vsak vyuziju vyborne

 5. To je skvělý! V první řadě děkuji za super blog, který teď s čerstvým batoletem budu určitě navštěvovat dost často 🙂 Zrovna nedávno jsem na půdě u rodičů vyhrabala Ladova zvířátka (ještě slepované takovou tou páskou) a zkonstatovala, že to je nejhezčí leporelo se zvířaty z těch několika, co máme doma. Jsou tam všechna důležitá zvířata, jsou jasná, přehledná, výrazná, bez milionu kytiček a motýlků kolem…i náš 13měsíční syn začal na tuhle Ladovu krávu poprvé bučet 🙂 A na exotická zvířata máme pro změnu nejradši také zmiňovanou Vendulu Hegerovou. Tak mám radost, že tady čtu stejné názory. Díky a budu se těšit na další články!

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino