Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Povídání o mamince a tatínkovi

Doporučujeme 30.1.2018

Před dvěma lety Česká televize premiérově odvysílala tak úchvatný večerníček, že ač je jinak moc nesledujeme, tehdy jsme se těšili na každý nový díl. Půvabné loutkové Povídání o mamince a tatínkovi mě dostalo a Prckovi se taky moc líbilo. Takže když jsem před časem uviděla v regále knihkupectví jeho knižní podobu, nebylo co řešit. 

Příběh o malířce Lucii, truhláři Josefovi a jejich (zatím nenarozeném) synkovi Toníkovi vypráví autoři večerníčku v sedmi kapitolách, stejně jako bylo sedm dílů večerníčku. S Prckem jsme si každý večer přečetli jednu kapitolu a moc jsme si to užívali. Textař, scenárista a dramatik Pavel Cmíral (mj. autor českého textu hitu Najednou z Ledového království) večerníček opravdu zdařile a půvabně přepsal do prozaické podoby. A kde se vůbec vzal celý nápad?

„Vzpomněl jsem si na dobu, kdy se narodil můj vnuk,“ vysvětluje Pavel Cmíral. „Když byla dcera Míša v jiném stavu, ráda poslouchala zpěvačku Enyu. Narodil se vnuk Tomáš a když mu byl necelý rok, seděl jednou večer na koberci a nad jeho hlavou stál reproduktor přehrávače. Míša pustila Enyu – a jen Tomáš uslyšel první takty dunivých bicích, strnul a neskutečně hudbu prožíval. Kýval hlavou, rozhýbal tělíčko… Potvrdilo se nám tak tvrzení gynekologů, že děti v bříšku ,slyší´, co se kolem nich děje. Tomáš ty písně zkrátka znal a teď se mu připomněly. Při každém jejich poslechu byl jako vyměněný. A tak mě po čase napadlo napsat příběhy z rodiny, kterou v bříšku mámy ,odposlouchává´jejich budoucí vnouče Tonda. Stal se samozřejmě i vypravěčem příběhů, nikdo jiný jím být nemohl!“

Kristinu Dufkovou, výtvarnici večerníčku, znám už z doby, kdy přišla s knížkou a pozoruhodným krátkým animovaným filmečkem Usnula jsem. Tenhle počin v roce 2009 zaujal i Pavla Cmírala a s Kristinou o něm udělal rozhovor do časopisu Xantypa. „A záhy na to jsme se s Kristinou a studiem Anima dohodli na spolupráci,“ vzpomíná Pavel Cmíral.

Kristinu Dufkovou příběh okamžitě oslovil. A nejen proto, že má také synka Toníka: „Hlavně se mi líbil pohled na svět, kterým ještě nenarozený hlavní hrdina komentuje svou budoucí rodinu. Mám ráda vyprávění o obyčejných věcech neobyčejným pohledem, v tomto případě ještě nenarozeným Toníkem a zjevujícím se dědečkem Antonínem, jehož vizuální předloha byl můj dědeček František.“ Dědeček Antonín je totiž už po smrti, ale často se ze své „planetky Nikde“ přichází za svými milými podívat a dobře jim poradit.

Prckovi se dědeček Antonín taky moc líbí, protože vypadá tak trochu i jako jeho děda. „Já velmi ctím kontinuitu rodiny, návaznost generace na generaci. A věřím, že jsou spojeny logickými nitkami souvislostí a souznění,“ ozřejmuje Pavel Cmíral. „Utvrdila mě v tom má rodina. Každý z nás je jiný, ale nitky ,pavoučka´nás přes jedno století svazují a my se tomu nebráníme. Proto je jistotou rodiny ve večerníčku dědeček Antonín i po smrti. Bez něj by rodina nebyla úplná a rozhodnutí Tondy ještě před narozením, že bude truhlářem po dědovi a tátovi je absolutně v řádu života a chodu světa.“

Všechny loutky ve večerníčku Kristina Dufková vyrobila kolem 30 centimetrů vysoké – každou podle charakteru. Mají v sobě kovovou kostru obalenou molitanem a oblečenou kostýmem. Ruce jsou latexové a hlava vymodelovaná a odlitá do lehkého materiálu, aby loutku zbytečně netáhla k zemi. Některé postavy mají vyměňovací jen pusy, jiné i další části obličeje. Postavy zvířátek Kristina vytvořila z plsti. Animovaným večerníčkem ale Kristinina práce neskončila, Když se Česká televize rozhodla vydat knížku, bylo třeba, aby výtvarnice prošla každý díl okénko po okénku a vybrala obrazový doprovod k textu.

„Moje práce na knížce byla především najít co nejhezčí filmová okénka,“ vzpomíná Kristina. „To zabralo nejvíce času, protože dost často se někdo díval jinam než měl, byl moc v rohu, se zavřenýma očima… Největší problém byl s titulním obrázkem. Musela jsem prohledat všechny počítače ve studiu, než jsem se k němu dostala!“

Autor textu by si přál, aby si děti díky knížce uvědomily, co znamená pojem rodina: „Jak důležitá ,parta´ to v životě je! A jak prostý fakt držet pohromadě a táhnout za jeden provaz každému z nás v životě pomáhá. Stokrát mohou psychologové uklidňovat lidstvo, že rozvod v dnešní době zas tolik neznamená, že se s ním děti dokáží lépe vyrovnat. Nevěřím tomu. Není to pravda. Táta s mámou si nás ,zaseli´, počali a jsme jejich obrazy a jejich pokračováním. A s námi a našimi dětmi je to stejné, a s námi a našimi vnoučaty taky tak. Odchod každého z party bolí. Smrt nepřemluvíš, ale mnohdy jde přemluvit sebe a partnera či partnerku: ,Pojďme to vydržet, pojďme si pomoct, zůstaň!´ Přál bych si, abychom tohle dětem vštěpovali a bylo jim to pak v soukromém životě k velkýmu užitku!“

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 11 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 6 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Doporučujeme knížku

Dinosaurium