Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my. Nejvtipnější vánoční knížka, jakou můžete mít doma!

Doporučujeme 8.11.2016

Tuhle knížku si teď předčítáme s Prckem před spaním, protože už je tu listopad a my se nemůžeme dočkat stromečku a dárků. Mám s ní bohužel jeden zásadní problém. Místy se u Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my rozesměju tak, že moje natřásající se rameno probere usínající dítě, což celou akci výrazně prodlužuje. Ale když o tom tak přemýšlím, ona je to vlastně výhoda. Aspoň toho přečteme na jeden zátah víc!

mikulas-jezisek-pan-vrana

Mikuláše, Ježíška, pana Vránu a nás mi doporučila kamarádka z gymplu Andrea (možná ji znáte pod značkou Lookrecia), která ji prý se svými synky čte každý advent už několik let. Vypadá to, že díky ní jsme letos zahájili podobnou tradici i u nás. Spisovatel Miloš Kratochvíl má totiž dar. Dokáže vidět svět dětskýma očima a předávat ho tak prostřednictvím textu malým i větším čtenářům. Víte, autorů dětských knih jsou kvanta. Ale tohle doopravdy umí jen málokterý z nich. Spočítala bych je na prstech. Uměl to podle mého názoru třeba Karel Poláček v Bylo nás pět a umí to Jiří Kahoun nebo Zdeněk Svěrák.

mikulas-jezisek-pan-vrana_in_4

Knížka poprvé vyšla v roce 2000 v nakladatelství Amulet. Ale my máme doma vydání, které před deseti lety vymazlili v nakladatelství Triton coby jednu z prvních knížek jejich edice Laskavé čtení. O spoustu ilustrací, které hřejí a rozesmívají, se postarala Markéta Vydrová. „S Milošem Kratochvílem jsme se znali už dříve, pracovali jsme spolu na několika knihách a byli přátelé,“ vysvětluje ilustrátorka. „Do nakladatelství Triton jsem Miloše přivedla, když pan majitel vyjádřil přání založit novou edici knih pro děti a nabrat dobré autory.“ Byla to trefa do černého. Hned první kniha v edici, Modrý Poťouch, vynesla Miloši Kratochvílovi ocenění Zlatá stuha za nejlepší knihu pro začínající čtenáře.

mikulas-jezisek-pan-vrana_in_5

„Můj tatínek neskutečně miloval Vánoce,“ ozřejmuje autor, odkud přišla inspirace pro tuto knížku. „Jak skončilo léto, už žil těšením na ně. Purpura a františky u nás voněly často ještě dřív, než začal advent, dům byl plný svíček, zvonečků, chvojí, jmelí, jezulátek a andělíčků a tímhle vánočním snem procházel táta, zpíval si koledy, věšel a stavěl další a další ozdoby…“ V roce 1994 tatínek Miloše Kratochvíla zemřel. Vánoce doma se najednou změnily. „Malé, krátké, uspěchané, méně slavnostní… A tak jsem tátovi napsal knížku Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my,“ vzpomíná spisovatel.

mikulas-jezisek-pan-vrana_in_7

Tatínkovu lásku k Vánocům v knize rozdal hned několika postavám. Nejen panu Vránovi, který lpí na tradicích a dodržování vánočních zvyků, ale i dalším, „protože můj táta uměl báječně dělat čerta i Mikuláše a nakonec celé rodině i štědrého Ježíška.“ Malý Miloš si prý Ježíškovi vždy prý psal hlavně o míč, hokejku a černobílé čínské kecky na jaro. Pravidelně dostával stavebnice, rok co rok. „Nevím proč, nikdy jsem z žádné nic nepostavil. Když jsem jeden rok vytáhl zpod stromku velikou krabici se stavebnicí Merkur a uviděl v ní tu šílenou spoustu šroubků, matiček a dírkovaných plechů, nedokázal jsem radost ani předstírat! Byl jsem na tyhle technické věci úplné kopyto.“ Ježíšek ale naštěstí chlapci nosil i spousty knížek, ze kterých se opravdu radoval a četl a četl.

mikulas-jezisek-pan-vrana_in_3

Možná právě díky tomu se Miloš Kratochvíl stal autorem tolika oblíbených dětských knížek – v čele právě s Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my. Dostal už spoustu dopisů svědčících o tom, že se v mnoha rodinách skutečně stala součástí vánoční tradice a čte se každoročně během adventu. Někteří se dokonce inspirují i pozoruhodnými vánočními obyčeji, které v knížce předvádí soused hlavního hrdiny, pan Vrána. Ten mimo jiné kupříkladu tvrdí, že na Štědrý den musíte vystrčit psa oknem zadkem napřed, aby se pak celý rok ničeho nebál a dobře hlídal. „Jeden kluk se mě na besedě ptal, jestli to může s jejich jezevčíkem udělat, když bydlí v pátém patře…“

mikulas-jezisek-pan-vrana_in_8

Vedle ilustrací mají všechny stránky knížky vánoční „rámeček“ – z haldy vanilkových rohlíčků, chvojí, kapříků, komet, rozpůlených jablíček a vánočních ozdob. To byl nápad Markéty Vydrové. „Plánovala jsem ho od počátku, ale napřed vznikly ilustrace a rámeček jsem chtěla dělat až nakonec,“ vzpomíná ilustrátorka na chvíle, kdy poslala autorovi textu na ukázku pár ilustrací na modrém zimním pozadí. „Přišla mi rozpačitá odpověď, že je to celé jakési studené. Tak jsem ten rámeček namalovala hned, připojila k ilustracím a poslala. Další odpověď, která přišla, byla plná nadšení.“

mikulas-jezisek-pan-vrana_in_9

A tak se adventní vyprávění o Dušanovi Kadlečíkovi, jeho rodině, kamarádech a sousedech dočkalo už třetího dotisku. I u nás doma pana Vránu žereme. O tom jezevčíkovi a oknu už jsme si říkali, ale vedle toho místo sněhuláka plácá ze sněhu sochu vlastní ženy a krmítko pro ptáčky buduje ze starého televizoru… Je prostě správně praštěnej. Skoro jako náš soused Fanda, který nám s Prckem loni při prohrnování sněhu vyprávěl, jak si na konci jedné zimy ze zbytku sněhového poprašku uplácal maličkého sněhuláčka a schoval si ho doma do mrazáku. Jenže přišlo léto a mrazák potřeboval odmrazit. Co teď? Milý Fanda zaběhl k sousedovi naproti, zda by měl kousek místa, že by si u něj potřeboval něco schovat. A soused dodnes vzpomíná, jak čekal, že Fanda přiběhne s masem na guláš, a on zatím přispěchal s mrňavým sněhulákem, který měl na hlavě dokonce i drobounkou kožešinovou čepičku. Takže s Prckem ani nemusíme hlavnímu hrdinovi knížky tolik závidět, protože za plotem máme svého vlastního pana Vránu.

mikulas-jezisek-pan-vrana_mikulas

Ale abych nezapomněla: dvě z kapitol téhle skvělé knížky jsou k dostání také jako kapesní sešitky (Jen aby nebyl Mikuláš hluchý a Zahlédl jsem Ježíška), stojí pár korun a hodí se třeba jako dáreček do mikulášského balíčku a/nebo na ukrácení dlouhé chvíle při cestování.

A jestli se pořád ještě nemůžete rozhodnout, zda Mikuláše, Ježíška a pana Vránu pořídit, z webu nakladatelství Triton je možné stáhnout a vytisknout tuhle štědrou ukázku – je to prvních dvacet stránek knížky. Přejeme vám s Prckem krásné předvánoční počtení!

2 Odpovědi to “Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my. Nejvtipnější vánoční knížka, jakou můžete mít doma!”

 1. JanaV. na 2.12.2016 @ 19:25

  Ano, opravdu, koupila jsem nedávno, přečetla nejprve sama za 2 večery (moc jsem se nasmála) nyní čte ml.dcera a také se jí knížka moc líbí. Asi to bude náš předvánoční rituál, zatím to byla knížka mého dětství My dva doma (kapitoly o vánocích)

 2. pořád jsem na vážkách,….nejmenovala se ta kniha původně už sněží, už chumelí, aneb …mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my?

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino