Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Malý modrý a malý žlutý. Zapomeňte na Tulleta, vyšel Lionni!

Doporučujeme 25.1.2016

To takhle jednou jel dědeček se dvěma vnoučaty vlakem. Aby zabránil tomu, že Annie a Pippo nudou zbourají vagón, vytrhl z časopisu Life několik barevných koleček papíru a jal se o nich vyprávět příběh. Aniž by si to sám uvědomoval, v tu chvíli se v životě Lea Lionniho začala odvíjet úplně nová etapa. Úspěšný art direktor se ve svých padesáti letech vydal na dráhu veleúspěšného autora dětských knih. A jeho debut z vlaku nedávno poprvé vyšel česky.maly-modry-a-maly-zlutyMalý modrý a malý žlutý. Když jsem je poprvé uviděla v knihkupectví, okamžitě se mi vybavil Hervé Tullet a jeho Knížka a zejména Barvy. Jenže pak jsem zjistila, že Malý modrý a malý žlutý vyšli poprvé už v roce 1959. V době, kdy se malý Tullet teprve učil chodit.

maly-modry-a-maly-zluty_in

Výtvarná koncepce knihy koresponduje s okolnostmi jejího zrodu: barevná kolečka vytrhaná narychlo z reklamní strany v časopise Lionni pro knižní vydání prostě jen přizpůsobil formátu – namaloval je.

Malý modrý a malý žlutý jsou nejlepší kamarádi. Jednoho dne se radostí ze setkání objali tak silně, až zezelenali. Takže po návratu domů je jejich rodiče nepoznali. Co teď? Pomohla, jak už to tak bývá, náhoda. A šťastný konec na sebe nenechal dlouho čekat.

maly-modry-a-maly-zluty_in_1

Leo Lionni, který působil jako výtvarný ředitel amerického časopisu Fortune, se díky těm několika kouskům barevného papíru vytrženým z časopisu vnořil do světa dětských knih a stal se celosvětově známým autorem. Jeho prvotina byla deníkem New York Times vyhlášena nejlépe ilustrovanou dětskou knihou roku 1959. Čerstvý padesátník Lionni opustil svůj prestižní post, odstěhoval se z Ameriky zpět do Itálie a během následujících čtyř desetiletí vydal několik desítek knížek pro nejmenší, které sbíraly jedno ocenění za druhým. Za pozornost stojí zejména nádherná Inch by Inch v zemitých barvách, milovníkům myšek se zas určitě zalíbí Frederick. Malý modrý a malý žlutý byli ovšem první. Obstáli a prosluli natolik, že v roce 2009 přišel Lionniho americký nakladatel s jubilejní edicí oslavující 50 let od prvního vydání. Autor se tohoto výročí již nedožil, zemřel v roce 1999 v Toskánsku.

maly-modry-a-maly-zluty_in_2

Malý modrý a malý žlutý vyšli poprvé česky na konci loňského roku, tedy šestapadesát let od prvního vydání knihy. Lionniho na český knižní trh uvedlo nakladatelství Dokořán, ačkoli se na dětskou literaturu primárně nezaměřuje. „Na této knize nás ale zaujalo její originální výtvarné pojetí i vyprávěný příběh,“ vysvětluje redaktorka Tereza Hřibová. „K Leovi Lionnimu a knize Malý modrý a malý žlutý nás přivedl Václav Cílek, který na tento titul narazil během jedné ze svých cest do Itálie.“ (Geolog, klimatolog a spisovatel Cílek je jedním z kmenových autorů nakladatelství a za své knihy v roce 2004 získal cenu Toma Stopparda. Nečetli-li jste ještě, doporučujeme například jeho Kameny a hvězdy.) Redakce tedy měla k dispozici nejprve italskou verzi. Překlad do češtiny ale posléze probíhal z anglického originálu.

maly-modry-a-maly-zluty_in_3

„Popravdě: Tulleta a jeho knihy jsme v době, kdy jsme tuto knihu připravovali, neznali. Takže jsme je ani nijak nesrovnávali,“ přiznává Tereza Hřibová a připouští, že minimálně vizuálně se knížky obou autorů do jisté míry podobají. Není divu. V tomto interview Tullet uvádí, že právě Malý modrý a malý žlutý byli zásadní knížkou, která ovlivnila celý jeho život. Takže i když by českému čtenáři mohlo kvůli pořadí, v němž byli oba autoři v Česku vydáni, připadat, že Lionni „opisoval“ od Tulleta, bylo tomu právě naopak.

maly-modry-a-maly-zluty_in_9

My jsme si každopádně hru s barvami oblíbili. A taky jsme si to, jak se modrý se žlutým objímají, hned po přečtení knížky namalovali. A pak jak se modrý objímá s červeným, žlutý s oranžovým…

maly-modry-a-maly-zluty_paint
maly-modry-a-maly-zluty_paint_5

Tak co myslíte? Neměl ten Lionni u nás vyjít už dávno?

 

 

2 Odpovědi to “Malý modrý a malý žlutý. Zapomeňte na Tulleta, vyšel Lionni!”

 1. Přesně tuhle knížku chci koupit pro Žížu k svátku 🙂

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino