Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Magor dětem

Doporučujeme 28.9.2015

Tuhle knížku autor napsal pro své dvě dcerky. Pro Františku a Martu. Byly ještě maličké, když ho (zase) zavřeli. Nemohl jim číst pohádky a zpívat ukolébavky. Tak jim je alespoň posílal v dopisech. Po několika letech z nich vznikla sbírka Magor dětem. 

S Ivanem Martinem Jirousem jsem se setkala přesně před šesti roky. Dvacet let od Sametové revoluce jsem v redakci dostala za úkol (no dobře, vymyslela jsem si to sama) udělat s ním rozhovor. O tématu, o němž se nechtěl bavit. Kdybych byla chlap, dost možná by se místy dostal do ráže, jak on to uměl, a dal mi přes držku. Ale protože měl před sebou (křehkou) ženu, jen jednou zařval. Asi aby se neřeklo. Vzpomínám na něj ráda. Byl to rozhodně jeden z nejvzdělanějších lidí, jaké jsem potkala.
V letech, kdy Magor dětem vznikal, tedy mezi roky 1982 – 1986, seděl autor sbírky ve Valdicích za vydávání samizdatového časopisu Vokno a své „protispolečenské“ texty v něm. „Obrázky do prvního vydání (v roce 1991 v Inverzi – pozn. aut.) byly vybrány z těch, které jsme se sestrou tátovi kreslily do dopisů do vězení, pokud si dobře vzpomínám,“ loví dnes v paměti Marta Veselá Jirousová. „Myslím, že obrázky vznikly jen tak samovolně, nicméně máma nám pohádky četla – táta je posílal z Valdic v dopisech -, takže některé obrázky mohly vzniknout po přečtení těch pohádek přímo k nim.“  
Martiny a Františčiny dětské kresby byly totiž přesně to, co knížka potřebovala. Když po osmnácti letech došlo na nové vydání v Torstu, Martu napadlo, že by možná nemuselo být špatné, kdyby udělala nové obrázky: „Zeptala jsem se táty, ten souhlasil a nakladatel taktéž.“ V té době už byla Marta Jirousová sama matkou dvou malých holčiček. A nutno dodat, že její nápad nebyl nijak přehnaně troufalý – s ilustracemi se popasovala na zcela profesionální úrovni.
Jirous nechal své dceři naprosto volnou ruku. Dokonce mi tehdy, bezprostředně po vydání sbírky v novém kabátě, řekl, že ilustrace před odchodem knížky do tiskárny ani neviděl. „Proč jako? Mně je jedno, jestli je to dobrý, nebo není. Jsou to její ilustrace. Já nehodnotím to, co dělají druzí, protože to není můj problém. Ilustrace se mi líběj, ale rozhodně bych jí do toho nekecal. Abych říkal ,Hele, takhle to nedělej, není to vono, já bych si představoval…´ Kdybych uměl kreslit, tak bych si to moh nakreslit sám, že jo. To byla naprosto její věc, co tam udělá.“

O obou svých dcerách mluvil s pýchou. Bezpochyby to s ním coby otcem neměly snadné, ale nesmírně je miloval. „Když byly menší, chlastal jsem a kvůli něčemu jsem na Julianu řval. Holčičky mě nějak okřikovaly a já jsem říkal: ,Holky, vy se do toho nemontujte, neserte mě, nebo vás vydědim!´A holčičky se chechtaly a říkaly: , Ty nás chceš vydědit? Vždyť nic nemáš!´ Já na to: ,A co autorský práva na moje knížky?´ Říkaly: ,Než bysme od tebe něco chtěly, radši si knížky napíšem samy!´ Františka má dneska napsaný dva romány, Marta vydala sbírku. Takže to holky vzaly doslova.“ 

Ano, ilustrátorka Marta taky píše básně. A nejen to: „Chystám dětskou knížku – pohádky plus moje ilustrace, ale už to tak dlouho trvá, že raději nebudu nic dalšího prozrazovat. Dokud ji neuvidím, tak tomu neuvěřím, že opravdu vyšla.“ Magora dětem si můžete pořídit například tady. A do nádherné zahrady ve Staré Říši, kde autor s vášní pěstoval lilie, se lze zajet podívat. Dnes o zahradu pečuje právě Marta. A její čtyři malí skřítkové. Stačí se s Martou předem telefonicky domluvit (777 997 473). Moc tam pozdravujte!

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino