Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Kaštánkův domeček. Nenápadný podzimní skvost

Doporučujeme 1.10.2015

Miluju kaštany. Nejen proto, že jsem je před třemi lety sbírala s devítiměsíčním těhotenským břichem. Touto dobou se mi každoročně stává, že sáhnu do kapsy bundy a jeden dva nahmatám. Ráda je naslepo zkoumám prsty. Ale zvířátka, ta jsem z kaštanů už tak pětadvacet let nevyráběla. Až letos. Díky nádhernému leporelu Kaštánkův domeček.

kastankuv-domecek_s_kastankem_2

Kaštánkův domeček je poměrně nenápadný a subtilní, takže všimnout si ho v knihkupectví je trochu kumšt. Což je veliká škoda. Půvabnější podzimní čtení než tohle totiž snad doma ani nemáme.

Leporelo je stejně staré jako můj syn – světlo světa spatřilo na podzim 2012. Jeho rodiči jsou autorka textu Hanka Jelínková, která zároveň vede nakladatelství Naše kniha, a známý ilustrátor Gabriel Filcík, několikanásobný držitel Zlaté stuhy. Na leporelech a knížkách z jeho dílny vyrostly už celé generace.

kastankuv-domecek_in_1

Ačkoli design hraček je Filcíkovou doménou, idea leporela ve tvaru domečku vzešla z hlavy autorky textu. (Možná znáte leporelo Ferdinande, z něhož lze také složit trojrozměrný domek, ale to vyšlo až několik měsíců po Kaštánkovi. Psala jsem o něm loni.)

kastankuv-domecek_in_2

Hanka Jelínková je vystudovaná stavařka, takže při vymýšlení celého konceptu neponechala nic náhodě: „V Levných knihách jsem si nakoupila leporela a skládala z nich domečky. Chtěla jsem, aby nešlo o drahý alternativní produkt, ale o leporelo, které si může koupit každá maminka. Aby co nejvíc dětí vyrazilo ven na kaštany. Proto bylo potřeba, aby bylo leporelo z jednoho dlouhého kusu. Jakmile uděláte nějakou odbočku, hodně se prodraží.“

kastankuv-domecek_in_3

Jak ale zařídit, aby domeček držel a nekácel se? Původní nápad, jak to udělat, opět příliš navyšoval koncovou cenu leporela.  V této fázi přišel ke slovu zkušený výtvarník a designér hraček Filcík. „Vymyslel elegantní krabičku,“ říká Hanka Jelínková. A dokonce i s okénkem. Na zadní stranu krabičky, která to celé báječně zpevní, pak navíc Gabriel Filcík přidal bonus pro matky – nestavařky. Tedy názorně rozkreslený návod na skládání.

kastankuv-domecek_in_6

V textu na první pohled upoutají obrázky místo rýmů. Hanka Jelínková s nimi ve svých knížkách pro děti pracuje často. „Jak už to dělám dlouho, tak k tomu tíhnu. A když vychází rým tak hezky, že by se dal nakreslit, je mi líto to tam nedat.“ Ke kontrole, zda obrázky správně fungují, autorce slouží tým – jak sama něžně říká – „malých korektorů“. Několik dětí, díky nimž si při tvorbě leporela ověřuje, že obrázky jsou natolik jasné, aby pak malí čtenáři snadno uhodli to správné slovíčko.

kastankuv-domecek_in_7

My jsme si s Prckem čtení skvěle užili a hned napoprvé se mu podařilo dosadit několik slov správně. Rýmy jsou totiž opravdu pečlivě vymyšlené, žádné slabiky nepřebývají ani neschází. (Což mám ráda a za jiných okolností bych se podivovala, jak je možné, že nějaká stavařka z Černošic vymýšlí tak krásné verše pro děti. Jenže Hanka Jelínková se prostě „jen“ báječně potatila. Jejím otcem je totiž Zdeněk Svěrák, mimo jiné autor písňových textů pro děti.)

Ale jestli je vaše batole na doplňování ještě moc malé, prostě předčítejte jako obvykle a obrázkovou doplňovačku si nechte na příští podzim.

kastankuv-domecek_in_8

Teď už si asi dokážete představit, jak netrpělivě jsem letos vyhlížela první spadané kaštany. A můj muž tak dlouho chodil a říkal: „Ještě nejsou, ještě je brzo,“ až jsem ve čtvrtek v podvečer naložila Prcka do auta a prostě doufala. Byly tam. Tři jírovce a pod nimi kulaté blýskavé poklady. Některé ještě vězící v naprasklých ostnaných slupkách – ty jsme si s Prckem oblíbili nejvíc. Domů jsme se vraceli se západem slunce s košíkem plným podzimního nadělení.

kastankuv-domecek_kastany_prcek_2

Přiznávám, že jsem chvíli koumala, čím navrtat do kaštanů dírky. Nebozízek nebyl k nalezení, tak nakonec vyhrála vývrtka na víno… Seznamte se, prosím, tohle je náš Kaštánek!

kastankuv-domecek_kastanek

A protože stavbu domečku jsem si už dva týdny nedočkavě trénovala, báječně se mu u nás bydlí. Zkrátka, za 60 korun, které leporelo stálo, jsme si užili opravdu hodně zábavy.

kastankuv-domecek_s_kastankem_detail

kastankuv-domecek_s_prckem

Jestli máte chuť, postněte nám na facebook svého Kaštánka v domečku. Budeme rádi!

 

 

  

7 Odpovědi to “Kaštánkův domeček. Nenápadný podzimní skvost”

 1. Tak tohle je parádní! Miluju Filcíka – vytvořila jsem si na něm závislost už v předškolním věku díky sešitům Hanka a Petr. A kaštany dtto, jedna z mála věcí, které dělají podzim snesitelnější (připadá mi to, nebo je jich letos nějak míň? Invaze kaštanožroutů? Klíněnka?

 2. Tohle leporelo mi bere dech. Nejradši bych tuhle nádhernou knížku koupila a rozdala všem dětem v mé třídě ve školce. (Z domu si nosí na prohlížení tak akorát akční letáky hraček z hračkářství… :-/ ) Milé obrázky, malované čtení, nápadité rýmy do oušek a dětská fantazie pádí v dál. Krásný počin!
  Kaštany mají nekonečné množství využití, zabavíme se s nimi celý příští týden, jeden kaštan nám hojně plodí přímo ve školkové zahradě.
  Ať žije podzim! V.

  • Ať žijí hodné paní učitelky! 🙂

  • Tereza na 21.9.2016 @ 13:15

   Syn nosí do školky také katalogy Lega a Playmobilu a opravdu to není z důvodu, že bychom doma neměli knihy, ba naopak. Oba synové knihy milují, máme jich hodně.. ale většinu poměrně drahých (s odklápěcími okénky, různé encyklopedie apod.), že do školky bych je nikdy synovi vzít nedovolila… I ty katalogy se vrátily několikrát potrhané… To jen z toho druhého pohledu 😉

 3. Zuzana na 4.11.2015 @ 20:19

  Knížku jsem u nás nemohla dlouho sehnat, až před týdnem, kdy už bylo málem po kaštanech, ale starší děti si daly práci a ještě dva opozdilé, akorát tak na Kaštánka, našly. Jsem opravdu unešená, skvělé designové provedení, vtipné verše (nejvíc jsme se nasmáli u tchoře). Knížka si rozhodně zaslouží víc pozornosti a mile překvapí její cena. Když to finančně srovnám např. s knížkami od Hervé Thulleta… Nechci si stěžovat, že knížky jsou drahé, jsou, přesto se najdou i výborné kousky, které mi zase připadají nedoceněné.

  • To jsem moc ráda, že jste ještě našli! A na příští rok už budete připraveni 😉

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino