Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Jak vykoupat huňatého mamuta?

Doporučujeme 28.7.2015

Nemyslete si, koupání mamuta není lehká věc! Naštěstí je tu praktická příručka, která vašim dětem v několika snadných krocích poradí, jak na to.

How To Wash a Woolly Mammoth jsem poprvé viděla na letošním veletrhu Svět knihy, v expozici prestižního mezinárodního výběru těch nejlepších knížek pro děti: The White Ravens 2014. Vtipný a originální námět mne zaujal natolik, že jsem si publikaci hned po příjezdu domů objednala z Bookdepository. Paperback vyšel na 250 korun, ale podruhé bych si možná připlatila a koupila spíš odolnější vydání v tuhé vazbě. Jak vykoupat mamuta je totiž skutečná pecka, která děti více než zaujme.

Potřebuje váš mamut koupel? Jak známo, vlna se čistí dost špatně…
Ano, je to sice anglicky, ale to prcky nijak neomezuje – záleží jen na předčítajícím rodiči, jak se s textem popasuje. Nejlepší asi je si s předstihem a v klidu ke knížce sednout a připsat si do ní lehce tužkou český překlad. Děti mají rády, když při opakovaném předčítání nedochází k odchylkám. Prostě chtějí to, co znají. Je to výhodnější i pro ty rodiče, kteří si v angličtině nejsou tak jistí v kramflecích a ocení berličku, případně knížku spolu s prckem posílají na hlídání k babičce, která by si sice poradila s azbukou, ale jiný jazyk „nedává“.
Krok číslo jedna: Napusťte vanu. Pakliže mamut dostane žízeň, může to chvilku trvat.
Samozřejmě se dá prostě a jednoduše předčítat potomkovi anglicky, ale pokud nemáte bilingvní domácnost už od jeho narození, patrně u toho dlouho nevydrží. Ale abych moc nemachrovala a přiznala, jak to děláme u nás: Já jsem flink, který nic nestíhá a vyžívá se v situačním překladu, načež se modlí, aby si to příště pamatoval…
Třetí krok: Přidejte mamuta.

 

Knížka vyšla před dvěma lety v Británii a původně měla být rýmovaná. Autorka Michelle Robinson napsala text na dovolené v Novém Skotsku. Cestou z letiště v Halifaxu ji inspirovala turistická atrakce Mastodon Ridge připomínající, že v této oblasti byly nalezeny 80 000 let staré ostatky mamuta. Na jeho počest tam vedle dálnice stojí laminátový model vyhynulého chobotnatce v životní velikosti, doplněný dětským hřištěm a minigolfem.
Nakladatele rozsáhlá báseň na neotřelé téma zaujala, ale nakonec rozhodl, že bude – kvůli eventuálním překladům do jiných jazyků – vhodnější ji přepsat do prózy. „Nebylo to tak strašné, jak to zní,“ vzpomíná Michelle, která první verzi napsala během konzumace dvou vychlazených piv, „přepracování mi zabralo asi týden.“ Do zápletky ale díky tomu přibyl například strom a trampolína.
Dávejte pozor, aby se šampon nedostal mamutovi…
O obrazovou stránku se poté postarala ilustrátorka Kate Hindley. „Její ilustrace jsou jednoduše geniální,“ rozplývá se Michelle. „Neznám nikoho, kdo by dokázal nakreslit huňaté zvíře lépe. Myslím si, že kdybyste našemu mamutovi spočítali chlupy, měl by jich přesně tolik, jako ten skutečný.“ Kate umí ilustracím dodat i okouzlující vintage nádech: třeba ta tapeta v pozadí, vana na nožičkách, gramofon, jeřáb…
… DO OČÍ!!!

I když je koupání mamuta nelehkým úkolem, nebojte se, nakonec všechno dopadne dobře. A od této chvíle budete už jednou provždy vědět, co si počít, když se váš mamut někde umaže.

Závěrečná stránka. Prckova nejoblíbenější. „Zabalte se do osušky a přitulte.“
 Poté, co knížku dočtete do konce, můžete ještě dětem ze stránek Michelle Robinson vytisknout tuhle omalovánku. Užijte si to!

4 Odpovědi to “Jak vykoupat huňatého mamuta?”

 1. Úžasná kniha! 🙂 Těším se na další inspiraci!!!

 2. Krásny tip. Veľmi sa tešíme, máš našu podporu! Viki z ČSS

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino