Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Haló, haló, paní Kočko!

Doporučujeme 29.10.2018

Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Málo se ví, že tato autorská knížka slovenského výtvarníka Ľuboslava Paľa nevyšla poprvé u našich sousedů, nýbrž ve Švýcarsku, v tamním nakladatelství Bohem Press. „Při slovenském vydání pak nastala celkem humorná situace,“ líčí Ľubo Paľo. „Jelikož bylo první vydání v němčině, podílel jsem se na překladu svého vlastního textu z němčiny do slovenštiny.“ Knížka vyšla také v Itálii, Japonsku nebo Jižní Koreji. Překladatelem do češtiny je Daniel Rušar – českým čtenářům už celkem známý autor knížek Kamzíkův velký skok nebo Vlk a tma.

Ľubo Paľo vzpomíná, že Haló, haló, paní Kočko! byla jeho třetí autorská obrázková knížka v pořadí. „Podle ohlasů je ale asi nejvydařenější.“ Výtvarník použil techniku akrylové malby a maloval nejen štětci, ale i špachtlemi. Mně osobně se výsledek opravdu moc líbí. A kde vzal nápad? „Seděl přímo přede mnou na stole, byl to náš kocour,“ vysvětluje Ľubo Paľo. „Šlo tak trochu o z nouze ctnost. Měl jsem pro vydavatele připravit novou  obrázkovou knížku, ale chyběl text. Pro tento typ knihy – picture book, 32 stran, málo textu a hodně obrázků – v našem prostředí prakticky neexistují autoři. A tak jsem si příběh musel napsat sám. Ale díky našemu kocourovi se to podařilo – stačilo pozorovat, co provádí!“ 

Knížka vypráví o dvou myších bratrech, Timovi a Pimovi, kteří se vydali na procházku. Cestou ale narazili na Kočku. A přátelit se s nimi tedy rozhodně nechtěla…  Tak si Paľův kocour odbyl svou knižní premiéru. „Když o tom tak přemýšlím, máme i myši a ježka,“ glosuje výtvarník. „Ti si ale žijí svůj divoký život v zahradě a stejně jako v knížce nejsou s kocourem velcí kámoši…“  

Na Slovensku je v současnosti knížka beznadějně vyprodaná. „Stává se mi, že se na mne mailem obracejí maminky, že Haló, haló shánějí. Naštěstí teď vyšlo české vydání, takže je knížka slovenským čtenářům alespoň takto k dispozici,“ říká Ľuboslav Paľo. A prozrazuje: „Haló, haló, pani Mačka má i vánoční pokračování, které na Slovensku možná vyjde dřív.“

Wow, vánoční paní Kočka? To by bylo něco! Snad se i my v Česku dočkáme!

 

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 11 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 6 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Doporučujeme knížku

Dinosaurium