Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Haló, haló, paní Kočko!

Doporučujeme 29.10.2018

Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Málo se ví, že tato autorská knížka slovenského výtvarníka Ľuboslava Paľa nevyšla poprvé u našich sousedů, nýbrž ve Švýcarsku, v tamním nakladatelství Bohem Press. „Při slovenském vydání pak nastala celkem humorná situace,“ líčí Ľubo Paľo. „Jelikož bylo první vydání v němčině, podílel jsem se na překladu svého vlastního textu z němčiny do slovenštiny.“ Knížka vyšla také v Itálii, Japonsku nebo Jižní Koreji. Překladatelem do češtiny je Daniel Rušar – českým čtenářům už celkem známý autor knížek Kamzíkův velký skok nebo Vlk a tma.

Ľubo Paľo vzpomíná, že Haló, haló, paní Kočko! byla jeho třetí autorská obrázková knížka v pořadí. „Podle ohlasů je ale asi nejvydařenější.“ Výtvarník použil techniku akrylové malby a maloval nejen štětci, ale i špachtlemi. Mně osobně se výsledek opravdu moc líbí. A kde vzal nápad? „Seděl přímo přede mnou na stole, byl to náš kocour,“ vysvětluje Ľubo Paľo. „Šlo tak trochu o z nouze ctnost. Měl jsem pro vydavatele připravit novou  obrázkovou knížku, ale chyběl text. Pro tento typ knihy – picture book, 32 stran, málo textu a hodně obrázků – v našem prostředí prakticky neexistují autoři. A tak jsem si příběh musel napsat sám. Ale díky našemu kocourovi se to podařilo – stačilo pozorovat, co provádí!“ 

Knížka vypráví o dvou myších bratrech, Timovi a Pimovi, kteří se vydali na procházku. Cestou ale narazili na Kočku. A přátelit se s nimi tedy rozhodně nechtěla…  Tak si Paľův kocour odbyl svou knižní premiéru. „Když o tom tak přemýšlím, máme i myši a ježka,“ glosuje výtvarník. „Ti si ale žijí svůj divoký život v zahradě a stejně jako v knížce nejsou s kocourem velcí kámoši…“  

Na Slovensku je v současnosti knížka beznadějně vyprodaná. „Stává se mi, že se na mne mailem obracejí maminky, že Haló, haló shánějí. Naštěstí teď vyšlo české vydání, takže je knížka slovenským čtenářům alespoň takto k dispozici,“ říká Ľuboslav Paľo. A prozrazuje: „Haló, haló, pani Mačka má i vánoční pokračování, které na Slovensku možná vyjde dřív.“

Wow, vánoční paní Kočka? To by bylo něco! Snad se i my v Česku dočkáme!

 

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino