Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

GIVEAWAY: Tango. Knížka, která zahřeje

Doporučujeme, Giveaway 24.6.2018

Prcek měl svátek, já jsem stála uprostřed knihkupectví a váhala. Koupit Mimi a Lízu, které zná z televizního seriálu? Nebo tuhle zajímavou obrázkovou knihu o tučňácích, kterou jsem viděla poprvé v životě? Roztomilí opeřenci nakonec vyhráli. A co je nejdůležitější – vyhráli to i posléze u Prcka. Čím?

Prcek má tahle zvířátka moc rád. U jejich „bazénu“ v pražské zoo onehdy strávil snad půl hodiny. Knížka vypráví skutečný příběh dvou tučňáčích samečků ze zoo v New Yorku. Ti dva se sblížili natolik, až se z nich stal pár. Roy a Silo si dokonce postavili hnízdo a protože neměli vajíčko, zkoušeli vysedět kamínek. Pochopitelně bez úspěchu. Jejich snažení si ovšem všiml ošetřovatel a zkusil jim dát vajíčko tučňáčího páru, který měl naopak vejce dvě a nezvládli by se o obě náležitě postarat. Tak se vylíhla malá Tango…

Tango se stala prvním mládětem tučňáka uzdičkového, které mělo dva tatínky. Stejně tak, jako mnoho dětí na světě vyrůstá se dvěma maminkami nebo dvěma táty. (Osobně ráda sleduji instagramový profil one_of_the_2dads Davida Vaníčka, který se svým partnerem Michalem vychovává dvojčata Marušku a Adélku.) Tento příběh se odehrál v roce 1998 v zoo v Central Parku, knížka – v originále jako And Tango makes three – vyšla v americkém nakladatelství Simon and Schuster o sedm let později.

Jak se kniha dostala do českých knihkupectví? Všimla si jí překladatelka Markéta Navrátilová, majitelka nakladatelství Le Press. Knížky začala vydávat zhruba před deseti lety a od literatury pro dospělé se pomalu a přirozeně přesunula i k té dětské: „Když se nám s partnerkou narodil syn, došlo mi, že i on bude potřebovat knihy, v nichž budou hrdinové, kteří mají rodinu podobnou té jeho. Proto jsem se rozhodla vydat i pár dětských knih. V zahraničí vychází desítky knih o dvou maminkách nebo o dvou tatíncích už léta.“

První dětskou knihou, kterou Markéta vydala, byli v roce 2012 Jura a lama. „Je to příběh o malém Jurovi, který má dvě maminky, ale to v knize nehraje žádnou roli,“ přibližuje Markéta. „Důležitý tam je příběh nedůvěřivých ovcí, které se cítí být ohroženy přivandrovalými lamami.“ Kniha, ilustrovaná Dorou Dutkovou, byla nominována na Nejkrásnější knihu roku. A v loňském roce vyšla Tango – kniha, kterou měla Markéta doma v originále a často si ji se synem prohlížela.

„Oslovila jsem přímo autora knihy Justina Richardsona a on mě propojil s vydavatelstvím Simon and Schuster, které shodou okolností připravovalo nové vydání k desátému výročí knihy a připravovalo i další cizojazyčné varianty, takže bylo relativně snadné domluvit se na koedici,“ vzpomíná Markéta, která si stejně jako já myslí, že je důležité ukazovat dětem, že rodiny mohou vznikat různě a to, co vytváří rodinu, je láska, nikoli nutně jen biologické pouto. „Myslím, že všechny děti by měly vyrůstat s vědomím, že jestli se jednou zamilují do kluka nebo do holky, obojí je v pořádku,“ říká Markéta.

A představte si, že mi pro vás v nakladatelství Le Press věnovali výtisk, takže si zas po delší době uděláme soutěž! To bude ta nejlepší oslava konce školního roku, nemyslíte?

Jak na to? Na e-mailovou adresu lucie(zavináč)knihydetem.cz mi napište, kolik knih pro děti už v Le Press vyšlo.

A) 4                                     B) 9

Malou nápovědu najdete tady. Autor 33. správné odpovědi v pořadí ode mě dostane balíček s knížkou Tango! Soutěžit můžete až do čtvrteční půlnoci, výherce vyhlásím poslední školní den, 29. června, na naší facebookové stránce.

Přejeme vám všem s Prckem krásné prázdniny a určitě se během nich nezapomeňte zajet podívat někam na zvířátka. Prcek zoologické zahrady miluje – už viděl tu v Táboře, na Hluboké, v Praze, v Chomutově a letos v létě si nejspíš střihne Olomouc. Samozřejmě s knížkou v batohu!

 

 

4 komentáře to “GIVEAWAY: Tango. Knížka, která zahřeje”

  1. Markéta Rudolfová na 25.6.2018 @ 0:01

    Nakladatelství vydalo už 4 knihy pro děti.

  2. Iveta Melicherova na 25.6.2018 @ 4:44

    Vyšli 4knihy

  3. Krásná knížka! Ráda se zúčastním soutěže, mail jsem napsala.
    Pěkný den, Lenka

Komentář

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino