Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Dlouhá cesta. Petr Horáček poprvé exkluzivně česky!

Doporučujeme 13.11.2017

„Tak jak se ti to líbilo?“ zeptala jsem se po zaklapnutí knihy Prcka. „Dobže se mi to líbilo,“ pokýval uznale hlavičkou. Konečně je to tady. Petrovi Horáčkovi vychází knížka v češtině a Česko je první zemí na světě, kde si děti mohou Dlouhou cestu přečíst. Jestli chcete svým dětem koupit pod stromeček jen jednu knížku, neváhejte a sáhněte po téhle.

O tom, že se Horáčkova knížka o trpaslíkovi Františkovi chystá, jste se tady na blogu už před časem mohli dočíst. S napětím jsme sledovali kampaň knihkupectví Pinwheels na HITHITu a radovali se, když se podařilo s předstihem vybrat cílovou částku a bylo jasné, že to klapne. A tak se posléze z Pinwheels stalo nejen skvělé dětské knihkupectví, ale také nakladatelství. Kniha Dlouhá cesta je od minulého týdne na světě!

Petr Horáček, světoznámý autor a ilustrátor, který dlouhá léta žije v Británii, tak v těchto dnech prožívá malý splněný sen. Vyšla mu další dětská knížka v češtině a na rozdíl od těch čtyř předchozích nemá ani náznakem ošizený formát. Naopak. Je nádherná a velká. Ono když máte tak okouzlující ilustrace obsahující místy opravdu maličkého trpaslíka, ani nelze jinak. V úsporném formátu, v jakém u nás vychází třeba Papuchalk Petr, by se trpaslík ztratil.

Prcek si hlavní postavu, trpaslíka Františka, který se vydává na pěší pouť světem, okamžitě oblíbil. Nejvíc se mu líbilo sledovat, jak za sebou František na každém místě, které navštívil, nechává rozkvetlou kytičku. I když je to nehostinný les nebo poušť.

Vidíte? František vychází z temného lesa a jak ho nechává za zády, hustým tmavým porostem probleskují pestré květiny.

Dvoustrana, na níž František kráčí po Karlově mostě, se ihned stala mou nejoblíbenější. A protože Praha je Horáčkovým rodným městem, věřím, že si tuto ilustraci při práci na knize obzvlášť užil.

A nemůžu se ubránit pocitu, že celé to téma cestování po světě a návratu domů je pro Petra Horáčka hodně osobní. Do Čech několikrát do roka jezdí na prázdniny, nikdy na ně nezanevřel, i když zdejší nakladatelé se – zejména z finančních důvodů – nikdy nepředháněli, který z nich mu vydá knihu.

Málem bych zapomněla zmínit originální předsádku, která vypadá, jako by se při své pouti trpaslík František prošel i autorovi po pracovním stole. Je to originální a vskutku „horáčkovský“ nápad. Ke zpracování knihy mám vlastně jen jednu výtku – obálka v matném provedení je moc hezká, nepůsobí ani trochu lacině, jak tomu občas bývá u těch lesklých, ale bohužel, dost snadno se „ochodí“. Třikrát jsem knížku vezla v tašce a její rohy už nejsou modré, ale odřené do bíla… Počítejte tedy s tím, že na Dlouhé cestě bude nejspíš brzy trochu vidět, jak moc si ji vaše ratolesti oblíbily. Naopak matné stránky uvnitř byly skvělá volba.

A ještě dobrá zpráva na závěr! Chtěli byste se s autorem potkat? Budete mít brzy možnost! Petr Horáček totiž bude součástí programu na blížícím se festivalu mini! Radím vám dobře, rozhodně si ho nenechte ujít – ať už knížku máte doma, právě teď se chystáte ji předobjednat (tady) nebo o ní teprve uvažujete.

 

Jedna odpověď to “Dlouhá cesta. Petr Horáček poprvé exkluzivně česky!”

 1. Dita Hulova na 20.9.2018 @ 10:12

  Dobrý den,
  teprve včera jsem objevila vaše stránky. Mám tři děti a čte se u nás denně. Miluju knížky a myslím,že mé děti také. O Petrovi Horáčkovi už dávno vím, všechny české máme doma a i leporelo, ale nějak jsem nezjistila, že vyšla nová. Musím to hned napravit a koupit. Neb pan Horáček klobouk dolů:)
  A neše nejoblíbenější poklady : Prasátko Lojzík všechny tři díly, Kamil nemumí lítat, ta mě pokaždé dojímá, Ptáček a lev:) a ještě Jezevec Chrujda
  Dita

Komentář

 • Vánoční radost nejen pro chlapečky: TRAKTORY ilustrované Martinem Sodomkou!

  od na 19.11.2020 - 2 Komentáře

  Od chvíle, kdy jsem předloni v létě nastoupila do Albatrosu, jsem zhruba na každé druhé redakční poradě otravovala s tím, že potřebuju, abychom vydali něco o traktorech. Respektive Prcek potřebuje, že jo. Vlastně nevím, jestli už to se mnou nemohli vydržet, nebo se opravdu rozhodli, že taková kniha v edičním plánu nesmí chybět, ale každopádně […]

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino