Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Dlouhá cesta. Petr Horáček poprvé exkluzivně česky!

Doporučujeme 13.11.2017

„Tak jak se ti to líbilo?“ zeptala jsem se po zaklapnutí knihy Prcka. „Dobže se mi to líbilo,“ pokýval uznale hlavičkou. Konečně je to tady. Petrovi Horáčkovi vychází knížka v češtině a Česko je první zemí na světě, kde si děti mohou Dlouhou cestu přečíst. Jestli chcete svým dětem koupit pod stromeček jen jednu knížku, neváhejte a sáhněte po téhle.

O tom, že se Horáčkova knížka o trpaslíkovi Františkovi chystá, jste se tady na blogu už před časem mohli dočíst. S napětím jsme sledovali kampaň knihkupectví Pinwheels na HITHITu a radovali se, když se podařilo s předstihem vybrat cílovou částku a bylo jasné, že to klapne. A tak se posléze z Pinwheels stalo nejen skvělé dětské knihkupectví, ale také nakladatelství. Kniha Dlouhá cesta je od minulého týdne na světě!

Petr Horáček, světoznámý autor a ilustrátor, který dlouhá léta žije v Británii, tak v těchto dnech prožívá malý splněný sen. Vyšla mu další dětská knížka v češtině a na rozdíl od těch čtyř předchozích nemá ani náznakem ošizený formát. Naopak. Je nádherná a velká. Ono když máte tak okouzlující ilustrace obsahující místy opravdu maličkého trpaslíka, ani nelze jinak. V úsporném formátu, v jakém u nás vychází třeba Papuchalk Petr, by se trpaslík ztratil.

Prcek si hlavní postavu, trpaslíka Františka, který se vydává na pěší pouť světem, okamžitě oblíbil. Nejvíc se mu líbilo sledovat, jak za sebou František na každém místě, které navštívil, nechává rozkvetlou kytičku. I když je to nehostinný les nebo poušť.

Vidíte? František vychází z temného lesa a jak ho nechává za zády, hustým tmavým porostem probleskují pestré květiny.

Dvoustrana, na níž František kráčí po Karlově mostě, se ihned stala mou nejoblíbenější. A protože Praha je Horáčkovým rodným městem, věřím, že si tuto ilustraci při práci na knize obzvlášť užil.

A nemůžu se ubránit pocitu, že celé to téma cestování po světě a návratu domů je pro Petra Horáčka hodně osobní. Do Čech několikrát do roka jezdí na prázdniny, nikdy na ně nezanevřel, i když zdejší nakladatelé se – zejména z finančních důvodů – nikdy nepředháněli, který z nich mu vydá knihu.

Málem bych zapomněla zmínit originální předsádku, která vypadá, jako by se při své pouti trpaslík František prošel i autorovi po pracovním stole. Je to originální a vskutku „horáčkovský“ nápad. Ke zpracování knihy mám vlastně jen jednu výtku – obálka v matném provedení je moc hezká, nepůsobí ani trochu lacině, jak tomu občas bývá u těch lesklých, ale bohužel, dost snadno se „ochodí“. Třikrát jsem knížku vezla v tašce a její rohy už nejsou modré, ale odřené do bíla… Počítejte tedy s tím, že na Dlouhé cestě bude nejspíš brzy trochu vidět, jak moc si ji vaše ratolesti oblíbily. Naopak matné stránky uvnitř byly skvělá volba.

A ještě dobrá zpráva na závěr! Chtěli byste se s autorem potkat? Budete mít brzy možnost! Petr Horáček totiž bude součástí programu na blížícím se festivalu mini! Radím vám dobře, rozhodně si ho nenechte ujít – ať už knížku máte doma, právě teď se chystáte ji předobjednat (tady) nebo o ní teprve uvažujete.

 

Jedna odpověď to “Dlouhá cesta. Petr Horáček poprvé exkluzivně česky!”

 1. Dita Hulova na 20.9.2018 @ 10:12

  Dobrý den,
  teprve včera jsem objevila vaše stránky. Mám tři děti a čte se u nás denně. Miluju knížky a myslím,že mé děti také. O Petrovi Horáčkovi už dávno vím, všechny české máme doma a i leporelo, ale nějak jsem nezjistila, že vyšla nová. Musím to hned napravit a koupit. Neb pan Horáček klobouk dolů:)
  A neše nejoblíbenější poklady : Prasátko Lojzík všechny tři díly, Kamil nemumí lítat, ta mě pokaždé dojímá, Ptáček a lev:) a ještě Jezevec Chrujda
  Dita

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino