Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem

Doporučujeme 24.11.2016

Vánoční svátky se blíží a je čas na jednu z nejoblíbenějších knížek ilustrátorky Andrey Popprové: Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem. A protože v naší rodině máme jak Lucku, tak Jendu a Martínka, nesmí u nás tahle knížka chybět. Podívejme se na ni blíž!

cekani-na-vanoce_2Tento knižní počin nejvíc sedne těm, kteří si nechtějí o adventních zvycích jen předčítat, ale zároveň je také spolu s knížkou doma aktivně prožívat. Péct svatomartinské rohlíčky, vyrobit si lampion, psát Ježíškovi, ozdobit si adventní věnec, vykrajovat cukroví… Nic není povinné, ale pokud máte chuť, Andrea Popprová vám spolu s hlavními postavičkami poskytuje názorné návody, jak na to.

cekani-na-vanoce_in_1Čekání na Vánoce je po Tajemství permoníků druhou knížkou Andrey Popprové, dětem známé především z časopisu Sluníčko, mezi jehož kmenové ilustrátorky už dlouho patří. „Tajemství permoníků byla knížka naditá nejen povídáním, ale i různými úkoly, komiksem, obrázky,“ vzpomíná Andrea Popprová. „A jelikož to tenkrát připadalo paní redaktorce v Mladé frontě jako šikovný nápad, oslovila mne, abych zkusila napsat podobným způsobem knížku na téma Vánoc. Což byl krásný nápad a velká výzva.“

cekani-na-vanoce_in_4

Andrea přemýšlela, o čem by ta vánoční knížka měla být, a napadlo ji, že tím nejhezčím na celých vánočních svátcích je vlastně ono rozechvělé čekání: „Doba před Vánocemi je zkrátka úplně jiná než všechny ostatní v roce. Plná tajemství, barevných světýlek, různých svátků a zvyků. A tak jsem se rozhodla knížku nenapsat jen o Vánocích, ale spíš o adventu.“

cekani-na-vanoce_in_3U Popprů se každoročně vyrábí adventní věnce (zatímco já, ostuda, ho letos dělala poprvé), takže v knížce nesměl chybět názorný návod. „Scházíme se s kamarádkami i dětmi, dáme dohromady spoustu materiálu jako větvičky, drátky, ozdobičky, tavné pistole a motáme a motáme, u toho povídáme, pijeme něco dobrého na zahřátí a zkrátka si hezky užijeme večer,“ líčí Andrea.

cekani-na-vanoce_in_8

No, a sotva se doma adventní věnec stihne trošku ohřát, už za dveřmi dupe Mikuláš a řetězem řinčí čert… Prcek letos od Mikuláše dostane svůj první adventní kalendář. Andrea Popprová má tři syny, takže když se při DIY výrobě téhle adventní vychytávky docela zapotila, dokud byli malí: „Pamatuji si, že jeden rok jsem jim každému namalovala barvami na sklo andílka. Toho si přilepili na okno a pak k němu každý den večer dostávali k nalepení hvězdičku.“ Moc hezký nápad, co říkáte?

cekani-na-vanoce_in_9

cekani-na-vanoce_in_10

cekani-na-vanoce_in_18

Andrea si dala na knížce opravdu záležet – ačkoli ji nepřipravovala zrovna v ideálních tvůrčích podmínkách. „V té době byly mé děti ještě dost malé, a tak jsem k psaní a malování odbíhala často přímo z kuchyně. Jak to tak bývá, když má člověk doma tři malé kluky. Ale na druhou stranu jsme si spolu o příběhu dost povídali a bylo užitečné mít poblíž jejich kritická očka.“

cekani-na-vanoce_in_11

Svátek svaté Lucie taky nezůstal opomenut, což mi udělalo velkou radost. Každoročně ho totiž nedočkavě vyhlížím. Ne proto, že díky tomu, že jsem taky Lucie, dostanu nějaký ten dáreček, ale jsem ráda za to „Lucie noci upije“, kdy se konečně začíná stmívat o něco později a ne před čtvrtou odpolední. No, a pak už se nezadržitelně blíží Štědrý den…

cekani-na-vanoce_in_13

cekani-na-vanoce_in_14

cekani-na-vanoce_in_15

cekani-na-vanoce_in_16

cekani-na-vanoce_in_17

A jestli ještě nemáte doma žádný pěkný papírový betlém nebo ozdoby na stromeček, i ty si můžete z knížky vystřihnout a slepit! No řekněte sami, není tohle dokonalý adventní průvodce? O jeho oblibě svědčí i to, že je momentálně dost obtížně k dostání. Ale zkuste se zeptat u svého oblíbeného knihkupce, někteří by ještě mohli mít pár výtisků v regálech.

Krásný advent všem!

 

 

3 Odpovědi to “Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem”

 1. Jarmila Truhlíková na 28.11.2016 @ 14:36

  I já se připojuji s kladným a nadšeným hodnocením knížky Andrei Popprové-Čekání na vánoce.Báječný návod,jak s dětmi prožít adventní dobu.Vřele doporučuji tuto knížku,kde citlivá ruka umělkyně propojila tradiční zvyky s půvabnými ilustracemi. J. Truhlíková

 2. Jarmila Truhlíková na 1.12.2016 @ 17:57

  Máme všechny knížky zmíněné umělkyně,jsme nadšeni jejími nápady,které její kozelné postavičky zažívají.Knížky jsou bohatě doprovozeny půvabnými,a pro děti srozumitelnými ilustracemi což se o mnoha dětských knížkách říci nedá J.Truhlíková

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino