Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Bojí se vaše dítě tmy? Přečtěte si s ním tohle!

Doporučujeme 4.8.2016

„Nechoď do sklepa, je tam bubák!“ vykládají s oblibou mnohé babičky zvídavým batolatům ve snaze předejít držkopádu ze špatně osvětlených strmých schodů. Ale večer by zas pro změnu potřebovaly, aby dítě usnulo samo v setmělém pokojíčku – jenže ono se, světe div se, tmy bojí. Ano, výchovné metody našeho dětství pořád ještě přežívají. Pokud byly nedopatřením aplikovány i na vaše dítě, můžete si při nápravě škod vzít na pomoc knížku. 

nebojim-se-tmy

Úvodem bych ale měla přiznat, že v praxi jsem novinku Nebojím se tmy nemohla plně otestovat: Prcek strach ze tmy nezná. Naopak ji docela vyhledává – třeba aby si mohl promítat kouzelnou baterkou na zeď zvířátka nebo pohádky. Dokonce už se stalo, že seděl potichoučku asi deset minut v temné koupelně, aby mohl vybafnout na babičku, až si půjde umýt ruce. Osobně se domnívám, že to je právě tím, že jsem to strašení bubákem prarodičům hned od začátku zatrhla a tmu Prckovi prezentujeme nikoli jako něco děsivého, ale spíš tajemného a vzrušujícího. Nezneužíváme tmu jako zbraň, kterou si někteří vypomáhají, když potřebují, aby je dítě poslechlo.

nebojim-se-tmy_back

Pozoruhodná knížka Nebojím se tmy vyšla minulý měsíc v Albatrosu. Hlavním hrdinou je chlapec jménem Tomík, který provází malého čtenáře různými místy v nočním domě i jeho okolí. „Nápad se mi v hlavě zrodil, když jsem si v jednom izraelském knihkupectví prohlížela dětské knihy,“ vzpomíná autorka Nebojím se tmy Helena Haraštová. Jde o její prvotinu. „Tím, že jsem nerozuměla jazyku a téměř neznala písmo, jsem se soustředila na vizuální stránku a díky tomu mě zaujala černobílá knížka o nějakém zvířátku ztraceném ve tmě. Napadlo mě, že strach ze tmy je pro děti velké téma, protože jejich bohatá fantazie jim do temnoty vkládá nejrůznější strašidla – a to je přece skvělý námět, ne?“

nebojim-se-tmy_in_1e

Spolu s ilustrátorem Jakubem Cenklem pak Haraštová několik měsíců řešila obsah i formu ilustrací. „Nejenže naplnily moje představy, dokonce je předčily,“ raduje se autorka. Cenkl se musel při ilustrování vypořádat s jakýmisi „roletkami“, které po použití táhla na pravé straně stránky odhalí, co ve skutečnosti tma ukrývá. A že to není vůbec nic, čeho by se člověk měl bát. Prcek si tenhle prvek v knížce opravdu užívá, pořád dokola „rozsvěcí“ a ukazuje každému, kdo jde zrovna kolem, že v garáži nestojí strašidlo, ale tatínek.

nebojim-se-tmy_in_1b

nebojim-se-tmy_in_1c

„Jako asi každé dítě jsem se tmy bál. Pamatuji doby, kdy mě před spaním musel bratr držet za ruku, abych vůbec usnul. Škoda, že jsem v té době neměl knihu Nebojím se tmy,“ vzpomíná Jakub Cenkl, který se ještě nedávno živil jen jako grafik a o ilustrování knih jen snil. Brněnské nakladatelství B4U Publishing, spadající pod Albatros Media, mu dalo možnost ukázat, co umí. Dobře udělalo! A protože se Nebojím se tmy tak povedlo, nezůstalo jen u něj: „Zrovna nedávno jsem domaloval další dvě dětské knihy, které vznikly opět v režii B4U Publishing. Zatím ještě nejsou k dostání v obchodech, ale můžete se na ně alespoň podívat na webu nakladatelství.“

nebojim-se-tmy_in_5a

 

nebojim-se-tmy_in_5b

Nakladatelství B4U se primárně orientuje na zahraniční trh, takže Nebojím se tmy neboli I´m Not Afraid of the Dark představilo ještě před vydáním v češtině na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Knížka vzbudila takový zájem, že, jak prozradila na svém blogu redaktorka B4U Petra, ji koupilo už deset nakladatelů z celého světa. Wow!

Nebojím se tmy je určeno pro děti od 3 let. Máte-li ale o něco staršího šmoulu, který se po setmění třese strachy, zkuste mu sehnat následující záležitost. Jmenuje se podobně: Už se nebojím tmy. Vyšla před deseti lety a jejím autorem je ilustrátor Vojtěch Jurík známý pod pseudonymem Vhrsti (Prcek miluje jeho večerníček Bílá paní na hlídání, který, mimochodem, bude mít brzy nové díly!). Byla to jeho první autorská kniha a myslím, že se povedla.

uz-se-nebojim-tmy
Malý Štěpán v knížce vašemu čtenáři vysvětlí, že se taky moc bál tmy. Do doby, než jednou v noci se spolu se svým medvídkem vydal hledat odpověď na otázku, proč ho v noci děsí všichni ti kostlivci a upíři. Dostal se až do království samotné tmy a moc zajímavě si s ní popovídal.
uz-se-nebojim-tmy_in_1
uz-se-nebojim-tmy_in_7
Knížka vyšla v nakladatelství Mladá fronta a v tuto chvíli je beznadějně vyprodaná. Pokud se vám ji nepovede sehnat z druhé ruky, máte ještě poslední možnost koupit ji jako součást celé autorské knižní trilogie na Fleru.
vlk-a-tma
A víte, co na začátek září chystají v nakladatelství Paseka? Dětskou knížku Vlk a tma! Autorem textu je Daniel Rušar, slovenský lektor osobnostního rozvoje. Ten dětem prostřednictvím příběhu o vlkovi, jenž se bál v noci lovit, pomáhá osvojit si techniky, díky kterým se mohou strachu ze tmy samy postavit a zbavit. Dvaatřicetistránkovou knížku dynamicky proilustrovala Lea Točeková a je určena už dětem od tří let.
Bojí se vaše děti tmy? A myslíte si, že by jim některá z uvedených knížek mohla pomoci? Jaká vás nejvíc zaujala?

 

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino