Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Animalium. Račte vstoupit do muzea!

Doporučujeme 27.8.2017

Dlouho a netrpělivě očekávaná výpravná publikace Animalium konečně dorazila do českých knihkupectví. A už při letmém prohlédnutí nenechá nikoho na pochybách, že se pravděpodobně v mnoha rodinách stane stěžejním kouskem domácí knihovny. 

Když jsem byla malá, měli jsme doma na polici tlustou knihu, kterou jsem si prohlížela pořád dokola. Jmenovala se Přírodou krok za krokem a byla v ní vyobrazena snad všechna zvířata, na která mohl člověk v našich luzích a hájích narazit. Ke každému byl stručný text, takže zatímco ve třech letech jsem hltala obrázky, o dva roky později už jsem si o každém ze zvířat přečetla i pár zajímavostí. A myslím, že přesně takhle bude fungovat velkoformátové „knižní muzeum“ Animalium.

Čtyřletí budou obdivovat půvabné kresby roztodivné fauny, aby se ke knize o pár let později vrátili a přečetli si, že „Rejnoci se při lovu schovávají na dně moře a čekají, až se jim připlete do cesty nějaká malá ryba, měkkýš nebo korýš a oni na něj budou moct zaútočit.

Knihu vydal Albatros. „Úplně poprvé jsem zatím nehotové Animalium viděl na veletrhu ve Frankfurtu na podzim 2015. Pak ještě nějaký čas trvalo, než byla kniha připravená. Vyráběla se v soutisku s jinými zahraničními nakladateli, takže její česká verze vznikala vlastně už loni v létě,“ vzpomíná šéfredaktor nakladatelství Petr Eliáš, který si podle svých slov nejvíc oblíbil celostranovou ilustraci dvou tučňáků. Dokonce si ji v návalu nadšení vytáhl z korektur a nalepil na zeď kanceláře, kde visí dodnes.

Jen tak mimochodem, kdybyste chtěli své vlastní tučňáky, nebo jinou ilustraci z knihy, netrhejte stránky, nýbrž zkuste zabrousit do e-shopu londýnské výtvarnice Katie Scott. Tučňáky můžete mít za 75 liber ve formátu A2 a vlastnoručně podepsané.

„Jako u všech překladových naučných titulů tu bylo nejnáročnější vyrovnat se s neexistencí názvosloví u druhů, které se v našich končinách běžně nevyskytují. Pro některé živočichy angličtina pojmenování má, kdežto v české taxonomii chybí,“ vysvětluje Petr Eliáš. A tím se zároveň dostáváme k tomu, že v Animaliu najdete jen pramálo druhů zvířat, vyskytujících se na našem území. Prcek s dědou kupříkladu v galerii ryb marně hledali kapra, zatímco rejnoků je v knize hned pět. O každém z nich se dočtete, jak je veliký, a k tomu něco, čím se liší od ostatních, čím je zajímavý. Některým zvířatům, jako třeba zmíněným tučňákům (nebo žábám, které vidíte níže), je věnována celá dvoustrana.

Na konci každé galerie (Bezobratlí, Ryby, Obojživelníci, Plazi, Ptáci a Savci) najdete biotop – tedy zvířata zasazená do typického prostředí, v němž žijí. Tyhle stránky jsem si oblíbila asi nejvíc. Samozřejmě na nich nechybí štítky k expozici. Je to tak: Animalium nemá kapitoly, ale jako správné muzeum je členěno do galerií a místo popisků má štítky. A všimli jste si toho motivu vstupenky s kontrolním útržkem na titulní straně? Ten mě dostal!

V závěru prohlídky se pak dostanete do Knihovny neboli rejstříku, kde si můžete vyhledat každého tvora v knize jak pod českým, tak pod jeho latinským pojmenováním.

Možná jste v některém zahraničním knihkupectví narazili na další „knižní muzeum“, na Botanicum plné rostlin. Vyjde v dohledné době i ono v češtině? „Teď už můžu (tuze rád) říct, že ano,“ poodhaluje Petr Eliáš. „Termín je zatím bohužel ve hvězdách. Animalium jsme vlastně měli na skladě už na začátku jara, ale čekali jsme na vhodnou příležitost. Botanicum by mohlo vyjít už na jaře, ale slibovat to nechci, je možné, že ho obchod zase nechá na začátek školního roku…“

Ano, Animalium je na světě už od jara. I to je zřejmě ten důvod, že ačkoli oficiálně vychází až zítra, v mnohých knihkupectvích (třeba u Dobrovského v pražském Edenu) se dalo koupit už minulý týden. No, ale já to chápu – vydržte takový skvost nechat vzadu ve skladu!

4 Odpovědi to “Animalium. Račte vstoupit do muzea!”

 1. Tak tuto knihu si nenecháme ujít, stejně tak jako Botanicum 🙂

 2. Hezké, pamatuji si, jak jsme měli doma knihu, resp. lexikon strašidel .. to bylo něco 🙂

 3. Jméno na 3.3.2019 @ 23:03

  PlazY? To snad dítěti ani kupovat nechci. Mrzí mě, že to není zmíněno.

  Jistě, je plno hrubek a překlepů ve spoustě knih, ale plazY jako název?

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino