Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Animal Opposites aneb Petr Horáček zas jednou válí

Doporučujeme 13.4.2016

Toho dne, kdy Prcek dostal Animal Opposites, si je s ním museli prohlédnout všichni. A když říkám všichni, myslím tím všichni. Po mně převzala štafetu babička, pak děda, naše hlídačka a když druhý den ráno dorazil muž z práce, i on musel žasnout nad vysokánskou žirafou a zahrát úlek před lvem, který vyskočil ze stránky a Prckovými ústy zařval: „Uáááá!“

animal-opposites

Je mi jasné, že to tu pomalu začíná vypadat jako Horáčkova fanpage, jenže tuhle knihu si Prcek oblíbil natolik, že už jsme dokonce museli gepardovi slepit ocas. „Mě vždycky moc těší, když vidím ty knížky úplně dotrhané,“ usmívá se autor Petr Horáček, o jehož díle už jsem několikrát psala. „Jednou jsem musel na autogramiádě někomu přímo do knihy dokreslit nového páva, protože prostě chyběl.“ U našeho geparda to zatím spravil kousek průhledné izolepy, ale jak pozoruji ten provoz, jakému je u nás v poslední době Animal Opposites vystaveno, tak dost možná budeme taky časem potřebovat repasování.

animal-opposites_rabbit

animal-opposites_lion

Nejde o první pop-up knížku Petra Horáčka, předcházela jí totiž publikace Animal Counting, která vyšla v roce 2012 a v níž figurují obrázky zvířat a trojrozměrné číslice. Po jejím úspěchu přišel Horáčkův nakladatel s nápadem vytvořit něco podobného. Tak se o rok později zrodili Animal Opposites.

Vlastně je to úplně prosté: Ukázat si protiklady na zástupcích zvířecí říše. Ale to provedení! Horáček s pečlivostí sobě vlastní tak dlouho vymýšlel a skicoval (jak můžete vidět například tady), až poskládal proti sobě vždy dvě zvířata, která se dokonale doplňují. Bílá husa, barevný páv…

animal-opposites_goose

animal-opposites_peacock

Pomalý šnek, rychlý gepard. „Zvířat je sice spousta, ale takových, která jsou zajímavá a zároveň malým dětem známá, už je méně,“ podotýká autor.

animal-opposites_slow

animal-opposites_fast

„Nejobtížněji se mi vždycky kreslí kočky – proto mi tady dal asi nejvíc zabrat lev a taky gepard,“ vzpomíná Petr Horáček. Vytvářet obrázky do pop-up book je navíc poměrně náročné. „Je těžké udržet to živé a neutahat to. Když třeba kreslím kytku, tak jedu voskem, pak přes to pastelkou a vlastně nemá pevnou hranu. Jenže v rozkládací knížce je třeba ty objekty vystřihnout. A do toho kreslím zvlášť hřívu, zvlášť lví tlamu, hlavu bez té tlamy…“ Zkrátka je třeba zvířata podle rad specialisty z nakladatelství rozkreslit tak, aby se pak dala zase složit a fungovala jako celek. Myslím, že není pochyb o tom, že v tomto případě je výsledek velmi působivý.

animal_opposites_back_detail

Pohledem do hlubin BookDepository jsem zjistila, že Animal Opposites (na rozdíl od Animal Counting) pořád ještě mají. Koupit se dají i v českém e-shopu Angličtina-hry.cz, který mi poradil sám autor. Paní Jitka Netušilová, jež obchod provozuje, komunikuje přímo s Horáčkovým nakladatelstvím Walker Books. Které, mimochodem, natočilo tohle názorné video.

Jsem si jistá, že tahle knížka nadchne každého malého zoologa. Budu ráda, když mi napíšete svou zkušenost.

 

3 Odpovědi to “Animal Opposites aneb Petr Horáček zas jednou válí”

 1. Anička na 13.4.2016 @ 23:43

  To se nedivím, že to tu pomalu vypadá jak Horáčkova fanpage – co kniha, to skvost :-). Jen škoda, že tuhle zatím ještě nikdo nevydal v ČR :-)…

  • Lenka na 14.4.2016 @ 8:36

   Tak zrovna v tomhle případě to tolik nevadí, tady člověku ten český text nijak zvlášť nechybí, ale souhlasím s tím, že Horáčka tu v porovnání s tím, co mají v Anglii, vychází strašně málo… Škoda!

 2. Lucie na 15.4.2016 @ 8:43

  Podepisuji, Lenko!

Komentář

 • LISTUJEME: Víš, co má v plínce myš?

  od na 15.6.2016 - 12 Komentáře

  Prcek z plen nespěchal. Já byla taky v klidu. Jenže pak ho přijali do školky. V našem společném životě se tak loni na jaře objevil první deadline a já jsem zareagovala tak, jak mívám v podobných situacích ve zvyku. Nakoupila jsem odbornou literaturu. Včetně téhle publikace. Co si o ní myslím?

 • Pop-up leporela, která budou vaše děti milovat

  od na 4.9.2016 - 6 Komentáře

  Prostorová leporela Rudolfa Lukeše plná zvířátek vznikla před dlouhými desetiletími. U nás ovšem letos vychází úplně poprvé. Proč? Protože jejich autor kdysi roztrhal přihlášku do KSČ. Ale teď jsou tady. A jsou nádherná.

 • Ema Naopak. Nikdy nezapomeneme! <3

  od na 1.3.2016 - 8 Komentáře

  Tahle knížka byla jako zjevení. Poté, co u nás v polovině osmdesátých let vyšla, získala si srdce snad všech malých čtenářů. Jednoduchá, vtipná, chytrá. Prostě Ema. Co je na ní tak neobyčejného? 

 • Říkanky celé bílé. Památka na Josefa Křešničku

  od na 24.3.2015 - 7 Komentáře

  Zima oficiálně skončila a ani letos jsme si sněhu moc neužili. Ale aby se neřeklo, že jsem nevděčná, na rozloučenou s ní vám ukážu jedno nádherné zimní leporelo. A především jeho autora. Josef Křešnička, v té době noční hlídač v JZD, psal pro děti rád. Hodně. A krásně.

 • Vánoční punč 2016. Ochutnejte a vyhrajte si kopu knížek pod stromeček!

  od na 1.12.2016 - 38 Komentáře

  Po roce je tu zas! Prosinec a s ním náš Vánoční punč. Adventní soutěž o ty nejkrásnější knížky, která se už loni setkala s velikým ohlasem. Jenže letos jsme se nějak víc rozjeli, a tak toho pro vás máme opravdu plný kotel. Chtěli byste vyhrát skvělé Mapy, Hravouku nebo Horáčkovu The Greedy Goat? Zkuste štěstí!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Ahoj hrdino