Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Dědeček a sedm loupežníků. Velký poklad pro malé houbaře

Vintage 21.9.2015

Leporelo, které vám dnes chci ukázat, mne okouzlilo v knihovně už před mnoha měsíci. Vyšlo jen jednou jedinkrát. Před 45 lety. Od té doby ticho po pěšině. Taková škoda! A když je teď ta houbová sezóna…

dedecek-a-sedm-loupezniku

Autoři tohoto počinu jsou vskutku prvoligoví: Ilustrace vytvořil Karel Franta, držitel vyznamenání OSN Grand Prix Unicef, a verše pocházejí z pera Jiřího Havla, výjimečného autora dětských knih, který loni oslavil 90. narozeniny a stále ještě tvoří. Tento tandem společně vytvořil mimo jiné proslulou dětskou trilogii Veselé noty, Malovaný svět a Než zazvoní potřetí. Nad leporelem se ovšem sešli jen jednou – jejich Dědečka a sedm loupežníků vydala v roce 1970 Mladá fronta. Poprvé a naposledy.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_stempl

„Nedaleko kráká vrána,

brzy jelen zatroubí…

Dědeček jde časně zrána

s kočkou Mindou na houby.“

Tohle leporelo je opravdu povedené. Moc se mi líbí pohádkový příběh i jeho ztvárnění. Karel Franta mimo jiné dokázal dodat loupežníkům tajuplné a trochu temné vzezření těch, co žijí v hloubi lesa. I když možná ještě víc mi připomínají Calverovy bandity ze Sedmi statečných… (Jestli vás tento výtvarník zaujal, doporučuji – zejména pro ty starší – Frantovu nádhernou Knihu komiksů, obsahující i legendárního Malého Vinnetoua.)

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_3

A autor textu, Jiří Havel? Můj oblíbenec, se kterým jste si mohli před několika měsíci na blogu přečíst rozhovor. V leporelu Dědeček a sedm loupežníků nádhernými verši vypráví pohádku o tom, kterak dřímajícího dědečka v lese oberou o brýle, fajfku i nožík lesní houboví skřítci. Děda si je pak splete s houbami a odnese je domů, aby si na nich pochutnal. Sedmero provinilců zachrání kočka Minda. A zvládne přitom zařídit i vrácení uloupených věcí jejich majiteli.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_4

„Jako rodák z Jizerských hor jsem se s houbami setkával od dětství, kdy byly lesy ještě zdravé, husté, plné lesních plodů a romantiky. Při psaní jsem podvědomě myslel na svého tatínka, dobrého znalce hub, který s námi podnikal výpravy do okolních lesů vždy ještě za tmy. K leporelu Dědeček a sedm loupežníků mám zvláštní vztah, protože se na jeho vzniku podílel svými nápady ilustrátor Karel Franta,“ vysvětlil exkluzivně pro Dětská leporela.cz Jiří Havel.

dedecek-a-sedm-loupezniku_in_9

Tohle leporelo sháním od chvíle, co jsem se jím donekonečna kochala v knihovně v Mikulandské. Zatím jsem ho v žádném antikvariátu neulovila. Jestli vám někomu leží Dědeček a sedm loupežníků nevyužití doma, napište mi!

 

 

  

4 komentáře to “Dědeček a sedm loupežníků. Velký poklad pro malé houbaře”

 1. Jiří Bäuchel na 25.10.2015 @ 15:50

  Děkuji Vám za tip na lepolero „“Dědeček a sedm loupežníků“.Leporelo jsem, i když to nebylo zrovna jednoduché sehnal v relativně dobrém stavu.
  Zároveň jsem zakoupil i leporelo: Co si houby povídají v háji od autorů : Jiří Havel, Bohumil Vančura, rovněž mohu doporučit.
  Za jakýkoli další tip na „houbové“ leporelo budu rád.
  Děkuji

  • Daniela Parkanova na 13.11.2017 @ 22:08

   Dobrý den,
   snažím se sehnat knihu Co si povídají houby v háji, ale zatím marně. Nemáte, prosím, nějaký tip kde ji koupit?
   Děkuji

 2. Pavlina P na 11.11.2015 @ 0:43

  Dobry den,

  Nevim, zda se jedna o aktualni nabidku ani v jakem stavu leporelunje, ale nasla jsem ho tady:

  http://eshop.mlha.gr/mlha/eshop/1-1-Detske-knihy/0/5/6155-Dedecek-a-sedm-loupezniku-Jiri-Havel

  Dle Vaseho popisu se nam moc libi, ale pro Vas je to vetsi srdcovka, tak davame moznost koupe Vam

  S pozdravem

  Pavlina p

  • Dobrý den, Pavlíno,
   moc děkuju! Ale vypadá to dost zničené, tak počkám na další šanci 🙂
   Každopádně díky, že jste si vzpomněla!

Komentář

 • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

  od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

  Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

 • Haló, haló, paní Kočko!

  od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

  Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium