Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Fousek z veverčí rodiny

Vintage 4.11.2015

Dovolte, abych vám představila Fouska. Fousek je u nás doma teprve pár týdnů – vykoukl na mne z regálu antikvariátu a už jsem ho nedala. Tohle leporelo je totiž pro podzimní dny, kdy se s Prckem cestou ze školky s požitkem brouzdáme haldami šustícího barevného listí, jako stvořené! 

fousek-z-veverci-rodiny

Podzim mám ráda. Kolem školky se válí pestré závěje javorových listů. Jejich vůně mi připomíná dětství a chvíle, kdy mě přesně do téhle školky vodili naši.

Leporelo o zrzavém veverčákovi, který sbíral zásoby na zimu po svém, nakreslil jeden ze špičkových českých ilustrátorů – Karel Franta. Často pracoval v tandemu s Jiřím Havlem a už jsem o něm psala v souvislosti s jejich leporelem Dědeček a sedm loupežníků, tady. Ty obrázky jsou vážně nádherné. Dýchají paletou podzimních barev.

fousek-z-veverci-rodiny_in

Veverčák Fousek na ostatní veverky působí dojmem, jako by si z nadcházejícího zimního období vůbec nic nedělal. Neplní spíž oříšky, žaludy ani houbami. Jen tak lelkuje… Později, uprostřed mrazivých bílých závějí se ale ukáže, že Fousek přece jen na podzim něco do zásoby sbíral: Sluneční paprsky, teplá slova a barvy. Aby jimi mohl potěšit ostatní.

fousek-z-veverci-rodiny_in_2

„Pročpak nepracuješ, Fousku?“ ptaly se veverky. „Vždyť já pracuju,“ řekl Fousek. „Sbírám sluníčko. Žima bude studená a tmavá. Budeme ho potřebovat.“

Autorkou textu je Naďa Klevisová. Novinářka, která v současnosti působí v kulturní redakci Hospodářských novin. Šlo o její první a jediné leporelo – jinak se věnovala především překladům.

fousek-z-veverci-rodiny_in_3

„Knížka vznikla vlastně náhodou,“ vzpomíná Naďa Klevisová. „Jednou se na mě obrátili z nakladatelství Panorama s nápadem, ať jim zkusím něco nabídnout. Věděli totiž, že mě dětská literatura zajímá, působila jsem jako externí lektorka Albatrosu.“

Autorka měla tehdy doma malou dcerku, které před spaním pravidelně vymýšlela a vyprávěla nekonečné seriály pohádek. A tak jí nedělalo problém vymyslet příběh o veverkách.

fousek-z-veverci-rodiny_in_4

„Fousek je o poezii a o tom, k čemu je v životě umění. A umělci,“ vysvětluje Naďa Klevisová. V době, kdy leporelo vzniklo, bydlela s rodinou ve stejném domě jako Jiří Žáček. „Dcera Michaela, která je dnes spisovatelkou, měla dětský pokoj přímo nad jeho pracovnou. Díky němu jsme se potkávali s básníky, kupovali poezii a brali ji jako součást každodenního života. Vzpomínám si, jak dcera jednou, asi v osmi letech, přišla domů z návštěvy u spolužačky a říkala s údivem: ,Víš, že jsou lidi, co vůbec nic nepíšou?´“

A co vy? Nasbírali jste si během uplynulého víkendu dost sluníčka do zásoby? Nebude, nebude!

  

Komentář

 • Je to tady: Vánoční punč. Už potřetí!

  od na 3.12.2017 - 52 Komentáře

  Již se nám z toho stala taková pěkná tradice. Každoročně v prosinci si díky naší spolupráci, která nezná hranic, můžete na blozích Knihy dětem, Malý Pampúch a Čítajme si spolu vyhrát hromady knih pod stromeček! A ani letošní rok nebude výjimkou. Mrkněte se, co a jak můžete získat právě tady a teď!

 • LISTUJEME: Jakub a Jáchym. Interaktivní zázrak z minulého století

  od na 3.10.2017 - 3 Komentáře

  Jakuba a Jáchyma jsem neznala. Až se jednou má kamarádka zmínila o tom, že je jako malá měla v oblibě. Zkusila jsem je koupit Prckovi a byla to trefa do černého. Od té chvíle čteme Jakuba a Jáchyma pravidelně a myslím, že se nám nikdy neomrzí.

 • Dlouhá cesta. Petr Horáček poprvé exkluzivně česky!

  od na 13.11.2017 - 0 Komentáře

  „Tak jak se ti to líbilo?“ zeptala jsem se po zaklapnutí knihy Prcka. „Dobže se mi to líbilo,“ pokýval uznale hlavičkou. Konečně je to tady. Petrovi Horáčkovi vychází knížka v češtině a Česko je první zemí na světě, kde si děti mohou Dlouhou cestu přečíst. Jestli chcete svým dětem koupit pod stromeček jen jednu knížku, […]

 • Zubr si hledá hnízdo. Skutečný podzimní poklad

  od na 27.10.2017 - 2 Komentáře

  Zubr je náš nejmilejší úlovek z letošního Tabooku. Je to ideální knížka pro podzimní předčítání. Věděli jste například, kdo jsou to tukoni a co je jejich posláním? Zubra jsme zhltli hned první večer a moc se pobavili. Takže jsem neodolala pokušení kontaktovat autorku a vyptat se jí na podrobnosti.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme pod stromeček

Dlouhá cesta