Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Popelářka Berta konečně tam, kam dávno patřila. V Levných knihách

Recenze 16.2.2015

Už si přesně nevzpomínám, jak se u nás doma ocitlo leporelo Popelářka Berta. Domnívám se, že to mohl být následek nějakého mého nájezdu na knižní e-shop. Můj myšlenkový pochod tehdy zřejmě vypadal nějak takhle: „Jé, leporelo ze Slovartu! To bude určitě parádní. A ještě k tomu o popelářích. Beru!“ Jenže…

 

vesela-auticka-popelarka-berta

Možná mě mělo varovat už to, že se někdo nerozpakuje nazvat edici Veselá autíčka, ačkoli obsahuje i parník a vrtulník, ale co už. Slovart je přece to skvělé nakladatelství, které vydává hodnotné publikace o umění… Když Popelářka Berta dorazila, přišlo rozčarování.

popelarka-berta_in_zoom

Copak obrázky. O ty teď nejde. Jde o to, že takhle jsem rýmovala ve čtvrté třídě. Ne. Takhle blbě jsem nerýmovala ani ve čtvrté třídě!

„Uklidit před školu ještě pospíchá, až odpadky se téměř zalyká.“

To jako vážně? Autorkou textu je Zuzana Pavlová, redaktorka nakladatelství Slovart. Překladatelka z angličtiny. Nevím, jakou úroveň její překlady jinak mají. Ani netuším, jak vypadal polský originál Urszuly Kozlowske, ale troufám si tvrdit, že horší to být nemohlo.

Důkazem budiž naše babička, za normálních okolností zcela postrádající jazykový cit. Krátce poté, co jí prcek přinesl tohle leporelo k předčítání, se zarazila a prohlásila: „To je divný!“

vrtulnik-matej_in

Minulý týden jsem na Popelářku Bertu a další leporela z její edice narazila v Levných knihách. Neodolala jsem a podívala se do těch ostatních. A hádala jsem správně: „divný“ jsou všechny.

„Na vlnách se vznáší lehce, závidí i plachetnice.“

Tahle leporela jsou zkrátka zoufale podprůměrná. Kdyby je vydal Schwager And Steinlein Verlag (nakladatelství, jež má na svědomí veskrze příšerná leporela z Lidlu), nevěnovala bych jim pozornost. Ale Slovart! Poslední jistoty rodiče ztraceného v haldách knižního braku se definitivně bortí.

parnik-stepan_in

Copak se v tom Slovartu zbláznili? Editor Jan Pavel příliš sdílný nebyl. „Pokud se dobře pamatuji, byla to zakázka. Slovart je vydavatelem, ale celý náklad si objednala a zaplatila Euromedia,“ odepsal mi. (Dotazy týkající se Zuzany Pavlové nechal bez odpovědi.) Euromedia. Jedno nakladatelství si objedná výrobu leporela u jiného? Možná právě kvůli jeho značce. Pokud tomu tak bylo, taktika tak úplně nevyšla – ačkoli Levné knihy, které teď skladové zásoby Veselých autíček vyprodávají, patří také k Euromedia.

Proč tenhle článek píšu? Protože si myslím, že byste měli vědět, že za Veselá autíčka je i těch 29 korun hodně. Nemluvě o tom, že v některých knihkupectvích se část nákladu ještě pořád povaluje s cenovkou 49 Kč. To si radši kupte čokoládu. Ta vám nebude zbytečně zabírat místo v knihovničce.

9 komentářů to “Popelářka Berta konečně tam, kam dávno patřila. V Levných knihách”

 1. fakt hrůza. Ale zarazilo mě: "příšerná leporela z Lidlu" – my máme dobrou zkušenost. Všechno od Anne Suess děti milují a taky všechny díly Moje pestrá knížka o … Pak už máme odtamtud jen Malé koťátko / Bob Bampton – obrázky se nám líbí a text si vymýšlíme vlastní.
  A díky za tento blog, objevila jsem ho před týdnem a celý přečetla.

  • 🙂 Anne Suess je fajn, ale dlužno dodat, že na ní nakladatel nemá až tak co zkazit, neboť bývá hledací a bez textu. Ovšem cokoli, co přebásnili Sobkuljak s Šindelkou, mi způsobuje osypky. Nám se domů jakýmsi nedopatřením dostalo například tohle a opravdu to nedávám http://www.levneknihy.cz/moje-nejoblibenejsi-plysova-zviratka/d-131805/
   Moje pestrá knížka o…? Neznám, díky za tip, mrknu na ni při nejbližší příležitosti, v e-shopu toho člověk moc nepozná 🙂

 2. Kukátko na 21.2.2015 @ 10:00

  Hezký, zajímavý blog :).
  Leporelo se mi nelíbí. Obrázky jsou ošklivé, rýmovačky blbé. Já nevím, jestli je to tím, že jsem vyrostl na poděděných leporelech, které ilustrovala Helena Zmatlíková a Zdeněk Miler, případně Josef Lady a ty mi přijdou skutečně hezké, zatímco ty dnešní mi přijdou opravdu hnusné. Fakt všechny ale do kterých jsem nahlídl, což budou desítky. Asi mám nějaké postižení.

 3. najhorsie je, ked vam take niekto daruje. mam tych leporel z lidlu doma asi desat, lebo "mala ma rada knizky"… vyhodene peniaze.

  • ano, já už jsem několikrát uvažovala, že tyhle kousky nabídnu do nemocnice na dětské oddělení nebo podobně… někdy jsou totiž úplně jako nové, jak je nečteme 🙂
   btw. váš blog je super!

  • mne je to blbe aj niekomu darovat.
   a dakujem! od profika je to uz riadna pochvala =)

 4. Jan Pavel na 15.10.2015 @ 19:35

  Skoda jen, ze jsou v clanku polopravdy a citace z emailu vytrzene z kontextu. A ty extaticke vykriky… I tak diky za nazory. Jan Pavel

  • Dobrý den,
   pohledem do mailboxu zjišťuji, že jste na můj e-mail s otázkami, jakož i na následující dva, odpověděl vždy dvěma větami. To by možná mohla být příčina nějaké, z vašeho pohledu,“polopravdy“. Vytrhnout z kontextu se z toho ovšem dle mého názoru při nejlepší vůli nedalo nic.

   „Dobry den, pokud se dobre pamatuji, byla to zakazka, takze nemam vůbec poneti, jak se leporela prodavala. Uz delsi dobu vydavame i knihy pro nejmensi deti.“
   „Znamena to, ze se cely naklad vyrabel pro jineho nakladatele. V tomto pripade to byla, tusim, Euromedia.“
   „Ano, je tam Slovart, jsme tedy vydavatelem, ale cely naklad si objednala a zaplatila Euromedia. Proc Vas to tak podrobne zajima, jestli muzu byt smely?“

   Vykřikovat si s dovolením budu, co uznám za vhodné. Přesto díky za komentář.

Komentář

 • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

  od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

  Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

 • Haló, haló, paní Kočko!

  od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

  Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium