Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Nakreslím si dům

Recenze, Vintage 11.5.2015

Tuhle záležitost máme doma hodně rádi. V době, kdy jsme ještě používali přebalovací pult, jsem na něm shodou okolností měla právě tohle leporelo připravené v pohotovosti. To aby se dítě zrovna v tom nejnevhodnějším okamžiku nezačalo nudit a zdrhat. A zatímco jsem se natahovala pro čistou plenu, přeříkávali jsme si: „Nakreslím dům s komínem. Kdopak bude bydlet v něm? Ve světnici táta s mámou…

nakreslim-si-dum_2003

Kde se u nás doma vzalo? Na začátku byl zas jeden z těch okamžiků, kdy se probíráte haldou knížek v antikvariátu a najednou mezi nimi vykoukne jedna, kterou jste už přece někde viděli… Tak ji otevřete a do prčic, je to tak! V dětství jste ji museli číst stokrát, tisíckrát, protože si najednou vybavujete všechny obrázky a dokonce i útržky textu. Pamatuji si ty mřížky na peřinách, trepky pod postelí, ušáky staroušků, i děti třímající příbory… Vynikající Helena Zmatlíková.

nakreslim-si-dum_2003_in

nakreslim-si-dum_2003_in_2

nakreslim-si-dum_2003_in_3

Jak jsem posléze zjistila, leporelo vyjelo z tiskárny poprvé v roce 1978. A to jak ve slovenštině, tak i v českém překladu. Text Juraje Háje pro tento účel přebásnil překladatel a básník Jiří V. Svoboda, který se dětské literatuře věnoval soustavně. Kromě slovenštiny zvládal i francouzštinu, němčinu, ruštinu, litevštinu nebo ukrajinštinu. Tentokrát neměl moc těžkou práci.

Nakreslím si dom.
Ktože býva v ňom?
V jednej izbe tatko s mamkou,
v druhej izbe dedko s babkou,
v tretej izbe Vladko s Katkou.
Viac izieb už nemáme?
Tak ja pojdem ku mame…

Autorem textu slovenského originálu je, jak už jsem zmínila, Juraj Háj. Pod tímto pseudonymem se ovšem skrýval Dušan Roll, jenž v době vydání leporela právě opouštěl post zástupce šéfredaktora vydavatelství Mladé letá. Za téměř dvacet let svého působení v redakci dal vzniknout úctyhodné kopě knížek pro nejmenší. Ani poté se ale dětské literatuře nepřestal věnovat – právě naopak: Neúnavně ji propagoval a v 80. letech byl dokonce na tokijském kongresu zvolen prezidentem IBBY. Před sedmi lety za své zásluhy o kulturní rozvoj obdržel slovenské státní vyznamenání. A vůbec – vysvětlí mi někdo, proč tenhle člověk nemá své heslo ani na slovenské Wikipedii?

nakreslim-si-dum_2003_in_4

Vydání, které jsem si v euforii odnesla z holešovického antikvariátu – z toho, který je tak zarovnaný komíny knih, že když do něj vejdete, majitel volá: „Zůstaňte stát, já si pro vás dojdu!“ a podle toho, co sháníte, vám vlastním tělem proklestí cestu mezi stohy literatury, vázami, obrazy i Dikobrazy k patřičnému regálu -, vyšlo v roce 2003 v Knižním klubu. Ale dlouho předtím leporelo vyjíždělo z tlačiaren v trošku jiném formátu. V podobě skládaného leporela existovalo Nakreslím si dům minimálně prvních deset let.

Porovnání obou formátů. Větší z roku 2003 (KK), napravo 1980 (Mladé letá).

Porovnání obou formátů. Větší z roku 2003 (KK), napravo 1980 (Mladé letá).

Na což jsem přišla taky náhodou a taky v antikvariátu, i když jiném… Jistě, že když už jsem ho objevila, koupila jsem si to skládané z přelomu 70. a 80. let ze zájmu taky. Stálo pár desetikorun. Až teď pohledem do hlubin antikvariátních e-shopů zjišťuji, že v některých se prodává i za 400 Kč. Uf.

Pamatujete si Nakreslím si dům taky? Slovensky nebo česky? Nebo vám nejvíc utkvěly obrázky, tak jako mně?

 

8 komentářů to “Nakreslím si dům”

 1. citat tieto tvoje investigativne clanky je fakt pozitok. leporelo sice nepoznam ale Zmatlikovu mam aj ja z detstva navzdy zafixovanu v pamati (tie oci!).

  • Děkuju! Musím přiznat, že jsem na tebe zrovna spoléhala, že mi o Rollovi určitě něco zajímavého povíš! 😉

 2. Ano, určitě jsme ho museli mít taky! Přestože mám většinu leporel po nás schovaných, tohle tam není, že bychom ho se sestrou úplně zničili?

 3. Fíha! Ja o ňom viem len toľko, že je to synovec Maši Haľamovej, a to už je aký genofond. A pre mňa Zmatlíková znamená Spievajúca lipka – celé detstvo som chcela byť jedna z tých princezien s tými očami a blond vlasmi až po zem.

 4. Kateřina na 4.9.2015 @ 11:17

  Víte jak dlouho to leporelo sháním?! Naposled jsem jej zahlédla v bazaru za 300,- Ale to už mi přišlo moc :-/

  • Lucie na 5.9.2015 @ 12:33

   Já už jsem ho viděla bezmála za pětistovku, Kateřino, to už je velký průvan v peněžence… Zkuste se občas mrknout do zdejšího Bazaru, třeba se časem objeví 😉

  • Kateřino, tak už 🙂

Komentář

 • Puntík. Časopis pro nejmenší děti

  od na 20.7.2017 - 1 Komentáře

  Na samém konci června se na stáncích objevil nový časopis pro děti. Věděla jsem o tom předem a nedočkavě jsem se hrnula do trafiky, sotva jsem Prcka ráno předala paní učitelce ve školce. V trafice Puntík nebyl, zato na poště měli. Jak se nám první vydání – letní dvoučíslo – líbí?

 • LISTUJEME: Ema ve školce

  od na 11.6.2017 - 3 Komentáře

  Minulý týden se v knihkupectvích konečně objevilo pokračování oblíbené knížky Ema Naopak. Vychází v češtině vůbec poprvé. Děti se opět mohou těšit hned na dva příběhy – na titulní Emu ve školce a následně ještě na Emu u doktora. Pojďte si s námi novinku prolistovat!

 • Pohozené kšandy kamaráda Standy

  od na 1.6.2017 - 0 Komentáře

  Nejnovější dětskou knížku z edice Políčko jsem si sama pro sebe vyhodnotila jako nejvtipnější záležitost, na kterou jsem narazila na celém letošním Světě knihy. Navíc jsem měla to štěstí, že jsem u stánku potkala ilustrátorku Anetu Žabkovou a mohla se tak o Pohozených kšandách kamaráda Standy dozvědět spoustu podrobností.

 • Lily a Momo. Nádherná knížka o přátelství

  od na 29.6.2017 - 0 Komentáře

  Slovenské ilustrátorky Kataríny Macurové jsem si poprvé všimla v okamžiku, kdy jsem v knihkupectví spatřila její bilderbuch Kde je ten pravý balon. Do povědomí českých rodičů se dostala také knížkou Proč nekveteš? Nyní přichází s okouzlujícím počinem Lily a Momo.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Novinka pro děti od 4 let

Nakladatelství Naše kniha