Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Mraveneček slaví 50 let. Ale jsou to docela smutné narozeniny

Recenze, Vintage 15.12.2014

Polámal se mraveneček je klasika všech klasik. Jedno z nejznámějších a nejprodávanějších leporel vůbec. Všichni jsme ho měli. Je natolik populární, že v Albatrosu ho každoročně musejí v desetitisícovém nákladu dotiskovat. A já se už dlouho snažím přijít na to, proč někdo kupuje jiné vydání než reedici původního Sekory.

 

Polámal se mraveneček. Titulní strana reedice původního vydání s ilustracemi Ondřeje Sekory.

Právě v nakladatelství Albatros před 50 lety, v roce 1964, vyšlo leporelo ilustrované Ondřejem Sekorou poprvé. Mimochodem, Sekora do roku 1952 pracoval v Albatrosu (tehdejším Státním nakladatelství dětské knihy) jako redaktor. (V roce, kdy vyšel Mraveneček, ale pětašedesátiletý Sekora musel kvůli mozkové mrtvici definitivně přestat pracovat. O tři roky později zemřel.)

Vedle tohoto vydání s tradičními ilustracemi, evokujícími Sekorova notoricky známého Ferdu Mravence, s doporučenou cenou 69 korun, se v současnosti prodává několik dalších verzí leporela s touto říkankou. (Padesáté výročí ale bohužel všichni nakladatelé svorně přešli bez jakéhokoli povšimnutí.)

Obrázek jednoho z prvních vydání.
Jedno z prvních vydání Sekorova leporela. Dnes vychází v leporelové vazbě V6, původně tomu ale bylo jinak.

Říkanka je takzvaně „volná“. Její autor, učitel a oblíbený autor dětské literatury Josef Kožíšek, zemřel už v první polovině minulého století. Zjednodušeně řečeno to znamená, že si s jeho verši dnes kdokoli může dělat cokoli. Na popularitě Kožíškova Mravenečka se tak nyní vedle Albatrosu veze – ovšem s jinými obrázky – například i Fragment, Axioma a Knižní klub (Euromedia Group).

polamal-se-mravenecek_kk
Knižní klub (Euromedia) použil obrázky Zdeňka Milera

Knižní klub využil toho, že má ve své stáji Zdeňka Milera, respektive jeho dceru Kateřinu Miler, a leporelo o mravenečkovi vydal s kresbami autora oblíbeného Krtka. To snad ještě docela šlo… No, dobře. Ale ty ostatní bych v knihkupectví už určitě radila obejít obloukem. Necítím z nich bohužel nic jiného než snahu snadno vydělat na oblíbených verších. Jistě, Albatros tohle leporelo také nevydává proto, aby se kochal rozzářenými dětskými očky. Ale je nadmíru vhodné, aby úroveň ilustrací v leporelu alespoň přibližně odpovídala úrovni textu. A ne že za ním bude kdesi v dálce upoceně supět.

Fragment mě hodně zklamal. Ladislava Pechová vytvořila z mého pohledu docela pěkné ilustrace k textům Jana Vodňanského (Slůně stůně, Když jde malý bobr spát), ale nemůžu se zbavit dojmu, že některé věci prostě moc kreslit neumí. A mravenci k nim bohužel patří. S cenou 99 korun je toto leporelo navíc nejdražším „Mravenečkem“ na současném trhu.

Foto obálky Polámal se mraveneček z nakladatelství Fragment, vyšlo v roce 2011.
Polámal se mraveneček z nakladatelství Fragment, vyšlo v roce 2011.

Jednoho z Mravenečků z nakladatelství Axioma (v tomto nakladatelství vyšel několikrát, pokaždé s jinými ilustracemi: Pechová, Šplíchal, Svobodová) lze v současné době koupit za 29 korun v Levných knihách. Toho druhého jsem před pár dny koupila za 39 korun na přepážce pošty. Mimochodem, Axióma má na svém kontě pár velmi hezkých dětských knih i zajímavých leporel, ale její kapesní leporela až na výjimky řadím do kategorie nepovedený úlet. Úlet, který bych doporučila coby uspokojivé řešení jen matkám – samoživitelkám, jež obracejí každou korunu.

Obrázek vydání z nakladatelství Axioma.
Mraveneček v podání nakladatelství Axioma, toho času v Levných knihách za 29 korun.

 

Druhý Mraveneček z Axiómy.
Druhý Mraveneček z Axiómy. Za 39 Kč prodává Česká pošta.

 

Je docela originálně zpracovaný jako doplňovačka, ale přesto mne nepřesvědčil.
Je docela originálně zpracovaný jako doplňovačka, ale přesto mne nepřesvědčil.

V knihovně jsem pak objevila několik dalších velmi nevydařených vydání. Leporelo z roku 2010 v podání Miloše Nesvadby (proti kterému jako ilustrátorovi jinak nic nemám) se může „pochlubit“ zejména tím, jak redakce vyřešila plonkovou poslední stranu, na kterou už jaksi nevyzbyl žádný text.

Obrázek leporela od Miloše Nesvadby
Polámal se mraveneček od Miloše Nesvadby.

 

Poslední strana leporela s nicneříkajícím obrázkem hlavy mravence.
Poslední stránka leporela z produkce nakladatelství XYZ (dnes patřícího do Albatros Media).

Dál jsem ve fondu našla ještě pokus z dnes už neexistujícího nakladatelství SiD & NERo. Okaté postavičky Vlasty Švejdové docela pravidelně vídám například v Uspávance pro medvídka Jiřího Žáčka, kterou máme doma, ale z jejích našpulených mravenců jsem docela na rozpacích…

Obálka leporela Polámal se mraveneček z nakladatelství SID & NERO.
Polámal se mraveneček z nakladatelství SID NERO.

 

Obrázek z leporela zpracovaného Vlastou Švejdovou.
Polámal se mraveneček, ví to celá obora. O půlnoci zavolali mravenčího doktora.

A jakého „Mravenečka“ máte doma vy?

Umíte ho nazpaměť

A vaše děti?

  

5 komentářů to “Mraveneček slaví 50 let. Ale jsou to docela smutné narozeniny”

 1. Tak my máme zrovna toho druhého Mravenečka z Axiómy. Kluci ho milujou.. právě proto, že si v něm můžou sami "číst"… i když hp v podstatě znají zpaměti 😉 Toho prvního Albatrosového jsem měla doma jako malá, ale netuším, kde je mu konec…

 2. Máme doma Sekoru, to je moje srdeční záležitost. Když jsem ho viděla, museli jsme ho mít 🙂
  A dcera dostala Milera. Taky se mi líbí. Ale Sekoru mám radši.

  Ostatní se mi nelíbí.

  Díky za tyle stránky, jsou super!

 3. Learning a ton from these neat arietlcs.

Komentář

 • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

  od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

  Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

 • Haló, haló, paní Kočko!

  od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

  Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium