Vítejte ! [ Registrovat | Přihlášení Instagram

Mraveneček slaví 50 let. Ale jsou to docela smutné narozeniny

Recenze, Vintage 15.12.2014

Polámal se mraveneček je klasika všech klasik. Jedno z nejznámějších a nejprodávanějších leporel vůbec. Všichni jsme ho měli. Je natolik populární, že v Albatrosu ho každoročně musejí v desetitisícovém nákladu dotiskovat. A já se už dlouho snažím přijít na to, proč někdo kupuje jiné vydání než reedici původního Sekory.

 

Polámal se mraveneček. Titulní strana reedice původního vydání s ilustracemi Ondřeje Sekory.

Právě v nakladatelství Albatros před 50 lety, v roce 1964, vyšlo leporelo ilustrované Ondřejem Sekorou poprvé. Mimochodem, Sekora do roku 1952 pracoval v Albatrosu (tehdejším Státním nakladatelství dětské knihy) jako redaktor. (V roce, kdy vyšel Mraveneček, ale pětašedesátiletý Sekora musel kvůli mozkové mrtvici definitivně přestat pracovat. O tři roky později zemřel.)

Vedle tohoto vydání s tradičními ilustracemi, evokujícími Sekorova notoricky známého Ferdu Mravence, s doporučenou cenou 69 korun, se v současnosti prodává několik dalších verzí leporela s touto říkankou. (Padesáté výročí ale bohužel všichni nakladatelé svorně přešli bez jakéhokoli povšimnutí.)

Obrázek jednoho z prvních vydání.
Jedno z prvních vydání Sekorova leporela. Dnes vychází v leporelové vazbě V6, původně tomu ale bylo jinak.

Říkanka je takzvaně „volná“. Její autor, učitel a oblíbený autor dětské literatury Josef Kožíšek, zemřel už v první polovině minulého století. Zjednodušeně řečeno to znamená, že si s jeho verši dnes kdokoli může dělat cokoli. Na popularitě Kožíškova Mravenečka se tak nyní vedle Albatrosu veze – ovšem s jinými obrázky – například i Fragment, Axioma a Knižní klub (Euromedia Group).

polamal-se-mravenecek_kk
Knižní klub (Euromedia) použil obrázky Zdeňka Milera

Knižní klub využil toho, že má ve své stáji Zdeňka Milera, respektive jeho dceru Kateřinu Miler, a leporelo o mravenečkovi vydal s kresbami autora oblíbeného Krtka. To snad ještě docela šlo… No, dobře. Ale ty ostatní bych v knihkupectví už určitě radila obejít obloukem. Necítím z nich bohužel nic jiného než snahu snadno vydělat na oblíbených verších. Jistě, Albatros tohle leporelo také nevydává proto, aby se kochal rozzářenými dětskými očky. Ale je nadmíru vhodné, aby úroveň ilustrací v leporelu alespoň přibližně odpovídala úrovni textu. A ne že za ním bude kdesi v dálce upoceně supět.

Fragment mě hodně zklamal. Ladislava Pechová vytvořila z mého pohledu docela pěkné ilustrace k textům Jana Vodňanského (Slůně stůně, Když jde malý bobr spát), ale nemůžu se zbavit dojmu, že některé věci prostě moc kreslit neumí. A mravenci k nim bohužel patří. S cenou 99 korun je toto leporelo navíc nejdražším „Mravenečkem“ na současném trhu.

Foto obálky Polámal se mraveneček z nakladatelství Fragment, vyšlo v roce 2011.
Polámal se mraveneček z nakladatelství Fragment, vyšlo v roce 2011.

Jednoho z Mravenečků z nakladatelství Axioma (v tomto nakladatelství vyšel několikrát, pokaždé s jinými ilustracemi: Pechová, Šplíchal, Svobodová) lze v současné době koupit za 29 korun v Levných knihách. Toho druhého jsem před pár dny koupila za 39 korun na přepážce pošty. Mimochodem, Axióma má na svém kontě pár velmi hezkých dětských knih i zajímavých leporel, ale její kapesní leporela až na výjimky řadím do kategorie nepovedený úlet. Úlet, který bych doporučila coby uspokojivé řešení jen matkám – samoživitelkám, jež obracejí každou korunu.

Obrázek vydání z nakladatelství Axioma.
Mraveneček v podání nakladatelství Axioma, toho času v Levných knihách za 29 korun.

 

Druhý Mraveneček z Axiómy.
Druhý Mraveneček z Axiómy. Za 39 Kč prodává Česká pošta.

 

Je docela originálně zpracovaný jako doplňovačka, ale přesto mne nepřesvědčil.
Je docela originálně zpracovaný jako doplňovačka, ale přesto mne nepřesvědčil.

V knihovně jsem pak objevila několik dalších velmi nevydařených vydání. Leporelo z roku 2010 v podání Miloše Nesvadby (proti kterému jako ilustrátorovi jinak nic nemám) se může „pochlubit“ zejména tím, jak redakce vyřešila plonkovou poslední stranu, na kterou už jaksi nevyzbyl žádný text.

Obrázek leporela od Miloše Nesvadby
Polámal se mraveneček od Miloše Nesvadby.

 

Poslední strana leporela s nicneříkajícím obrázkem hlavy mravence.
Poslední stránka leporela z produkce nakladatelství XYZ (dnes patřícího do Albatros Media).

Dál jsem ve fondu našla ještě pokus z dnes už neexistujícího nakladatelství SiD & NERo. Okaté postavičky Vlasty Švejdové docela pravidelně vídám například v Uspávance pro medvídka Jiřího Žáčka, kterou máme doma, ale z jejích našpulených mravenců jsem docela na rozpacích…

Obálka leporela Polámal se mraveneček z nakladatelství SID & NERO.
Polámal se mraveneček z nakladatelství SID NERO.

 

Obrázek z leporela zpracovaného Vlastou Švejdovou.
Polámal se mraveneček, ví to celá obora. O půlnoci zavolali mravenčího doktora.

A jakého „Mravenečka“ máte doma vy?

Umíte ho nazpaměť

A vaše děti?

  

5 komentářů to “Mraveneček slaví 50 let. Ale jsou to docela smutné narozeniny”

 1. Tak my máme zrovna toho druhého Mravenečka z Axiómy. Kluci ho milujou.. právě proto, že si v něm můžou sami "číst"… i když hp v podstatě znají zpaměti 😉 Toho prvního Albatrosového jsem měla doma jako malá, ale netuším, kde je mu konec…

 2. Máme doma Sekoru, to je moje srdeční záležitost. Když jsem ho viděla, museli jsme ho mít 🙂
  A dcera dostala Milera. Taky se mi líbí. Ale Sekoru mám radši.

  Ostatní se mi nelíbí.

  Díky za tyle stránky, jsou super!

 3. Learning a ton from these neat arietlcs.

Komentář

 • vcely_1

  Včely. Největší a nejhezčí včelí encyklopedie

  od na 9.4.2017 - 0 Komentáře

  Včely polského ilustrátora Piotra Sochy mě chytily za srdce dávno předtím, než vyšly v češtině. Loni jsem totiž v knihkupectví Pinwheels narazila na anglické vydání: The Book of Bees. Musela jsem se hodně ovládat, abych odešla domů bez něj. Ale když nedávno knihu vydal český Slovart, bylo vymalováno. Už je naše.

 • DSC_0906 crop

  Petr Horáček: Moje první česká knížka vyjde v Pinwheels

  od na 14.5.2017 - 0 Komentáře

  Loni na konci léta mi zazvonil telefon. Volal autor celosvětově populárních dětských knížek Petr Horáček, toho času na návštěvě rodné Prahy: „Prosím tě, já mám chvilku času a chtěl bych se jít podívat do toho dětského knihkupectví, o kterém jsi psala na blogu. Ale nevím, kde to je…“ Dala jsem mu přesnou adresu a tušila, že se mu […]

 • o-smrti-smrtouci

  Pro děti o smrti: O smrti smrťoucí

  od na 31.3.2017 - 1 Komentáře

  „Mami, a ty umžeš?“ ozvalo se onehdy cestou do školky ze zadního sedadla. „A já? Já nechci umžít!“ začal mrňous natahovat a mně bylo jasné, že je tady další komunikační oříšek. Jak mluvit s malým dítětem o smrti tak, abychom mu nelhali a zároveň ho nevyděsili? Měla jsem štěstí. O pár dní později jsem totiž narazila na […]

 • domov_1

  LISTUJEME: Domov

  od na 17.4.2017 - 0 Komentáře

  Nakladatelství 65. pole se sice na dětské knihy nespecializuje, ale už několikrát ukázalo, že když se v rámci své edice Políčko do nějaké pustí, vznikne kvalitní záležitost. Tentokrát se v 65. poli postarali o české vydání obrázkové knížky Home americké ilustrátorky Carson Ellis. Výsledkem je nádherná publikace, kterou si s dětmi budete chtít prohlížet znovu a […]

 • o-kralickovi-ktery-chtel-usnout

  O králíčkovi, který chtěl usnout. Jak uspávací knížka (ne)funguje?

  od na 19.3.2017 - 2 Komentáře

  Nová cesta jak uspávat děti! Světový bestseller! A halda superlativ navrch. Knížka O králíčkovi, který chtěl usnout mne zaujala hned, jak se předloni objevily nadšené ohlasy v zahraničním tisku. České vydání na sebe nenechalo dlouho čekat. I zakoupila jsem a použila, jakmile se naskytla příležitost k otestování v ostré palbě.

Chcete skvělou dětskou tašku na knížky? Kupte si ji zde!

Chcete skvělou dětskou tašku na knížky? Kupte si ji zde!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Novinka pro děti od 4 let

Nakladatelství Naše kniha