Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Malé červené autíčko. Rozpohybované tak, že by Kubašta nevěřil vlastním očím

Recenze 12.1.2015

Leporela z edice Malé červené autíčko na první pohled vypadají, jako by neuměla do pěti počítat. Kdybych si jich náhodou nevšimla v knihovně, dodnes bych nevěděla, jakými všemožnými způsoby se dají rozhýbat obrázky. Žasněte spolu se mnou!

Malé červené autíčko má několik předností: Příjemný formát – ani příliš malý, ani nepohodlně velký. Jednoduchý příběh – ani hloupý, ani přehnaný. Nesnaží se rýmovat! (Hurá. Lepší jednoduchá próza, než poezie děj se co děj.) A hlavně: Jedny z nejinteraktivnějších ilustrací, jaké jsem kdy viděla! Jejich autorem je Brit Steve Augarde.

male-cervene-auticko-ma-nehodu_in_2a
male-cervene-auticko-ma-nehodu_in_2b

Každá další stránka znamená nové překvapení. Jaká vychytávka asi přijde tentokrát? Pohyblivý systém se zdaleka neomezuje jen na táhla s šipkami, využívá například i odklápěcí okénka, ale protože okénka teď v leporelovém světě prožívají boom, já jsem zahořela právě pro táhla. Posunují, zvedají…

male-cervene-auticko_in_2
male-cervene-auticko_in_2b

Malé červené autíčko u nás vydal Albatros, a to prostřednictvím soutisku s nakladatelstvím Mathew Price Limited, patřícímu jednomu z autorů leporela. Česky vyšly všechny čtyři díly. „Bohužel tyto soutisky jsou náročné nejen finančně, ale někdy je také těžké se dohodnout s majitelem/nakladatelem. Navíc prodeje nesplnily očekávání vedení, takže Albatros o dotiscích neuvažuje. Alespoň pokud vím,“ vysvětluje Šárka Krejčová, bývalá šéfredaktorka nakladatelství.

male-cervene-auticko-dela-taxi_in_2a
male-cervene-auticko-dela-taxi_in_2b

Leporelo se hodí spíš pro starší děti, zhruba okolo tří let. Nepochybuji o tom, že ukázněná dvouletá holčička se s ním taky dobře popasuje, ale můj synátor má ve svých dvou letech ještě silné puzení pohyblivé části leporela urvat.

male-cervene-auticko-dela-taxi_in_8a
male-cervene-auticko-dela-taxi_in_8b

A na závěr jedna smutná zpráva. Ačkoli nakladatelství nebylo s prodeji Malých červených autíček podle slov Šárky Krejčové příliš spokojeno, v e-shopu Albatrosu už v tuto chvíli najdete jen Malé červené autíčko dělá taxi a Malé červené autíčko a sníh. (Sem tam se nějaké z nich objeví i v knihkupectvích, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že většinou nebývá v dobrém stavu.) Pro ostatní díly bohužel budeme muset do knihovny. Je to velká škoda, ale co naděláme.

Co vaše děti a pohyblivé obrázky?

Zbožňují je? Trhají?

Nebo oboje?

  

4 komentáře to “Malé červené autíčko. Rozpohybované tak, že by Kubašta nevěřil vlastním očím”

 1. To je krásný leporelo! Moje děti pohyblivý obrázky milujou.. máme ještě po mně Perníkovou chaloupku a Dlouhý, Široký a Bystrozraký…bohužel už mnou krapet zrasené, takže spousta táhel už nějak netáhne…

  • Toho Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého jsem měla taky, přesně si teď vybavuju ty obrázky! Ale nepochybuju o tom, že jsem se na nich vyřádila a u rodičů už je nenajdem, protože z nich moc nezbylo…

 2. To vypadá krásně. Připomíná mi to Malého prince v podobném vydání 🙂

 3. Tak to je sranda….já jsem kolem něj několikrát procházela, bez povšimnutí, nějak mě ta hlavní stránka nezaujala a přitom….taková krása uvnitř. Moc děkuji za tip! Radka

Komentář

 • Puntík. Časopis pro nejmenší děti

  od na 20.7.2017 - 1 Komentáře

  Na samém konci června se na stáncích objevil nový časopis pro děti. Věděla jsem o tom předem a nedočkavě jsem se hrnula do trafiky, sotva jsem Prcka ráno předala paní učitelce ve školce. V trafice Puntík nebyl, zato na poště měli. Jak se nám první vydání – letní dvoučíslo – líbí?

 • LISTUJEME: Ema ve školce

  od na 11.6.2017 - 3 Komentáře

  Minulý týden se v knihkupectvích konečně objevilo pokračování oblíbené knížky Ema Naopak. Vychází v češtině vůbec poprvé. Děti se opět mohou těšit hned na dva příběhy – na titulní Emu ve školce a následně ještě na Emu u doktora. Pojďte si s námi novinku prolistovat!

 • Pohozené kšandy kamaráda Standy

  od na 1.6.2017 - 0 Komentáře

  Nejnovější dětskou knížku z edice Políčko jsem si sama pro sebe vyhodnotila jako nejvtipnější záležitost, na kterou jsem narazila na celém letošním Světě knihy. Navíc jsem měla to štěstí, že jsem u stánku potkala ilustrátorku Anetu Žabkovou a mohla se tak o Pohozených kšandách kamaráda Standy dozvědět spoustu podrobností.

 • Lily a Momo. Nádherná knížka o přátelství

  od na 29.6.2017 - 0 Komentáře

  Slovenské ilustrátorky Kataríny Macurové jsem si poprvé všimla v okamžiku, kdy jsem v knihkupectví spatřila její bilderbuch Kde je ten pravý balon. Do povědomí českých rodičů se dostala také knížkou Proč nekveteš? Nyní přichází s okouzlujícím počinem Lily a Momo.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Novinka pro děti od 4 let

Nakladatelství Naše kniha