Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

Doporučujeme, Recenze 21.11.2018

Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

Jde o klasické knížkové leporelo o 12 stránkách. Andrea Popprová malovala tradičně akvarelem, ale když budete jen trošku pozornější, všimnete si, že (v souladu se svým zvykem) sem tam do obrázků přidala i něco dalšího, co jí zrovna přišlo pod ruku. Kousek látky s růžičkami na noční košilku lištičky, vínový hadřík se vzorkem na sukni maminky bachyně, bílou látku s plastickou strukturou pro „komiksové“ bubliny… Moc mě baví tyhle detaily v leporelu nacházet.

Leporelo přišlo na trh ve správnou dobu – v okamžiku, kdy už lesní školky a kluby nejsou ojedinělé, ale naopak, navštěvuje je velká spousta capartů na vesnicích i v Praze. Kdybychom měli nějakou lesní školku v dosahu, Prcek by tam chodil taky – je totiž vysloveně outdoorový typ. No, a teď si představte, že takovou školku mají i malá zvířátka v lese. Paní učitelkou je tradičně sova, což mě možná trochu zklamalo, je to takový stereotyp, ale budiž. Paní bachyni si jako pedagožku moc představit nedokážu.

Příběh je jednoduchý, nekomplikovaný. Zvířátka s paní učitelkou sovou si užívají procházku po lese, prohlížejí si vážku a chrobáka, ochutnávají lesní jahody a počítají bílé puntíky na muchomůrce… Ale znenadání je přepadne liják. (Komu se to na procházce v lese ještě nestalo?) Honem honem, utíkají se schovat zpět do školky, která sídlí v dutém dubu.

Svléknou si mokré kožíšky, dají je sušit a zatímco paní učitelka začíná číst pohádku, uvelebují se v pyžamech v postýlkách. Než pohádka skončí, všichni spí jako špalíci. Tahle stránka s postýlkami patří prý mezi ilustrátorčiny nejoblíbenější. A když se zblízka podíváte na peřinky, zjistíte, kolik půvabných ústřižků látek výtvarnice použila.

Když se zvířátka vzbudí, obléknou si suché kožíšky, ale… Tady něco nehraje! Ježeček má najednou liščí ocas, myška ježčí bodliny a divočáček se mamince, která si ho přišla vyzvednout, chlubí puntíky na hřbetě. „Ta hříčka s kožíšky mne napadla už před několika lety, ale teprve až díky možnosti udělat tohle leporelo jsem si s ní mohla jaksepatří pohrát,“ říká ilustrátorka Andrea Popprová.

A právě podle kožíšků Andrea před začátkem práce vybírala i konkrétní zvířátka, která do leporela namaluje. „První bylo prasátko a koloušek. Ti jsou nejdůležitější. A pak jsem přemýšlela nad tím, která mláďátka by do příběhu svým zbarvením zapadla. Malá liška je hezky oranžová, myška pěkně kontrastuje šedým kožíškem a tak dále,“ vypráví Andrea Popprová.

Děti tak na závěr leporela mohou přiřadit správná zvířátka ke správným kožíškům. Takovéhle úkoly měl Prcek vždycky moc rád. A když přijde pro kolouška tatínek jelen, už je všechno v pořádku. Tohle leporelo se Andree Popprové opravdu povedlo. Už jsem ho koupila i kamarádce, která má malé miminko. A věřím, že až pišišvor povyroste, tak se Lesní školka setká s patřičným úspěchem!

 

 

2 komentáře to “Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!”

 1. Anciik5135 na 29.11.2018 @ 23:52

  V knize nejsou ustrizky latek a strukturovane bubliny s texty..

Komentář

 • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

  od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

  Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

 • Haló, haló, paní Kočko!

  od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

  Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium